20200315102852_prymula
9.4.2020
Kategorie: Společnost

Proč si myslím, že by Roman Prymula neměl dostat Řád Bílého lva

Sdílejte článek:

JIŘÍ NEUMANN

Ze stránek deníku Blesk 6. 4. 2020 jsem se dozvěděl, že prezident republiky „chce panu profesoru Romanu Prymulovi udělit 28. října nejvyšší české vyznamenání Řád Bílého lva, protože si to zaslouží, neboť jeho razantní opatření vedla k tomu, že epidemie má daleko mírnější průběh než v jiných zemích.“

Pan Prymula (v dalším textu s omluvou vynechám jeho tituly) je v současné době náměstkem ministra zdravotnictví. Je rovněž epidemiologem. Pravděpodobně významným. Nikoliv však jediným. Nyní, kdy nás postihla pandemie (epidemie?) koronaviru, je hlavním organizátorem akcí proti jeho šíření. Je to totiž jeho práce, dělá ji a je za ni adekvátně placen. Kdo jiný by ji měl dělat? Je náměstkem MZ a ještě shodou okolností epidemiologem. Jestli ji dělá dobře, se teprve uvidí. Zatím jsme na začátku celé krize a celkové výsledky nás teprve čekají. Rozumím tomu, že ideální stav pro epidemiologa je, když se nikdo s nikým a nikde nestýká. Virus se proto nemá jak šířit. Nicméně řada významných odborníků doporučuje, abychom mysleli i na širší souvislosti a následky. Jedním z mnoha je prof. Pavel Kolář: „Výběr prostředků a opatření proti dalšímu šíření nemoci nesmí být v sekundárních důsledcích horší než následky vlastní nemoci. A to nejen co se týče důsledků zdravotních, ale i ekonomicko-společenských a dalších. (Zrádné je, že tyto sekundární důsledky nejsou na rozdíl od projevů nemoci v současné době tolik viditelné.) V medicíně je to velmi časté a eticky velmi diskutované téma. Pacient se sice vyléčí z dané nemoci, ale následky léčby jsou pro kvalitu jeho života horší než vlastní onemocnění. To je třeba mít neustále na mysli. Nemůžeme léčit za každou cenu, abychom pacienta dlouhodobě poškodili. Proto poškození v případě koronaviru musíme hodnotit nejen v rovině medicínské, ale právě i v rovině společenské, lidské (psychické), ekonomické a politické. Tomu musí odpovídat výběr prostředků pro boj s ním.“

Myslím, že úspěch boje proti koronaviru se ukáže až v budoucnu a pravděpodobně do konce října ještě jasno nebude. Proto myslím, že vyznamenání pro člověka, který dělá – doufejme že dobře – svou práci, je předčasné.

Podívám-li se do seznamu vyznamenaných Řádem Bílého lva v roce 2019, nacházím tam jméno genmjr. i. m. Josefa Ocelky (in memoriam), pilota bombardérů z druhé světové války. Srovnám-li s panem Prymulou, je to jako kdyby pan generál dostal řád za to, že absolvoval a výborně zvládl výcvik pilota bombardéru v Anglii. Myslím, že zhruba ve stejné fázi svých zásluh je nyní pan Prymula.
Další poněkud zarážející a nedávná záležitost v jeho kariéře je fakt, že byl odvolán ministrem zdravotnictví z místa ředitele FN Hradec Králové pro „závažné podezření ze střetu zájmů“. Dle webu Českého rozhlasu z 30. 6. 2016 Roman Prymula „měl podle ministerstva jako ředitel veřejné fakultní nemocnice inkasovat desítky milionů korun od společnosti Biovomed, která zprostředkovává klinické studie. Firmu přitom vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera Karolína Prymulová“.

Nevím, jak tato záležitost nakonec dopadla, podobných afér probíhají desítky, ale jsem přesvědčen, že nositelé nejvyššího českého vyznamenání by měli být lidé nejen významných a vynikajících celoživotních zásluh, ale také ryzího charakteru. Dle mého názoru pan Prymula nesplňuje ani jedno toto kriterium. Domnívám se, že strach z nákazy ovlivňuje úsudek prezidenta více než je nezbytné a koronaviru přikládá větší význam než reálně má.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 221,00 Kč
Vybráno 54.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 324 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,05 out of 5)
Loading...
politicon.cz
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.