050620_mt_beer_feat-1028x579pivo
12.4.2021
Kategorie: Společnost

Proč se vlastně ani netěším, až si zase budu moci dát pivo v hospodě

Sdílejte článek:

JAKUB MORAVČÍK

jakub-moravcik41031560_0Máme tu prozatimní papírový konec nouzového stavu a již pár dní před ním se na facebooku začaly objevovat příspěvky ve stylu, jestli se už těšíme, až si zase dáme pivko někde venku na zahrádce.

Nový ministr zdravotnictví nám do toho sice opět hází vidle svým „dva dva“, ale to je teď vedlejší. Důležitá je jiná věc. Je pro mne vidina toho, že si zase „někdy, snad brzo“ budu moci dát pivo v hospodě něco, co by mi dávalo důvod, abych se na to těšil? Bohužel vůbec. Důvodem jsou – a opravdu to nepíšu rád – hlavně moji čeští spoluobčané. Samozřejmě ne všichni! a díky moc za ty, kteří tím důvodem nejsou; ale většina ano. Proč?

Zjednodušeně řečeno proto že vidím, jak si moji spoluobčané navykají na nová pravidla fungování společnosti, o což tady jde víc než o nějaký boj s plándemií. Spoluobčané za možnost jít do hospody, na fotbal, do divadla a nevím kam všude ještě, podle všeho ochotně prodají svá práva, svobody a důstojnost, a to dokonce rádi a s domněním, že to je všechno správné a morální, protože přece hypergenocidní virus a jeho nekonečné mutace. Takže si odkýveme covidové pasy, pravidelné špejlování zdravých žáků nefunkčními testy (pardon, zapomněl jsem, že vlastně platí presumpce viny nakažení a roznašečství), necháme mocné šlapat po zákonech (ale když svého času údajně šlapal prezident po ústavě, to jsme hned po desítkách, někdy i stovkách tisících, vyrazili na náměstí a na Letnou), zkrachovalé a některé i zasebevražděné podnikatele a živnostníky odbydeme tvrzením ve stylu „jejich problém“ nebo „měli jste podnikat v něčem jiném“, ale hlavně, abychom si už zašli na pivečko či koncert – samozřejmě v roušce či respirátoru, a to i po vakcinaci, protože ani vakcína nás zcela imunními neučinní. A kdyby náhodou třeba Sputnik ano, tak to je přece ta hrůzná geopolitická zbraň nejzlejšího Putlera, viďte, hoši z demobloku?

Takže se prostě obávám toho, že až si na to pivo opravdu budeme moci zajít, tak si na něj zajde nezměněný český občan. Občan, kterému bude nadále lhostejné společenské dění a politika, občan, který bez mrknutí oka ohne hřbet a pro svá práva a svobody nebude ochoten hnout prstem, protože už není třeba; už zase můžeme jít na pivečko, fotbal a koncert a to je hlavní; všechna omezení pro to rádi sneseme a připravíme se na další, co nás čekají v budoucnu. A že nás nějaký politik, co prosazoval a prodlužoval lockdowny a vymýšlel nejrůznější nesmyslná omezení, přece jen trochu štval? No hlavně že už je pryč nebo že už dal pokoj, zodpovědnost nést nemusí: já už přece mám své pivečko v zahrádce.
„Lidé jsou tím, čím je jejich vlády chtějí mít“, měl údajně kdysi napsat francouzský monarchista, šlechtic a odpůrce francouzské revoluce, Joseph de Maistre. I stav v Česku, trefně pojmenovaný (nebudu raději psát kým) „na nákupní frontě klid“ nasvědčuje tomu, že se docela trefil. A tak se trochu obávám toho, že velká část mých spoluobčanů se na ten všudypřítomný systém sociálního kreditunepodmíněný základní příjem, plně digitální a hlavně bezhotovostní ekonomiku, postupnou likvidaci soukromého vlastnictví a jiné vymoženosti budoucího báječného nového světa, vlastně už docela těší. Takže se musím opravit: na to pivo si opravdu zajde změněný český občan. Jen změněný úplně jinak, než jak by to bylo záhodno.

Už loni na podzim jsem měl pro kamarády vymyšlenou akci, že až „se to všechno zase otevře“, uděláme takovou tour po historicky nejstarších ostravských hospodách a restauracích. A stále bych to – samozřejmě jen bez covidpasových a jiných podmínek – docela rád podnikl. Ale upřímně, oželení takové akce by bylo malou cenou výměnou za to, vidět velkou část české společnosti (a být její částí, samozřejmě) – tak velkou, že by ji již nebylo možné ignorovat – jak zvedla zadky a za svá práva a svobody se nějak prakticky postavila.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 423 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,54 out of 5)
Loading...
74 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)