penizehotovost
20.2.2018
Kategorie: Ekonomika

Proč se daří válce proti hotovosti?

Sdílejte článek:

JAMES RICKARDS

Visa nedávno představila svou vlastní ofenzívu ve válce proti hotovosti. Jistým obchodům nabízí odměnu 10 000 USD, pokud v budoucnu odmítnou přijmout platbu v hotovosti. Nikoli překvapivě je též součástí války proti hotovosti jejich konkurence Mastercard, která zvyšuje své úsilí v motivaci obchodníků odmítat hotovost. Bloomberg píše o Mastercard:

“Ředitel Mastercard Ajay Banga je jedním z nejhorlivějších podporovatelů odstranění papírové měny v USA. Poprvé vyhlásil hotovosti válku v roce 2010…“

Tyto soukromé snahy Visa a Mastercard existují bok po boku oficiálnímu úsilí eliminovat hotovost a odradit od ní v Indii, Austrálii, Švédsku a rovněž v USA.

Tyto snahy jsou vždy vykresleny v nejlepším světle. Soukromé společnosti hovoří o pohodlí a nižších nákladech. Vlády věc presentují jako vyvinutí tlaku na daňové podvodníky, teroristy a kriminálníky. Vlády vždy zmiňují praní peněz, obchod s drogami a terorismus jako výmluvu pro monitorování běžných lidí a odpírání jim možností použít hotovost, či dříve zlato.

Ale tzv. „bezhotovostní společnost“ je jen Trójským koněm pro systém, kde všechno finanční bohatství je elektronické a ztvárněné digitálně v záznamech malého množství mega-bank a investičních manažerů.

Když se tohoto dosáhne, bude pro státní moc jednoduché zabavit a zmrazit bohatství či ho podrobit konstantnímu sledování, zdaňování a dalším formám digitální konfiskace.

Válka proti hotovosti má dvě hlavní náplně. Tou první je nejdříve učinit obtížné obdržet hotovost. Americké banky budou nahlašovat kohokoli, kdo si vybere více než 3 000 dolarů cash, jako zapojujícího se do „podezřelých aktivit.“ Použijí termín ministerstva financí SAR (Suspicious Activity Report – Nahlášení podezřelé činnosti).

Druhou náplní je snížení počtu velkých bankovek. USA se zbavily v roce 1969 500 – dolarových bankovek a od té doby stodolarovka ztratila 85% své kupní síly. S trochu větší inflací se stodolarovka stane směšnými drobnými.

V minulém roce Evropská centrální banka oznámila, že přestává vyrábět 500 – eurové bankovky. Existující pětsetieurovky budou stále zákonnými platidly, ale nové už nebudou.

To znamená, že během času bude bankovek nedostatek a jedinci potřebující velkou hodnotu mohou cenu zvedat zaplacením nad nominální hodnotu, řekněme 502 € v malých bankovkách za pětsetidolarovku. Přirážka 2 € je v tomto případě záporným úrokem v hotovosti.

Skutečné břemeno války proti hotovosti padne na běžné lidi, více zranitelné zabavováním majetku skrze záporné úroky, ztrátou soukromí, zmrazováním účtu a omezeným výběrem hotovosti či převody.

Celým záměrem války proti hotovosti je donutit spořitele k digitálním účtům, aby jim peníze mohly být odebrány formou záporných úroků. Jednoduše se tomuto lze vyhnout přechodem k hotovosti.

Válka proti hotovosti je globálním úsilím vedeným na více stranách. Podle mě je nebezpečná z hlediska ztráty soukromí a rizika vládou zabaveného bohatství. Indie poskytuje nejdramatičtější příklad.

Jak by se nám líbilo jít večer spát a ráno se probudit s tím, že všechny bankovky nad 5 dolarů již pozbyly funkce zákonného platidla? To je v zásadě to, k čemu v Indii nedávno došlo.

Dobré je, že hotovost je stále převládající formou platby v mnoha zemích, včetně USA. Problém však je, že s nárůstem digitálních plateb a upadajícím využitím hotovosti dojde k bodu zlomu, kdy najednou nemá smysl hotovost používat z důvodu sovisejících nákladů a logistiky.

Potom co se využití hotovosti od jistého bodu scvrkne, zmizí úspory z výroby ve velkém a využití hotovosti může spadnout na nulu přes noc. Vzpomeňme, jak nosiče CD najednou zmizely, když se staly oblíbenými MP3 a streamingové formáty.

Takto rychle může hotovost zmizet.

Když válka proti hotovosti nabude těchto rozměrů, bude prakticky nemožné ji zastavit. Proto vždy říkám, že spořitelé a lidé s dlouhodobým výhledem by nyní měli nakoupit fyzické zlato, dokud jsou ceny stále atraktivní a dokud to udělat mohou.

Za těchto možných následků by člověk čekal, že se lidé válce proti hotovosti postaví. Ale někde to vypadá, že se děje opak. Nedávná studie odhalila, že více než třetina Američanů a Evropanů by neměla žádný problém vzdát se hotovosti a zcela přejít k digitalitě. Zvláště pak studie ukázala, že 34% dotazovaných Evropanů a 38% Američanů by preferovalo přechod k bezhotovostním platbám.

Za zmínku stojí, že Němci jsou vůči bezhotovostním platbám nejvíce rezistentní. Skoro 80% transakcí je v Německu provedeno v hotovosti a mnoho Němců kreditku vůbec nepoužívá. Zkušenost Němců s hyperinflací po 1. světové válce a následný měnový chaos po 2. světové válce v této rezistenci jistě hrají roli.

Shodou okolností v němčině slovo dluh znamená též vina.

Jiné země, jako Rumunsko či Bulharsko, které mají nedávné zkušenosti s měnovými a finančními krizemi, taktéž tíhnou k hojnému užívání hotovosti.

Samozřejmě není pochyb o tom, že digitální platby jsou pohodlné. Osobně používám kreditní a debetní karty, bankovní převody, automatické vklady a platby účtů. Nejjistější způsob, jak někoho ukolíbat k nečinnosti, je nabídnout mu pohodlí, které se rychle stane zvykem, bez kterého nelze být.

Faktor pohodlí se stává stále více převládajícím a spotřebitelé se uchylují od hotovosti k digitálním platbám, tak, jak se uchýlili od zlata a stříbra k papírovým penězům před sto lety. Ale až dojde k příští finanční panice, ti bez hmatatelného bohatství budou zcela na milost bankám a vládám, které budou rozhodovat, kolik svých peněz může jedinec denně přesně dostat.

Jen se zeptejme lidí, kteří toto zažili v minulých letech na Kypru, v Řecku a v Indii.

Jedno nebezpečí také tkví v tom, že digitální měna, převáděná kreditními a debetními kartami či jinými systémy elektronických plateb, je zcela závislá za zdroji energie. Dojde-li k výpadku proudu kvůli bouřkám, nehodám, sabotážím či kyber-ůtokům, digitální ekonomika bude zničena.

Proto je dobré si držet nějakou likviditu v papírových penězích (dokud je to možné) a zlatu či stříbru. Zvláště zlaté a stříbrné mince budou dobrými penězi v jakékoli části světa.

Já si značnou část majetku držím v nedigitální formě včetně nemovitostí, obrazů a vzácných kovů na bezpečném místě mimo banky.

Silně to doporučuji druhým.

Zdroj

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 157 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...