15.3.2014
Kategorie: Ekonomika

Proč platíme za energie tak vysoké ceny?

Sdílejte článek:

(PAR) 15|03|2014

Pro současného člověka je dnes velmi nepohodlné žít bez pravidelných dodávek pitné vody či plynu a prakticky nemožné v civilizovaném světě přežívat bez elektřiny. Tuto skutečnost si velmi dobře „uvědomují“ všemožné mocenské skupiny různě napojené na energetický byznys a ovládající distribuční sítě. Platby za energie se tak svým způsobem stávají další položkou na účtu daňového poplatníka.

 

 

Různých daní, odvodů a dalších všemožných plateb státnímu byrokratickému molochu na jeho živobytí je sice více jak dost, ale šikovný státní úředník velice dobře ví, jak ještě efektivněji svoje stádečko každý den podojit. Platby finančním úřadům se dají odložit či optimalizovat, platby za energie jen velmi těžko. Nezaplatíš – nesvítíš, netopíš. To je jistota, se kterou „dobře fungující“ stát počítá, a proto na ceny elektřiny i plynu narouboval takové daně či další nesmyslné poplatky, že jejich cena vyletěla o stovky procent.

 

Nemá snad ani cenu zde znovu všechny podivnosti výpočtu cen energií opakovat, neboť mediálním světem proběhlo již mnoho různých hodnocení. Snad nejvýmluvnějším argumentem je tiskopis faktury za dodávku elektrické energie, kde místo jednoho řádku: spotřeba x cena za jednotku = celková cena, dostanete čtyřstránkový elaborát s tolika čísly, že málem potřebujete speciální kurz, abyste dokázali tu záplavu „informací“ vůbec rozluštit.

 

Bohužel pro konečného spotřebitele je právě v těchto roztodivných tabulkách, změti čísel a „vysvětlujících“ popisků zakopán pes energetické politiky našich „sociálně“ cítících vlád. Místo 3,50,- Kč x 5000 kWh = 17 500,- Kč platíte jakýchsi 40 000,- Kč. Proč? Je to snad zisk vašeho konečného dodavatele energií? Nikoliv, vážený spotřebiteli. Je to takové „malé“, mimo daňového přiznání, druhé zúčtování za služby státu.

 

Toho státu, který se prý o tebe stará jak nejlépe může a snaží se ti ulehčovat život i sociální situaci na každém kroku. Jenže při své Otesánkovské podstatě furiantského rozhazovače si neumí jinak pomoci, než způsoby rovnými šmejdům z předváděcích akcí předražených cetek. I tobě naúčtuje k reálné ceně takové  rafinovaně skryté „víceplatby“ (DPH, podpora zeleným energiím, daň z daně = daň z elektřiny, či dokonce i poplatky za to, že to někdo takto vymýšlí a řídí, atd.), že se jeden opravdu nestačí divit.

 

 

Opravdu je toto férové jednání státu ke svým občanům? Je férové zneužívat energetické závislosti domácností a podnikatelů? Je to slušná politická práce, když je všeobecně známo, že od cen energií se odvíjí cenová hladina všeho ostatního zboží?  Jak se může „obyčejný“ konečný spotřebitel této nekompetentní, a ve svém důsledku ekonomiku ničící, státní politice bránit, když navíc ještě vidí, kdo z cen energií nejvíce profituje, do kterých kapes z politicko-lobbystického podsvětí plynou například ony příplatky na „podporu výkupu elektřiny z OZE“?

 

V takto nastaveném systému jen velmi těžko, ale při současné výši pravidelných plateb domácností a nákladech podnikatelů je každá ušetřená tisícovka velice důležitá pro budoucí finanční pohodu. Dnes je alespoň možné si svobodně vybrat toho nejlepšího dodavatele, který vám nabídne nejzajímavější ceny elektřiny. Není tedy nutné být v tomto směru konzervativní,  nebát se změny a využít třeba i služeb různých internetových srovnávačů.

 

Je samozřejmě možné šetřit na platbách za energie i různými úspornými opatřeními. Nová okna, zateplení domu, úsporné zářivky … Poskytuje to však očekávaný komfort a  okamžitou finanční kompenzaci?  Většinou je nutná celkem podstatná počáteční investice. Pokud je však primárním úmyslem začít šetřit okamžitě, například za topení v zimním období, provede dobrý hospodář minimálně například alespoň srovnání cen plynu a vybere nejlevnějšího dodavatele.

 

Když už se nám tedy nedaří vyměnit sortu politiků, kteří svými nekompetentními, korupci generujícími a ekonomice i trhu škodícími energetickými „vizemi“ ukrádají každému z nás z již tak skromného koláče na živobytí, využijme alespoň možnosti volby výměny dodavatele plynu či elektřiny a platby v rámci možností zredukujme.  Je to sice jen to nejmenší co můžeme udělat, ale alespoň takto můžeme částečně minimalizovat  velmi nedobré důsledky státní energetické politiky posledních let.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
5 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.