4.10.2013
Kategorie: Ekonomika

Proč platíme tak nekřesťanské daně?

Sdílejte článek:

OD: DANIEL PRISTACH 04|10|2013

“Tvrdíme, že národ, který se snaží ‘prodanit’ k prosperitě, je jako člověk, který stojí v kbelíku a snaží se sám sebe zvednout za rukojeť,” řekl Winston Churchill.

“Stát obvykle není řešením ekonomických a sociálních problémů. Stát je jejich tvůrcem,” napsal Pavel Kohout v roce 2004 v článku Stručné dějiny daňové zátěže.

Tyto věty doporučuji velmi nenásilně a opakovaně přečíst. Kolik pravdy obsahují.

 

 

Kam jsme se během historie posunuli od nesmělých začátků?

(stručný dějinný vývoj daňového zatížení)

desátky za proroka Samuela

státní útvar devatenáctého století, vyrovnané rozpočty – stále jen 10% hrubého domácího produktu

první světová válka v průměru v Evropě kolem 25 % HDP, USA 12 % HDP

druhá světová válka – nastává zlom ve výši daňového zatížení na 40 – 50 % HDP

Po první ani druhé světové válce se však daně nesnížily na původní úroveň, jak bývalo dobrým zvykem v časech minulých.

 

Ptáte se proč?

 

Odpověď je jednoduchá. S jídlem roste chuť.

 

V druhé polovině 20. století se stát stává nebývale silným a s jídlem roste chuť. Chuť “sociálních inženýrů” významně zasahovat do svobod jednotlivců nezná mezí. Chování státu se stává velmi neefektivním. Jeho role v sociální oblasti neustále narůstá. Úspěšně budujeme první velmi drahé, sociálně blahobytné státy, zejména v EU. To všechno stojí neuvěřitelné peníze, a daní – těch věru není nikdy dost.

 

Nižší daňová zátěž není samozřejmě sama o sobě tím jediným a spasitelným řešením. Je to logický předpoklad, který ve spojitosti s ostatními ekonomickými činiteli významně napomáhá ekonomické prosperitě.

 

Menší stát = nižší státní výdaje = nižší zadlužení = nižší splátky dluhů = nižší platby úroků = nižší daňové zatížení (důležitým předpokladem potenciálního snížení je i otázka úspěšné důchodové reformy a reformy systému zdravotnictví)

 

Když ke “zdravě” nižšímu daňovému zatížení přidáte “několik málo” dalších ingrediencí, tak ve výsledku lze uvařit velmi chutné a konkurenceschopné dílko.

 

Nižší daňové zatížení + pružnější trh práce + systémová změna vzdělávacího systému + vyšší vymahatelnost práva + zjednodušení administrativy + nižší míra korupce + zlepšení infrastruktury + zjednodušení daňového systému + zlepšení podmínek pro podnikání = vyšší konkurenceschopnost státu = vyšší míra investic = vyšší růst HDP = vyšší zaměstnanost = vyšší spotřeba = vyšší výběr daní v absolutním vyjádření i při relativně nižším daňovém zatížení

 

Méně je kolikrát i víc!

 

Menší stát = nižší státní zásahy do ekonomiky = nižší stupeň ekonomické nerovnováhy

 

Snížíme daně včetně odvodů pojištění? Asi bohužel ne.

 

Pravděpodobně se nám zde v České republice v nejbližších letech nepodaří nalézt shodu na významném snížení daní, ale i tak bychom minimálně měli posunout orientaci daňového zatížení ve směru k nepřímým daním (DPH, spotřební daně). Jedna věc se však zdá zcela nezbytnou, a to je reforma penzí a zdravotnictví, ruku v ruce s řešením rigidity trhu práce a neefektivního školství.

 

 

Doženeme sousedy? Nebo oni nás?

 

Může být pro nás výzvou zamyšlení analytiků rakouské Raiffeisenbank nad reálnou možností české ekonomiky dostihnout svou výkonností ekonomiku rakouskou. Dle jejich výpočtů by se tak mělo stát kolem roku 2036. To je samozřejmě potěšující, ale jen stěží si tuto skutečnost dokážu představit bez základních systémových změn a reforem. Asi bude jednodušší představit si vyrovnání pozic se Slovenskem v následujících 10 letech. Připouštím, že to první je zajímavější. Zase u toho druhého ani nic pořádně dělat nemusíme…

 

Inu, zdá se, že nás v následujících 20 letech a dále čeká neskutečně hodně práce. Je pouze na nás, kterou cestu si vybereme. Zdali to bude populistická jízda na místě, ve znamení řešení nedůležitých poplatků ve zdravotnictví, radarů, kůrovců, státních maturit a tlachání o potírání korupce, nebo cesta zásadních reforem, kde stát se stává menším, efektivnějším a pro někoho překvapivě i bohatším. A to není žádná pohádka, ale reálná skutečnost, která se nám za posledních 70 let bohužel neuvěřitelně vzdálila.

 

Nižšímu daňovému zatížení zdar.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 110 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...