0926-china-factory-630x420
27.1.2020
Kategorie: Ekonomika

Proč nepotřebujeme čínský kapitál a proč Číňané nepotřebují investovat do Česka

Loading...
Sdílejte článek:

PAVEL KOHOUT

Prezident Zeman odřekl svoji účast na dubnovém setkání Číny se zeměmi střední a východní Evropy. Důvod? Patrně zklamání z nedostatečných čínských investic v Česku. „Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích,“ komentoval záležitost sám Zeman.

Je Zemanovo rozhodnutí správné? Je to správný způsob, jak přesvědčit Čínu k větším investicím? Anebo by bylo lepší zúčastnit se setkání? Nejprve ale k otázce, proč právě Miloš Zeman je tak fixovaný na investice a proč se upnul právě na Čínu.

Páčky, knoflíky a jiné řídicí prvky

Zeman, jak je ostatně dáno datem jeho narození, byl intelektuálně formován především během 60. let. V té době prožívala zenit keynesovská ekonomická škola — respektive několik keynesovských škol najednou, protože sám John Maynard Keynes zemřel v roce 1946, a nemohl tedy mluvit do toho, co s jeho odkazem učiní jeho četní intelektuální následníci. Také proto se Zeman později stal sociálním demokratem: protože většina Keynesových následníků se shodne v názoru, že hospodářská politika je cosi jako ovládací panel s nepřeberným množstvím páček, knoflíků a dalších řídicích prvků.

Smyslem keynesovské ekonomie (na rozdíl od ekonomie klasicky liberální, monetaristické, či dokonce rakouské) je využít celý rejstřík nástrojů pro dosažení maximálního výkonu při optimální produktivitě a minimální volatilitě. Smysl keynesianismu je odpovědět na otázku, jak měnit nastavení ovládacího panelu, aby ekonomika rostla robustně a přitom se nepřehřívala — a aby v důsledku přehřátí nevznikaly recese nebo dokonce krize. A pokud již k recesi dojde, jak hospodářský mechanismus co nejrychleji znovu nastartovat. Ve srovnání s tímto přístupem zastávají klasický liberalismus, monetarismus nebo rakouská škola mnohem pasivnější přístup: převážně jim jde o to, aby si ekonomika pomohla sama, pokud možno bez státních zásahů.

Šedesátá léta byla rovněž obdobím „kulturní revoluce“ a „velkého skoku vpřed“. Tyto termíny znějí krutě ironicky, neboť během zmíněných kampaní zaměřených na výchovu údajně nového socialistického člověka byla čínská kultura téměř zničena a hospodářství se propadlo do úrovně středověku. Když v 70. letech čínští zástupci měli letět do New Yorku na zasedání OSN, Peking stěží sehnal devizy potřebné na nákup letenek — tak hluboký byl propad způsobený hrůzovládou Mao Ce-tunga.

Fakt, že Čína se během života jedné generace dokázala dostat ze stádia zpustošené země do velmocenského postavení, je zajisté hodný pozornosti a analýz. A jaký údaj udeří analytika do očí mezi prvními? Vysoký stupeň úspor a hlavně vysoká míra investic v čínské ekonomice. Kapitálové investice od roku 1990 se blížily 48 procentům HDP a nikdy nepoklesly pod 34 procent. Naproti tomu stejný ukazatel v USA kulminoval v roce 1979 na úrovni 25,1 a poslední údaj za rok 2016 činil 20,6 procenta HDP.

Ostatní západní ekonomiky jsou na tom podobně: Francie například dosáhla maximální hodnoty investic v roce 1974 (na úrovni 29,1 procenta HDP). Shodou okolností v témže roce francouzský státní rozpočet naposledy dosáhl přebytku. Pak již nikdy nebylo lépe, alespoň podle makroekonomických měřítek.

Ale zpět ke keynesianismu. Jedna z teorií inspirovaných tímto myšlenkovým proudem se nazývá Harrod-Domarův model růstu. Růst podle něho závisí na objemu práce a kapitálu. Více investic vede k akumulaci kapitálu, což má za následek hospodářský růst. Pro méně vyspělé země, které mají nadbytek levné pracovní síly, to znamená, že hlavní překážkou rozvoje je nedostatek finančního a fyzického kapitálu. To lze napravit vyšší mírou úspor, jak se dělo v Číně od 80. let do současnosti. Anebo je možné investice dovézt: to je ostatně důvod, proč někdejší Zemanova vláda dávala onehdy tak velký důraz na přímé zahraniční investice.

Nanejvýš fotbalový klub

Podívejme se však na nynější podmínky české ekonomiky. Tu již můžeme jen stěží označit za méně vyspělou. Světová banka nás ostatně řadí do kategorie „High Income“, vysoký příjem. Co je ještě důležitější, v žebříčku nezaměstnanosti v rámci EU drží Česko zlatou medaili za nejnižší výsledek. Nedostatek investic a nedostatek kapitálu již dávno není kritickou veličinou, úzkým hrdlem, které omezuje prosperitu národního hospodářství. V roce 2000, když Zeman byl premiérem, věci vypadaly jinak, ale dnes podíl kapitálových investic na HDP činí slušných 28 procent.

Faktem je, že čínský kapitál by v české ekonomice jen stěží hledal uplatnění. Stavět montážní závody v zemi, kde horkým tématem je růst mezd a kam se dělníci musejí dovážet z ciziny? Pěkně děkujeme, ale Vietnam, Filipíny nebo Indonésie jsou nám blíže, jsou levnější a o odborech tam snad ani neslyšeli — řekne si skoro každý čínský investor. Ropu nebo strategicky důležité přístavy Česko rovněž postrádá. Fotbalový klub, menší pivovar a bývalá budova Živnobanky na Příkopech úplně stačí. Škoda té budovy, mimochodem: její dnes nepřístupný interiér býval skvostný.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 379 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.