1.10.2014
Kategorie: Společnost

Proč někteří nenávidí “kapitalismus”?

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ 01|10|2014

Znáte to – občas se dáte do řeči s někým ve vlaku nebo na tržišti a to se pak dozvíte věci. Existuje docela silná skupina lidí, která vidí podnikatele jako utlačovatele, jako parchanty, kteří žijí z tvrdé práce svých zaměstnanců. Většinou jsou takové argumenty plošně odmítnuty a jejich hlasatelé jsou označeni jako beznadějní levičáci.

 

 

Jenže ono to tak úplně není. Když se s takovým člověkem chvilku pobavíte, zjistíte, že prostor pro argumentaci tam je, a to docela velký. Nejprve ale tyhle lidi musíte fakt poslouchat. Většinou nemají ekonomické vzdělání. Proč by taky měli mít ? A mají špatné zkušenosti ze své pracovní historie. Ono se dobře brojí proti „kapitalismu“, když jediná vaše zkušenost je s majitelem firmy, který vás zaměstnával a nechoval se k vám dobře. Neplacené přesčasy, neochota zvyšovat plat, špatné pracovní podmínky. A většinou špatný konec – vydírání a tlačení ke zdi, vyhrožování soudem, třeba za soukromé telefonování firemním telefonem.

 

Cíl je jediný, donutit vás k podpisu dohody. A to všechno vám dělá člověk, který si jezdí drahým autem a třikrát za rok jede na dovolenou … Divíte se tomu, že “kapitalismus” nemá dobré jméno? Ano, takových příkladů je plno. Podnikatelé podvádí, platí na černo, trapným způsobem vás tlačí k dohodě, aby vás mohli vyhodit.

 

Ale co je za tím? Když si získáte důvěru takového zahořklého člověka a chvilku ho budete poslouchat, bez toho, že mu budete nadávat do trapných levičáků a babišovců, možná pak chvilku bude poslouchat on vás.

 

Proč se tak trapně vyhazují lidi, proč musí zaměstnavatelé hledat finty, kterými by vás dotlačili k dohodě? Nemají jinou možnost! Zákoník práce neumožňuje zaměstnavateli kohokoliv propustit slušným způsobem bez udání důvodu. Jediným důvodem je zrušení pracovního místa a několik měsíčních platů – drahé a komplikované. Nebylo by lepší, kdyby stejně jako zaměstnanec, mohl zaměstnavatel dát výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou? Není to lepší než dramata s dohodami, které často musí člověk podepsat a odejít okamžitě? Nemyslíte, že by to trochu uvolnilo pracovní trh? Možná by zaměstnavatelé, ti zlí “kapitalisté”, tak neváhali s vytvářením nových pracovních míst … A vše by se odehrávalo slušně a na úrovni.

 

A co to zaměstnávání na černo ?

 

Někdy prostě neexistuje jiná možnost. Nemám teď v hlavě všechna ta omezení a byrokratické překážky. Vzpomínám si třeba, jak si moje maminka přivydělávala ke svému malému důchodu (cca 7 500 Kč). Roznášela v docela velké vesnici noviny, každý den kromě neděle, a přišla si bratru na asi 4 000 Kč. Nikdo jiný to moc nechtěl dělat, protože to je málo peněz a na uživení to moc není. Přitom u toho nic dalšího nemůžete dost dobře dělat. No a celá sranda byla v tom, že legálně to prostě nešlo nebo jen nějakou omezenou dobu. Takže fiktivně ty peníze pořád chodily na někoho jiného, na sousedku, na otce, na tetu … Zbytečná a nesmyslná komplikace. Nutí to všechny podvádět a dívat se na zákony, všechny, jako na otravná a nesmyslná opatření, která stejně nikdo nedodržuje.

 

Co je na tom špatného, že si důchodkyně se špatným důchodem přivydělává ? Co je špatného na tom, že ji firma zaměstnává ? A proč to nemůže dělat legálně? Jo, obcházení zákonů také není úplně zlovůle “kapitalistů” …

 

 

Ono to s tím kapitalismem není tak horké, protože kapitalismus je především volný trh, a to se stačí chvilku s nějakým odpůrcem kapitalismu bavit, aby pochopil, že žádný kapitalismus nemáme … Protože o volném trhu se nedá bavit ani na chvilku. Stačí se podívat na onen pracovní trh. Spousta živností je vázaných a nemůžete dělat na fakturu pro někoho, protože to je zakázaný švarcsystém!

 

Jo, po takové debatě nakonec zjistíte, že ten odpůrce “kapitalismu je” vlastně odpůrce regulací, byrokracie a zbytečných omezení.

 

Škoda jen, že na politické mapě České republiky neexistuje žádné uskupení, které by to všechno umělo lidem vysvětlit. Čím to je? Pes je zakopán hned na začátku. Nejprve ty zklamané a otrávené lidi musíte poslouchat … A ne jim nadávat za to, že své frustrace vyjadřují ve volbách tím, že volí zoufale a nesystémově.

 

Když by je politici poslouchali a snažili se je pochopit, možná by pak oni na oplátku zase poslouchali je. Jenže – sytý hladovému nevěří – na to naši páni politici nezapomínejte !

 

ZDROJ: Eva Hrindová

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 177 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.