schillerova122017
26.8.2020
Kategorie: Doporučujeme, Ekonomika

Proč nefunguje státní nalévání peněz do ekonomiky

Sdílejte článek:

MARTIN SEDLÁČEK

“K prosperitě se neproškrtáme, potřebujeme masivně investovat,” tak obhajuje zruinování veřejných financí paní ministryně Schillerová.


Ty masivní investice státu jsou sice ve skutečnosti jen rozdáváním peněz vybraným skupinám obyvatel a umělým udržováním zaměstnanců v dávno zaniklých pracovních pozicích, přesto se nabízí otázka: Když ekonomická aktivita lidí klesá, proč nerozdat lidem peníze? Lidé budou nakupovat, dají druhým lidem vydělat a kola ekonomiky se opět roztočí. Navíc to tak dělají všechny státy.

Ano dělají. Už téměř 100 let bez jakéhokoliv výsledku, kromě obřího státního zadlužení, inflace a stále rostoucích daní. A v okamžiku, kdy stimulace a rozhýbání ekonomiky nefungují, tak mají jedinou odpověď – nalít do ekonomiky ještě více peněz.

Proč to nefunguje? Protože peníze, které stát nalije do ekonomiky, se musí někde vzít. Jsou jen 3 cesty, jak stát může peníze získat.

1, Stát vezme peníze lidem prostřednictvím daní. Nalití takových peněz do ekonomiky nemá žádný smysl. Nejsou to žádné peníze navíc. Pouze se seberou lidem, kteří je vydělávají a politikové je rozdají lidem, od kterých potřebují volební hlasy. V takovém státě vždy přibývá lidí, kteří místo produktivní práce usilují o získání státních peněz. Tohle je cesta k ekonomickému úpadku.

2, Stát vytiskne (vytvoří v počítači) nové peníze. Vytvoří je národní banka, která je pak půjčí státu. Vytvoří je národní banka, která je půjčí komerčním bankám a ty je půjčí státu. Zkrátka vzniknou dodatečné peníze, které dříve nebyly. Ze začátku to funguje skvěle, poté začnou růst ceny a inflace udeří naplno. Částečně jsme v podobné situaci dnes díky 2 bilionům nově vytvořených korun z let 2013-2017, kdy ČNB prováděla tzv.intervence. V každém případě se jedná o jen o skryté zdanění lidí, kteří mají peníze naspořené a krádež hodnot, které tito lidé vytvořili. Žádná nová kupní síla nevzniká. Jen se přesouvá od jedněch k druhým. Navíc díky obřímu elementu nejistoty ničí schopnost lidí i firem spořit, dlouhodobě plánovat a investovat.

3, Stát si peníze půjčí. Zdánlivě to vypadá nevinně. Zaplatí to budoucí bohatší generace někdy za 30 let. Ve skutečnosti to zaplatíme ekonomickým poklesem my. Teď hned. Peníze musí státu někdo půjčit. Obvykle to jsou banky a investiční fondy. Co by ty banky a fondy s penězi dělaly, kdyby je nepůjčily státu? Půjčily by je firmám na investice nebo spotřebitelům na utrácení. Banky dlouhodobě nesedí na hotovosti. Každá koruna musí nějak vydělávat. Státní dluh jen vytlačuje soukromou spotřebu a soukromé investice. Žádné peníze navíc se do ekonomiky díky státnímu dluhu nedostanou.

Všechny 3 způsoby státní ekonomické stimulace (nalívání peněz do ekonomiky) odrazují lidi od práce, tvorby hodnot a ekonomické aktivity. Jediným způsobem, jak stát může stimulovat ekonomiku, je zrušením regulací, dotací, dávek a snížením daňového zatížení. To fungovalo a funguje vždy a všude.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 911 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.