Merkel vítězná
25.3.2021
Kategorie: Společnost

Proč Merkelová odvolala velikonoční lockdown?

Sdílejte článek:

RICHARD SEEMANN

“Moje chyba”, prohlásila spolková kancléřka Angela Merkelová o rozhodnutí, aby proběhly Velikonoce v lockdownu a požádala veřejnost o prominutí. Za rozhodnutí, které bylo překvapivě revidováno, mám plnou odpovědnost, řekla kancléřka, když den předtím bylo po jedenáctihodinovém video jednání s šéfy spolkových zemí vyhlášeno. Stažení odůvodnila příliš mnoha nezodpovězenými otázkami jaké negativní důsledky bude mít implementace oznámeného kroku, který sice byl navržen s nejlepším úmyslem, ale způsobil další nejistotu. Před Bundestagem Merkelová ale rozhodně odmítla požadavek opozice, aby se hlasovalo o důvěře její vládě. Je to podle ní zbytečné, protože má dostatečnou parlamentní podporu a důvěru.

Předseda křesťanské demokratické CDU a šéf vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet obhajoval stažení lockdownu, protože totální velikonoční uzávěra by přerušila dodavatelské řetězce například u potravin a kojenecké výživy. Pro politickou kulturu v Německu je proto dobré, když včas zatáhneme záchrannou brzdu, ale bereme zpět některá negativní opatření. Laschet dodal, že o karanténě na Mallorce bylo rozhodnuto napříč všemi stranami jakož i o úvaze omezení možnosti cestovat na Baleárské ostrovy bez karantény během velikonočních svátků. Z právního hlediska to bude pravděpodobně obtížné, touto otázkou by se měla proto zabývat ministerstva spravedlnosti a vnitra.

Saský křesťansko demokratický premiér Michael Kretschmer vzal Merkelovou pod ochranu, že za to nemusí nést odpovědnost. Toto rozhodnutí učinila společně s 16 předsedy vlád a spolkovou vládou. Vicekancléř Olaf Scholz (SPD) zdůraznil, že velikonoční absolutní klid byl společným rozhodnutím a o tom nyní snad nikdo nemá paměťovou mezeru.

Merkelová by měla položit otázku důvěry, žádal naopak šéf parlamentní skupiny strany Levice Dietmar Bartsch. Potřebujeme důsledný boj proti pandemii a to je možné jen tehdy, pokud má kancléřka důvěru většiny v parlamentu, zdůraznil. Rovněž liberálové z FDP ústy svého předsedy Christiana Lindnera vyzvali Merkelovou, aby požádala o vyslovení důvěry, protože kancléřka si již nemůže být jistá jednomyslnou podporou své koalice. Bylo by proto vhodné, aby Bundestag ověřil schopnost spolkové vlády jednat, řekl.

Kritika vládního usnesení zazněla i z bavorské CSU. Vedoucí regionální skupiny bavorských křesťanských sociálů Alexander Dobrindt požadoval postupné otevření pozitivních perspektiv. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer si kriticky stěžoval nejrozšířenějšímu deníku „Bild“, že by se nemohly konat ani žádné skutečné bohoslužby, ale pouze virtuální.

Předseda vlády Bádenska-Württemberska za Spojenectví 90/Zelení Winfried Kretschmann zase kritizovali skutečnost, že jsou možné další lety na Mallorku, ale žádná dovolená v samotném Německu. Původní plán, že by Zelený čtvrtek a Svatá sobota byly definovány jako pět dnů odpočinku spojené s rozsáhlými omezeními kontaktů, vyvolaly nespokojenost u katolické církve a náboženských společenství.

Dnešní německé sdělovací prostředky široce komentují vzniklou situaci. Poukazují že přece nejde jen o otázku velikonočního „odpočinku”, kde se kancléřka omluvila. Jde o řetězec chyb její vlády, který je již příliš dlouhý. Vakcinační kampaň kulhá, testovací strategie nefunguje a stopování kontaktů bylo prakticky zastaveno. V tomto ohledu lockdown je jistě epidemiologicky nutný, ale jde však o koncept z předvčerejšího dne. Merkelové metoda, jak řešit zhoršující se situaci, jako mnoho dalších věcí, už nefunguje. A to má fatální dopad na boj s pandemii Covidu-19, se kterou se právě dnes bude zabývat summit šéfů vlád zemí Evropské unie.

Pozn. red. PP: Nemůže být v náhlém prozření kancléřky Merkelové také strach z chování muslimů v blížícím se ramadámu, kteří by na nějaký lockdown nejspíše z vysoka káleli?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 571 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)