noviny918
15.7.2020
Kategorie: Společnost

Proč máme číst hlavně špatné zprávy?

Sdílejte článek:

LADISLAV NÁDVORNÍK

nadvornikŽe by ty dobré byly nějakým způsobem zavádějící či vadné? Nebo se k novinářům ani nedostanou.?

Co tím myslím, bude asi nejlépe patrné na příkladu, v kterém jsme dnes všichni – chtíc nechtíc – nuceni žít.

Není problém si na internetu najít informace, jak se vyvíjí situace ohledně takzvané pandemie koronavejra – uvedu konkrétní čísla – neděle 75 nových nakažených, pondělí 51 , úterý 119, středa 129, čtvrtek 105, pátek 143, sobota 53, neděle 59. Tolik fakta.

A teď zprávy – neděle a pondělí – ticho.

Úterý, středa, čtvrtek, pátek titulky typu „Nakažených opět razantně přibývá, Budeme znovu nosit roušky? Nebezpeční znovu hrozí!, Karviná vymírá!, V druhé vlně vymře Kutná Hora!“

Sobota, neděle – ticho.

V pondělí nejspíš bude Kutná Hora už vyhynulá.

Sleduji tento jev už dlouho. Všichni si pamatujeme zprávy o ptačí chřipce, kdy chcíplá labuť nalezená kdesi na jezu byla inzerována jako životu nebezpečná hrozba celému kraji, zprávička o tom, že nebohý opeřenec prostě jen uhynul stářím, se pak (pokud tedy vůbec) objevila někde mezi inzeráty na vizír.

Proč se tohle děje? Je v tom skutečně „jen!“ snaha vydavatelů médií nalákat senzacechtivé čtenáře či diváky na nesmyslně přifukovanou tragiku, někdy hraničící se sprostým hyenismem, čemuž je nemilosrdně obětováno to, co by mělo v novinařině prvotní? Tedy především maximální objektivita, nestrannost.

Nebo je tak strašně dlouhá setrvačnost myšlení vydavatelů z dob, kdy noviny byly pouze a jen tištěné a distribuce těch nejaktuálnějších probíhala prakticky výhradně prostřednictvím kamelotů vyřvávajících na ulicích právě ty největší senzace? Pokud ano, pak to ale nutně znamená, že stejnou setrvačností se vyznačuje i druhá strana téhle hry, tedy čtenáři a posluchači. A také to, že vliv médií na veřejné myšlení je neustále stále nebezpečně vysoký. Proč tomu tak je?

Často se nad tím zamýšlím a postupně se utvrzuji v tom, že běžný člověk, ani v dnešní době, kdy získat skutečně objektivní informaci je otázkou minut, prostě nic hledat nechce, a spokojí se s tím, co uslyší či uvidí jako to největší či nejhlasitější. Zbytek ho nezajímá, on svou informaci dostal a víc ho nezajímá. Setkávám se s tím denně – i v té hospodě, kdy se mnohdy snažím dodat některým svým spolupopíječům i jiný pohled než získali (třeba) z Blesku či Novy. Nahlas to nikdo z nich neřekne, ale ta obligátní věta „Psali to v Blesku, tak je to pravda“ z toho úplně čiší, a (nejen) moje snaha se tak následně dá popsat jen slovy klasika – je marný, je to marný, je to marný.

Bohužel, nejsmutnější na tom je, že i tahle (řekněme) „duševní lenost“ přispívává k tomu, že některé hnutí a skupiny mají svou třicetiprocentinu prakticky i dlouhodobě jistou. Co s tím?

Hezký den.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 13 261,00 Kč
Vybráno 37.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 669 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
politicon.cz
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.