ROTHBARD
7.8.2020
Kategorie: Historie

Proč libertariáni nenávidí Rothbarda

Sdílejte článek:

BAWERK.EU

Vezmeme-li Rothbardovu zakladatelskou práci, kterou udělal při rozvíjení a šíření libertriánské teorie, je zajímavé si povšimnout, jak je přinejlepším ignorován a v horším případě opovrhován v širším libertariánském hnutí.

Co je zajímavější, je to, že Rothbard schytává kule ze všech stran – mnoha způsoby, jednu věc, kterou má mnoho libertariánů hlavního proudu a libertinských libertariánů dohromady společnou, je to, že pohrdají Rothbardem. Proč tomu tak je?

Nezadržitelný Rothbard

Rothbard prvně ukázal na libertariány hlavního proudu. Onálepkoval je jako “oxymoronické… libertariány velké vlády.” V této skupině identifikoval, vedle Libertariánské strany…: “…volnou síť libertriánských think-tanků a think-tanků za svobodné trhy, národní think-tanky, které zahrnují lobbistické skupiny, jež tíhnou k mocenskému centru. A státní či místní think-tanky, které nezbytně zůstávají v samém srdci Ameriky, alespoň fyzicky, když ne duchem…” 

Dále zmiňuje právnické skupiny, časopisy, noviny za tvrdé peníze a tak podobně. Co všechny tyto libertariánské instituce podporující velkou vládu mají společného? Tyto: “…v posledních několika letech opustily s pozoruhodnou rychlostí jakýkoliv kousek svých původních principů: oddanost minimální vládě nebo obhajobu práva na soukromé vlastnictví.”

Místo toho chtějí tyto skupiny učinit vládu efektivnější – jako by její efektivnost v produkci “zla” byla dobrou věcí. Tito libertariáni velké vlády vyžadují úctu a společenské přijetí od činovníků ve Washingtonu.

“Ale je zde mnohem vícero práce. U dna je bod, který jsme se mnozí z nás bolestivě naučili přeonat během těchto let: nemůže zde být opravdové oddělení mezi formální politickou ideologií a kulturními pohledy a postoji.”

Libertariánští političtí agenti se srovnávají s libertinskou apologetikou a převzetím. Rothbard rozpoznal silnou nenávist vůči pravici, vycházející od “širší a i intenzivnější nenávisti ke křesťanství…”
A v těchto několika krátkých tvrzení, Rothbard sám rychle vysvětluje, proč ho jak liberariáni hlavníhou proudu (pro velkou vládu) nenávidí, a taky proč ho nenávidí libertinští libertariáni. Rozpoznal hluboce zakořeněné “rovnostářství” v tomto hnutí: “Svlékni rovnostáře a nevyhnutelně najdeš etatistu.” Místo práva na soukromé vlastnictví, má každý jednotlivec “právo”, které nesmí být předmětem omezování ze strany jakékoliv formy “diskriminace.”

To přesto, že “diskriminace” je vrozená v jakékoliv smysluplné definici práva na soukromé vlastnictví. “A tak, jakožto plivnutí do tváře jejich dřívější oddanosti absolutnímu právu na soukromé vlastnictví, libertariánské hnutí přijalo každé falešné a levičácké právo, které bylo v současných destiletích vyrobeno.” 

Abecední břečka všech vynalezených genderových práv tu tane na mysl.
“…’občanská práva’ byla přijmuta bez zaváhání, kompletně potlačila ryzí práva na soukromé vlastnictví.”

Jako jeden příklad toho, kdo přijal tuto libertinskou, filosofii občanských práv, Rothbard popisuje “favorizovaného” presidentského kandidáta z roku 1996: massachusettského republikánského guvernéra Williama Welda, poháněného jeho oddaností k “právům gayů”. Ano, ten William Weld. Podporujte práva gayů a Hillary Clintonovou za prezidentku a kvalifikujete se na volební kandidátku Libertariánské strany pro rok 2016. Místo ochrany soukromého vlastnictví se libertariáni stali “fiskálně konzervativními, ale sociálně tolerantními.” Učinit vládu efektivní, obhajovat a požadovat podporu pro všechny volby stylů života. Libertariáni hlavního proudu a libertinští libertariáni k tomuto výborně pasují.
Důležitou oporou v této sociální toleranci je trvání na tom, že “otevřené hranice” jsou lidským právem a pozicí, která musí být zastávána každým řádným libertariánem. Kdokoliv se odváží odchýlit se od této pozice “otevřených hranic” je “automaticky a histericky odsuzován jako rasista, fašista, sexista, heterosexuál, xenofob a zbytek nádhery termínů, které špiní, a které leží blízko při ruce.”
A to se zjevně stalo neomluviteným hříchem, rouháním proti svatému duchu libertianismu hlavního produ a libertinskému libertarianismu.

Závěr

Elita má za cíl destrukci západní civilizace; kultura klasického liberalismu založená na křesťanské morálce, je vyzývána rostoucí mocí státu. Elita má za cíl udržení vlády, jak je tomu termínu rozuměno dnes. Elita našla spolupracovníky v libertinských libertariánech a libertariánech velké vlády. A to je to proč tito nenávidí Rothbarda.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 523 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)