injekceockovani
17.7.2021
Kategorie: Společnost

Proč jsem se dosud nenechala očkovat

Sdílejte článek:

SYLVA ŘIHÁKOVÁ

Nejsem prozatím očkovaná ani jednou dávkou proti covidu-19, což asi vyplývá už z nadpisu. Vnímám čím dál víc, jak se společnost u nás polarizuje a nůžky nepochopení mezi naočkovanými a nenaočkovanými se stále více rozevírají.

Každý má právo na svůj názor, ale nelíbí se mi, že je postoj lidí k očkování často podáván tak, že ten, kdo se naočkovat nechá, patří k těm “dobrým a zodpovědným”, kdežto ti, co očkování z různých důvodů odmítají (vyjma nějaké zcela objektivní zdravotní kontraindikace) jsou “sobečtí, hloupí a nezodpovědní”, případně jsou rovnou napadáni a označováni jako “zabedněnci”, jak se zde nedávno ve svém blogu vyjádřil jeden z autorů.

Pokusím se proto vylíčit svůj pohled na problematiku očkování proti covidu a vysvětlit důvody, proč jsem se pro něj zatím nerozhodla. A hned takhle v úvodu chci napsat, že se za zabedněnce opravdu nepovažuji.

Troufám si říct, že nepatřím ani do jedné z vyhraněných skupin obyvatel – kdy na jedné straně jsou lidé extrémně vystrašení a na druhé zase ti, co sabotují i sebemenší opatření proti šíření nemoci a jakékoli riziko ve své podstatě bagatelizují. Covid v populaci přítomen je. Může způsobit výrazné zdravotní komplikace, zvláště zranitelnějším skupinám obyvatelstva (starší lidé, lidé chronicky nemocní apod.). Ale jak ukazují zatím spíše ojedinělé případy (mluvím o ČR), vážný průběh u mladého a zdravého člověka nebývá častý. I když určitě není vyloučen.

Co mi na očkování vadí úplně nejvíc je to, že přestože vím, že vakcíny prošly zcela standardním schvalovacím procesem, který jen musel být s ohledem na pandemii urychlen, tak z mého pohledu se nemoc covid-19 v každém jednotlivém organismu chová natolik nepředvídatelně a rozdílně, že tomu ani lékaři ani jiní odborníci často vůbec nerozumí a nikdo mi tedy v tuto chvíli nemůže zaručit, že se vakcinační dávka této nemoci v mém organismu nemůže za nějaký čas projevit způsobem, který dnes, v tuhle chvíli, nikdo nezná a tudíž ho ani neočekává.

Negativní stránky očkování se ostatně postupně objevují, od AstroZenecy, od níž upustilo kvůli výskytu krevních sraženin několik států (i když zrovna u téhle kauzy zcela objektivně řečeno – pokud tuhle problematiku trochu prozkoumáte, zjistíte, že to procento je opravdu zanedbatelné a často spojené s dalšími nemocemi, kterými daný člověk trpí), po postupné prosakování informací, že potíže po vakcíně mají často lidé, kteří mají vysoký titr protilátek a ani o tom neví, jelikož u nich nemoc proběhla bezpříznakově. K tomuhle jen podotknu, že by mi dávalo velký smysl před hromadným očkováním napřed lidem změřit protilátky, aby byla co největší šance případné nežádoucí účinky co nejvíce eliminovat.

Jako svobodný člověk si myslím, že mám právo na to se rozhodnout, co si do svého organismu chci nechat vpravit a co ne. Rozumím tomu, že zastánci očkování často argumentují pojmem “kolektivní zodpovědnost”, že když se nenechám naočkovat, můžu být chodící hrozbou jako přenašeč právě pro ty rizikovější skupiny, než jsem já sama. K tomu bych zmínila, že opravdu dělám, co je v mých silách, abych co nejvíce snížila variantu, že někoho nakazím – nosím respirátor, pokud jsem blízko jiných lidí a v uzavřených prostorách (venku ho nenosím, pokud vyloženě nestojím třeba v řadě s malými rozestupy a nenosila jsem ho nikdy, protože mi nařízení nosit respirátor na prázdné ulici přišlo jako totální nesmysl), dezinfikuju si ruce, dodržuju rozestupy a neremcám, pokud se musím nechat otestovat po návratu ze zahraničí a třeba si to v tom zahraničí i zaplatit. Beru, že to naočkovaní lidé budou mít snazší než já a respektuji to. Je to daň za moje rozhodnutí a nutnost v boji s pandemií.

Další věcí, která se mi jako těžkému tvrdohlavci, který má svou hlavu, opravdu nelíbí, je takové zprvu nenápadné, ale čím dál zřetelnější nucení do očkování a sílící výhružky, jak moc bude můj život omezen, pokud se očkovat nenechám. Opravdu je tahle strategie kompatibilní s hlásáním o “dobrovolné volbě”? Já to tak nevnímám, vnímám to jako nátlak a u mne konkrétně se jakýkoli nátlak zcela míjí účinkem. Jsem spíš pro věcnou debatu a konkrétní vysvětlování a zdůvodňování, protože jako většina věcí na planetě, nic není černobílé a ani očkování proti covidu není. Každý z argumentů ať té či oné strany má své místo a měl by zaznívat.

Nikdo by neměl být negativně nálepkován a už vůbec ne napadán proto, že se očkovat nechal nebo nenechal.

Vůbec nevylučuju, že se můj postoj může časem změnit – v tuhle chvíli je hlavně ve hře moje další profesní směřování, kdy to vypadá, že budu pracovat a denně se potkávat s velkým množstvím lidí a to může být nakonec důvodem, že to přebije mou obezřetnost a opatrnost, kterou jsem se pokusila výše zdůvodnit a naočkovat se nechám.

Ale rozhodnout se o tom chci já sama.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč,

Celkem za měsíc: 3 500,- Kč
Vybráno 10.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 515 times, 6 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 3,74 out of 5)
Loading...
207 komentářů
    • texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)