boris-johnson-wave-1024x580
16.12.2019
Kategorie: Politika

Proč Johnson vyhrál

Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK 

Boris Johnson triumfálně vyhrál volby ve Velké Británii. Je to především jeho osobní úspěch, ale měl i snaživé pomocníky. Na prvním místě to byly opoziční strany a proevropská média. K jeho vítězství však významně přispěla také EU.

 

Přes porážky k vítězství

Johnson se soustředil na téma: Dokončit brexit. To bylo nejenom takticky správné, protože to zajímalo většinu voličů, ale i dlouhodobě rozhodující otázka. „Ano“ nebo „ne“ k brexitu by vedlo, ke dvěma zcela odlišným liniím vývoje Velké Británie. Teď, po volbách se bude Londýn rozhodovat ve zcela jiném koridoru možností než bez brexitu. To se samozřejmě týká i zdravotnictví, infrastruktury a sociálních otázek.

Opoziční strany oslovily voliče jinak. Labouristé postavili proti Johnsonovu „Dotáhněme brexit“ heslo „Konečné rozhodnutí“. Tím se pokusili zamlžit svou neochotu respektovat výsledky referenda z roku 2016. Tématu vystoupení z EU se ve volebním boji vyhýbali, jak jen mohli. Mluvili a zdravotnictví, sociálních otázkách, budování infrastruktury a zestátňování. To angličtí Liberálové pod vedením Jo Swinsonové vůbec nezastírali, že brexit zásadně odmítají. Vyslovili se pro zrušení snahy o vystoupení, a to bez nového referenda a ztratili.

Zatímco četní experti a většina žurnalistů doma i v Evropě rozmazávali Johnsonovy parlamentní porážky, on šel tvrdě za svým cílem. Prohraná hlasování použil ke sjednocení své strany, vyjednal s EU novou smlouvu a prosadil volby.

Porážky v parlamentě použil k tomu, že mayovsky rozmazanou konzervativní stranu změnil ve stranu brexitu. Vyloučil dvacet svých hlavních odpůrců a jen deset vzal zpět za podepsaný slib vazalství.

Johnson si od EU vynutil zřetelně lepší podmínky výstupní smlouvy než Brusel dal Mayové a to nejenom v otázce tzv. „irské pojistky“. Jako známý krypto-feminista se podezřívavě ptám, jestli to byl projev diskriminace žen ze strany EU, anebo prostě to, že Johnson na rozdíl od Mayové brexit opravdu chtěl a rozehrál všechny trumfy?

Muž na pravém místě

Ať ho máte rádi, nebo ne, tak Boris Johnson je úplně jiná liga než Mayová a její předchůdci. Stylizuje se sice do role trochu praštěného Angličana, ale je to všemi mastmi mazaný profesionál. To jak pracoval s hrozbou „tvrdého brexitu“ je kabinetní kousek mocenské hry v defenzivní situaci. A kdyby britská politická a mediální kasta respektovala referendum z roku 2016 a nevpadla mu dozad, dotlačil by EU k rychlejší a pro Anglii ještě výhodnější smlouvě.

Eurofilní média a experti v Evropě i u nás mu (dosti pokrytecky) vyčítali různé přešlapy. Ano, Johnson nehrál vždy čistou hru, ale na rozdíl od svých odpůrců se choval v souladu s vůli národa, který se pro brexit rozhodl. To jeho protivníci podváděli hned dvakrát. Zaprvé ani oni nehráli ve volebním boji čistě a zadruhé nesplnili slib, že budou respektovat rozhodnutí referenda z roku 2016.

Tady zmíním otázku, která by si zasloužila rozsáhlejší pojednání. Posvěcuje politický účel prostředky? Ano, ale jenom v jednom případě. Když účel odpovídá vůli většiny národa. Johnson se stal premiérem a chtěl jim za každou cenu zůstat. A proto udělal to, co politici bohužel dělají jen vyjímečně – respektoval hlas většiny. A vyhrál.

EU a mediální sudičky

O úspěch Johnsona se poctivě snažila i sama EU. Merkelová a Juncker vůbec nepochopili, že jde opravdu o vystoupení a nedali anglickým voličům jinou možnost než koukat, jak spolek co nejrychleji opustit. Vůdci EU nereagovali na Cameronovi reformní návrhy, ponižovali Theresu Mayovou a ustoupili až když Johnson zatlačil.

Britům neuniklo ani to, že se EU nedemokratizuje, pokračuje v bezvýchodné záchraně eura a nedělá nic proti migrantům. Tyto chyby byly v posledním roce doplněny postupující ekologickou pomateností. EU prostě ustrnula v diktátorském normování všeho a záplatování děr všude až do doby, kdy celkově chybně nastavený systém zničí sám sebe.

K vítězství pomohla Johnsonovi také některá média a eurofilní experti. Způsob, jakým komentovali každý Johnsonův krok a dětinsky se radovali z jeho neúspěchů nenechal nikoho na pochybách že je přání otcem myšlenky. Také na brexitu je vidět, že mnohá média již dávno přestala rozlišovat mezi zprávou a komentářem a místo toho chtějí určovat, kdo a jak má vládnout, co smí občané vědět a co si musí myslet.

To nejdůležitější

Spousta expertů, politiků, podnikatelů a publicistů si mohla ukroutit hlavy údivem nad tím, že „hloupí Angličané“ chtějí z EU. Tím dokázali, že buď nemají ponětí, co se děje, anebo že údiv předstírají, aby posloužili svým vlastním zájmům. Jim O´Neill, bývalý šéf-ekonom Goldman Sachs jim chování “natvrdlých” příznivců Brexitu trefně vysvětlil: „Nevadí jim obětovat ekonomický růst ve Velké Británii, protože oni z něj stejně nikdy neměli žádný prospěch.”

O vítězství Borise Johnsona rozhodli obyčejní lidé a dokázali pravdivost mnohdy popírané samozřejmosti: Neexistuje žádná absolutní pravda o sociálních, hospodářských a politických otázkách. Existují jenom zájmy každého jednotlivce a ty se projevují v tom, jak dění okolo sebe posuzuje. Takže to, jak experti zdůvodňují svoje doporučení odráží jejich vlastní zájmy.To je přirozené chování, ale soud expertů tím ztrácí nimbus objektivity a vědeckosti.

Každý člověk bez rozdílu má jeden stejně hodnotný hlas, protože i ten nejprostší z nás je nejlepší expert na svůj život. Nejlépe ho zná a nejpečlivěji zvažuje rozhodnutí, která se ho týkají, protože on sám nese jejich důsledky. Drtivá většina Britů se v druhém referendu rozhodla, že odejít je pro jejich životy lepší než zůstat. V Anglii zvítězila demokracie nad expertokracii.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 769 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)