CAPI
28.12.2017
Kategorie: Politika

Proč je zpráva OLAF tajná?

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Podle tiskové zprávy ministerstvo financí ve středu obdrželo závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o prošetření kauzy Farmy Čapí hnízdo. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu bylo obviněno 11 lidí, mezi nimi premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Ministerstvo financí prý už zprávu postoupilo zainteresovaným subjektům: ministerstvu pro místní rozvoj, řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a v souvislosti s policejním vyšetřováním také Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Ministerstvo nyní ve spolupráci s českými orgány a Evropskou komisí posoudí, zda a jakým způsobem je možné zprávu zveřejnit,

Co je tajného na tom, že Andrej Babiš v případě dotace pro farmu Čapí hnízdo podváděl? A že mu v tom vydatně pomáhal jeho nohsled Jaroslav Faltýnek? No, právě to, že jde o Babiše a Faltýnka. Podle vyšetřovatelů totiž Babiš podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu.

Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou. Nehledě na to, že oba patří mezi vysoké politické představitele tohoto státu (předseda vláda a předseda hospodářského výboru Sněmovny), tvrdit, že si zprávu OLAFu objednala nějaká české mafie v čele s Miroslavem Kalouskem je hodně nevěrohodná konstrukce.

Podle původního interního kodexu hnutí ANO , přijatého v listopadu 2013 pod vzletným názvem Morální kodex reprezentanta politického hnutí ANO 2011. Tento manifest definoval jedenáct morálních zásad, kterými je povinen se řídit každý reprezentant hnutí ve veřejné funkci na všech úrovních.

Jenže postupem času se ukázalo, že kodex je jen cár papíru, který nedodržují hlavně nejvyšší představitelé ANO. Počátkem letošního roku pak ANO na pokyn Babiše tento kodex změkčilo a stíhaný člen hnutí nově nemusí rezignovat. Změnu přijal 23. ledna výbor hnutí mediálně skrytým usnesením, přičemž nová verze kodexu byla zveřejněna až počátkem března.

Změna se týkala desátého bodu, který zněl v původní verzi následovně: „Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve Hnutí a na členství ve Hnutí.“

V praxi by to znamenalo, že představitel ANO obviněný kvůli podezření z porušení zákona by měl automaticky odejít z politiky. To by bývalo platilo i pro Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka už v září letošního roku, kdy je poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání.

Nově přijatá verze desátého bodu kodexu výrazně snižuje nároky na politiky: „Reprezentant, proti němuž je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství ve Hnutí.“

Nová úprava se tedy vztahuje pouze na kriminalitu související s působením v politice. V době, kdy výbor přijímal tuto změnu, totiž kulminovala kauza korunových dluhopisů vydaných Agrofertem Andreji Babišovi s vysokým úrokem v objemu 1,5 miliardy korun. Na exministra financí tehdy bylo podáno trestní oznámení kvůli podezření z krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku (copak asi s tím oznámením je?)

Se zprávou OLAFu bezprostředně souvisí i zdržování poslanců za hnutí ANO, kteří se snaží jednání imunitního a mandátového výboru Sněmovny odložit na co nejpozdější dobu, jakoby doufali, že dostane-li Babišova vláda důvěru, zbaví to Babiše obvinění. Policie po volbách znovu požádala o vydání obou politiků k trestnímu stíhání, sněmovna o žádosti dosud nerozhodla.

Podle bývalého Babišova 1. náměstka Lukáše Wagenknechta (na MF byl 1. náměstkem pro oblast finančního řízení a auditu. V červnu 2015 jej však z této funkce Babiš odvolal) můžeme bezesporu dovodit, že OLAF došel k negativnímu zjištění. Pokud by totiž nic neshledal, pouze by uzavřel případ a oznámil to příjemci dotace.

Jestliže došlo ke korupci nebo podvodnému jednání, musí prostředky na projekt vymáhat Úřad regionální rady ROP Střední Čechy. V praxi by tedy musela Babišem ovládaná společnost vrátit jak dotaci 50 milionů, tak i penále, které by v tuto chvíli bylo ve výši 100 procent – tedy dalších 50 milionů.

Myslím, že občané mají právo na zveřejnění zprávy OLAFu, že by se všichni měli seznámit s tím, k čemu tento evropský vyšetřovací orgán v případě Čapího hnízda dospěl. S úplným zněním, ne jen s nějakými komentovanými výtažky.

Údajný bojem proti korupci prosadila Sobotkovsko-Babišovská vláda od 1. 7. 2016 zákon o registru smluv, podle kterého musí být většina soukromoprávních smluv uzavřená mezi podnikateli a zákonem stanovenými subjekty založena do rejstříku smluv, a volně přístupná. Pokud se tak nestane, smlouva vůbec nenabude účinnosti a po třech měsících od uzavření pozbude platnosti.

V případě zprávy OLAFu jde o mnohem víc než o neoprávněně vylákaných 50 milionů a dalších 50 milionů penále.

O věrohodnost České republiky.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 99 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.