zoufalství
6.3.2018
Kategorie: Společnost

Proč je lidem prostě všechno jedno? Proto!

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Jsou unaveni dobou. Povinnostmi. Složitostmi. Snahou uživit své rodiny. Nespravedlnostmi. Byrokracií. Kašlou proto na to mít názor, a volí podle jednoduchých hesel. Slibte jim sníh v zimě a v létě teplo, a vyhrajete volby. 

 

Slyšíte to ze všech stran. Nemá to cenu. A co změníme? Kandidovat? Mezi tu sebranku? Ani náhodou. A nezdržuj mne, jdu vyplňovat papíry. Ano, papírů k vyplňování je čím dál víc. A to ještě nevíme, co všechno se vyplňuje o nás bez našeho přičinění. 

Lidé jsou zkrátka KO. Z doby. Z politického stylu, který už dávno stylem není. Z přebujelé evrpPské i naší byrokracie. Z hádek u kteréhokoli řečnického pultu. Hádají se strany uvnitř, hádají se strany mezi sebou. Každé jde o to své, a zapomínají na člověka. Mimo okamžiku, kdy má ten člověk mít nějakou funkci. 

Jak to, že politikové nahoře a novináři nevědí, že normálním lidem jsou ukradené dotace na nějaké hnízdo, a že už dávno mávnou rukou, zda byl nebo nebyl Babiš ve svazcích, a že Ondráček v čele nějakého výboru, o kterém ani nevědí, k čemu vlastně je, je neuráží tak, jako jsou v šoku z mnohamilionového odstupného šéfa České pošty…?

Stačí se podívat na výsledky voleb. Babiš je přece zdaleka nevyhrál proto, že by byl tak svělý (i když je nutné uznat, že pokud jde o politický marketing, skvělý opravdu je), ale hlavně proto, že ostatní strany tak zdegenerovaly zahleděním do sebe sama, že měl velmi snadnou práci. Protože dokud se budou posty v partajích rozdělovat podle toho, jak je kdo má vysezené, bez ohledu na charisma a přirozený talent být lídrem, co pak chcete s těmi nudnými strejdy ve volbách dělat? Zaříznout je – což se Andrejovi podařilo nádherně. 

A v tom trendu poražené partaje vesele pokračují. Pokud si totiž opravdu někdo myslí, že ti lidé mající co dělat, aby udrželi své živnosti a zaměstnání, splnili všechny papírové a jiné zátěže, zvládli rodinu se všemi povinnými školními docházkami a podobnou buzerací státu, považují za důležité otázky svazků StB, zásahů na Národní třídě a památníky obětem čehokoliv, šeredně se pletou. 

Tím neříkám, že ty věci nejsou důležité, a velmi často pociťuji stud. Že určité věci jsou prostě vůbec možné, a nikdo se ani nezačervená. Ale – má to jedno velké ale. Změnit se to dá jen volbami. A volby nerozhodnou ani náhodou !!!! témata, o kterých jsem mluvila. Tato témata jsou lidem totiž totálně ukradená. 

Lidé chtějí slyšet, kdo a jak a čím jim usnadní život. Co kdo pro ně udělá. A až tato témata z úst charismatických lídrů začnou resonovat, půjde opravdu o volby a pak i o demokratické principy. Zatím je to stále pokračující kampaň pro hnutí ANO, které jediné říká – makáme. A v tuto chvíli není zase důležité, jak. Důležité je, že to tak lidi vnímají. Protože PR má hnutí ANO dokonalé. 

“Podívejte, oni pořád řešej ty Lety, Babišův svazek, tu jeho stavbu, listopad…a my za chvíli nebudeme mít co žrát… Vždyť už to nikoho nebaví”, řekl mi tuhle jeden bodrý muž středních let, a dodal. “Všichni jen žvaní o demokracii, a Babiš maká. Tak proč bychom ho nevolili?” 

Pokud tento hlas, jakkoli až primitivní, nezačnou ostatní strany slyšet, mohou donekonečna opakovat, jak jsou to ony, které jsou ty demokratické, až nebudou na politické scéně vůbec. Zkrátka musí se přiblížit lidem. Což je pro ně po těch dvaceti letech hry na elity národa, které to mají jisté navždy, docela oříšek – chápu. Ale prostě musí. Jinak vítěztsví Andreje Babiše v dalších volbách bude ještě drtivější. Umí se totiž lidem přiblížit – neformálním svetrem, slovníkem, bagatelitováním filozofickýh témat…a útokem, když jde do tuhého. Je lidem prostě srozumitelný. 

A ostatní strany mohou prskat, že byl agent, a že čerpal dotace, a že se ženil schválně před volbami… Bude jim to houby platné, dokud se, obrazně řečeno, nenaučí ženit a vdávat před volbami taky. Tedy silnému Andreji Babišovi je nutné postavit jiného silného lídra, který zaburácí na scéně, že málem spadne opona, vysměje se soupeři tak, že to média nepřehlédnou, a do půl pasu nahý skočí třeba do Vltavy – obrazně řečeno. 

Ten lídr musí lidi bavit, ne obtěžovat frázemi, musí zapomenout na chvíli na filozofické deklamace, možná i na ptačí hnízda, a bavit se o chlebu a o vodě pro každého… A až vyhraje volby, protože ženy ho budou milovat a chlapi uznale respektovat, může touto volební silou prosadit opět standardní demokratické poměry. 

Nemám nic proti demonstracím. Konec konců je to sympatické a povznášející, když se pár tisíc lidí sejde na náměstích. V tuto chvíli je ale cítím jako akt zoufalství z toho, že strany neumějí prostě vyhrát volby. A neumějí je vyhrát proto, že jsou na hony vzdáleny myšlení obyčejných lidí. A to obyčejných neříkám nijak pejorativně. Obyčejný člověk je totiž dnes nejvíce bit. Vším, co se tu děje. A tento obyčejný člověk potřebuje někoho, kdo mu řekne, jak z toho ven. A koho pak bude moci volit. Protože mu uvěří. 

Bohužel žádného takového charismatického lídra u volebních stran zatím nevidím. Buď je nemají, nebo je nehledají, nebo se zkrátka těší na politický důchod. O to více se opírají o slovo demokracie. Ale vážení, demokracie je o tom vyhrát volby. Měl by to někdo těm předsedům a vedením stran říct. Třeba to nevědí. 

Protože by jinak dávno vyhlásily konkurs na silného sexy lídra s vysokým IQ a rétorickým talentem. A to holt každému není dáno. Zatím se pinoží se svými pidiprocenty, a mluví o tématech, vzdálených normálním lidem mimo politiku na sto honů. 

A to je největším ohrožením pro demokracii. Že volební strany už dávno nehledají svého Jamese Bonda. Protože jen ten jim vyhraje volby. Demonstrace ani filozofování o demokracii ani nekonečná, a tím inflační kritika soupeře ne. A je li míto, ani současní lídři ne. 

AUTOR: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 877 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...