mozekrady
14.11.2017
Kategorie: Společnost

Proč inteligence a racionalita nejsou jedno a totéž

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

DANIEL MARTÍNEK

Máte ve svém okolí nějakého hodně inteligentního člověka? Třeba někoho, kdo brilantně zvládá diferenciální a integrální počet? Když ale spolu zajdete na pivo a řeč se stočí k politice, okamžitě zapomene na logiku a bez uzardění obhajuje sociální stát, regulace, dotace a odvolává se na veřejný zájem. Vy argumentujete neplatností tohoto pojmu a přitom víte, že váš známý, vzhledem ke své intelektuální úrovni, dobře rozumí tomu, co říkáte.

Přesto, jakoby nechtěl slyšet. Jen krčí rameny, že chápe váš argument, ale že si přesto trvá na svém. Při dalším pivu si postěžuje na rostoucí příjmovou nerovnost. U třetího pochválí stát, že skrze dávky udržuje sociální smír, neboť: “jinak by se chudí a líní proti nám vzbouřili”. U čtvrtého piva apeluje na vaši solidaritu a u pátého vás vyzkouší lišáckou otázkou: “to mi vysvětli, kdo by jinak platil kosmický výzkum a stavěl dálnice, když ne stát, ha?”. Čas ukončit diskusi a zaplatit účet.

Otázka, která vám nedá spát, zní: odkud se bere taková benevolence k nepravdivým výrokům a falešným ideálům u lidí, kteří jsou přitom velmi inteligentní? Proč inteligence, tj. schopnost abstraktního myšlení, nevede k racionálnímu postoji? Důvodem je skutečnost, že racionalita znamená daleko víc než jen dovednost používat rozum. Racionalita je morální kategorie. Je to ctnost, která ještě navíc k tomu, že umíme přemýšlet, od nás vyžaduje, abychom neustále vynakládali úsilí a energii na udržení souladu s fakty reality. Lidská mysl pracuje, obrazně řečeno, jako rozhlasový přijímač. Je třeba ji „zapnout“ do stavu aktivního soustředění a její pozornost “naladit”, směrem na fakta reality, která se týkají tématu, o kterém přemýšlíme. Ani vysoký stupeň inteligence není zárukou, že tuto aktivitu provedete.

Problém je pak v tom, že drtivá většina lidí soustředění na fakta opouští, jakmile se dostanou za hranice své vlastní specializované odbornosti. Zvlášť pokud mají začít uvažovat na poli filozofie a politiky. Většina inteligentních lidí tak ani netuší, co jsou pojmy, kde se vzaly, k čemu slouží, jak se odvozují a definují a že jsou na nich postaveny principy, a proč jsme bez principů a jejich pochopení v poznání reality ztraceni. Drtivá většina inteligentních lidí žije v zajetí známých klišé jako např. „nikdo není majitelem pravdy“, „nic neplatí absolutně“ či „nemůžeme zacházet do extrému“. Jejich světonázorem je pojmový chaos. Skládá se z fragmentů převzatých myšlenek, u kterých nejsou schopni určit původ, obhájit jejich platnost ani definovat důsledky, ke kterým v praxi vedou.  Protože filozofie pracuje s poměrně velmi abstraktními pojmy, tento chaos se nevyhýbá ani těm nejinteligentnějším lidem. Jejich politické postoje, tak často nejsou nic víc než jen snůška porůznu posbíraných z ničeho nevyvozených, nesourodých a leckdy si i vzájemně odporujících sloganů. Racionalita se naproti tomu neobejde bez racionálních, logicky/objektivně odvozených pojmů.

Kromě toho řada lidí soustředění zcela záměrně uniká. Dělají to proto, že jim některá specifická fakta překážejí, jsou jim nepříjemná či nepohodlná. Například tím, že zcela odporují mínění důležitých lidí v jejich okolí. Představte si obchodníka, jehož největším odběratelem je firma, která se přiživuje na státních dotacích. Tento velmi chytrý a inteligentní člověk tráví většinu času vytvářením vztahů s manažery, kteří rozhodují o tom, zda od něj firma zboží nakoupí. Pravidelně se proto s nimi společensky stýká, aby si udržel jejich přízeň. Horlivě přikyvuje jejich tvrzení, že dotace jsou požehnáním seslaným z nebes a správným ekonomickým opatřením státu. Postupně od nich získává víc zakázek a zjišťuje, že akceptace těchto myšlenek se mu vyplácí. Opouští tak svůj vlastní úsudek, a záměrně uniká směrem k tomu, čemu věří jiní. A tak se tento obchodník jednoho dne posadí proti vám v hospodě a vy budete muset poslouchat všechny jeho iracionální výroky, kterým se sám naučil věřit a bude vám vrtat hlavou, kde se to v tak chytrém člověku bere.

Proto v životě platí, že není podstatné, jak vysoké IQ máme. Mnohem důležitější je mít svůj vlastní nezávislý úsudek opřený o fakta, nikoliv o mínění vašich klientů či nadřízených v práci. Myslete racionálně! Prožijete šťastnější život.

Autor: Daniel Martínek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Pistorius AG 2207,43 Kč

Celkem za měsíc: 10 207,43 Kč
Vybráno 29.16%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.