BABIS1219
8.9.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Proč  i toho Babiše  někdy nepochválit?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilVčera se v moravské Lednici sešli premiéři tří středoevropských zemí. Naši republiku representoval Andrej Babiš, Slováky Eduard Heger a za Rakousko tam přijel kancléř Sebastian Kurz.  Proběhlo další setkání představitelů zemí tzv. Slavkovského formátu. A naše média – nic. Mlčí. Informace o jednání našeho, českého premiéra, přinášejí, kupodivu, pouze zahraniční zdroje.

Není divu. Jednalo se totiž o migraci. A hostitel setkání, premier Babiš, si nebral servítky. Prohlásil, že migranti jsou „hybridní zbraň” a že taková migrace musí být zastavena. Upozornil na situaci Litvy a Polska a inzeroval, že rozhodně pomůže těžce zkoušenému Pobaltí, do kterého se (s Lukašenkovou nezištnou pomocí)  derou hordy migrantů, zejména problémových Afghánců. Na důkaz, že to myslí vážně, nechal obratem odeslat do Litvy první půlmilion euro pomoci. O čemž se, podle očekávání, zmínily pouze zahraniční, polské zdroje.

S Babišovým pohledem na nechtěnou migraci ostatní účastníci plně souzněli. Na tiskové konferenci se unisono vyslovili, že jsou proti nelegální migraci a nechtějí, aby se opakoval rok 2015. Česká média proto logicky hledí jinam. Ovšem západní sluníčkáři už vystartovali. Belgický LaLibre.be s hraným zděšením rozmázl, že český předseda vlády Andrej Babiš nechce v Evropě imigranty. Není prý pro ně v Evropě místo a nejlépe by bylo, aby zůstali v Afghánistánu… cituje údajná Babišova slova.

A teď si věci zasaďme do kontextu. Nejprve ten Slavkovský formát. Vznikl 29. ledna 2015. Poté, co se nepodařilo rozšířit stávající V4 o Rakousko, sešli se v moravském Slavkově představitelé Rakouska, Slovenska a ČR, aby podepsali deklaraci Austerlitz. Od té doby je Slavkovský formát (format Austerlitz) jakýmsi doplňkem, nebo spíše neformálním, paralelním rozšířením V4.

Podívejme se na mapu Evropy. Když si na ni promítneme země, tvořící iniciativu Trojmoří (anglicky Three Seas Initiative), začne se skládačka rýsovat. Od Pobaltí, až k Černému moři. Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko,  Bulharsko a Rumunsko. Celkem asi 112 milionů obyvatel. Slušná síla… Už se vám to vybarvuje? V 4 je takový základ. Krystalizační jádro. Kolem kterého se to, potichu a v poloskrytu, vytváří. Že ne?

Vzpomínáte si ještě, co řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání V 4 ve slovinské Lublani? Není to tak dávno, odehrálo se to letos v červenci. Překvapeným novinářům sdělil, že nechápe, proč ještě nejsou země, jako Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko ve Schengenském prostoru. O chvíli později pak od něj zaznělo, že přijetí zemí „západního Balkánu” do EU bude jednou z priorit našeho předsednictví EU. Inu, parafrázujeme-li jeden výrok Starého zákona, je čas slučování a čas oddělování. A aby se dalo úspěšně oddělovat, je nejdříve čas ke sloučení….

Pohleďme pravdě do očí. Iniciativa Trojmoří je naší jedinou šancí. Dlouhodobější setrvání v EU znamená smrt národa, zmar, (zelenou) bídu a konečný chalífát. Ale trhnout se sami, bez opory, zázemí a spojenců je sebevražedným hazardem, do kterého napřímo nikdo rozumný nepůjde. Ano, je možné dělat referenda o tom, či onom (jako Orbán), a použít je jako klacek na Brusel. Je možné bouchat do stolu, že tohle tedy ne, jako Poláci. Je možné švejkovat, sabotovat… ale na tvrdý Czexit musí dozrát čas. Nepřítel (Brusel) musí ještě o hodně zeslábnout, jeho schopnost škodit se musí ještě chvíli rozkládat, šílené elity, co to vedou, se musí ještě o něco více znemožnit. A my mezitím musíme upevnit svazky se sobě blízkými. Abychom byli připraveni.

Tak proč občas nepochválit Babiše, když na tom celkem slušně maká?

P.S.: toto není předvolební agitace pro ANO. Autor je setrvalým, kmenovým voličem SPD. Ale jedna věc je prakticky jistá – ANO volby vyhraje a A. Babiš se bude tak či onak podílet na sestavování vlády. Následné (domácí i zahraniční) tlaky budou enormní a velký Andrej se někdy chová, jako třtina ve větru se klátící. Chvíli k Bruselu, chvíli k národu…. Úkolem SPD v Parlamentu bude, aby mu pomohla. Svým způsobem. Aby se přestal vychylovat k Bruselu. Aby si rozmyslel podrazy. Že je tu někdo, kdo mu pomůže, kdo ho podrží, ale současně ho pohlídá. SPD.

Nicméně za ten Slavkovský formát, dílčí kamínek na cestě k Trojmoří, má Babiš určitě další malé plus.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 764 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)