4.4.2013
Kategorie: Společnost

Proč chybí peníze ve zdravotnictví?

Sdílejte článek:

PŘIŠLO NÁM E-MAILEM 04/04/2013

Pracoval jsem 3 roky pro farmaceutický průmysl jako Medical Representative. Pracoval jsem u dvou z řekněme pěti největších farmaceutických společností na světě.

 

 

Z 500 doktorů, které jsem navštěvoval, si za ty 3 roky nevzalo zájezd (rozuměj kongres), či peníze (rozuměj studii) asi 5 lékařů.

 

Kongresová turistika funguje následovně: 1. ledna si vás posadí na školení a řeknou – letos má každý zástupce 10x Mexiko, 40x Turecko, 40x Itálii a 40x Chorvatsko. Dostanete seznam a počty léků z vašeho portfolia, které musí doktor napsat svým pacientům, aby mohl jet na některý z těch kongresů.

 

Navštívíte lékaře: „Pane doktore, tak kam byste si letos chtěl zajet na dovolenou, co byste řekl na Mexiko?“

„Mexiko? Hmm, kolik vám toho musím napsat?” …

„Tady máte tabulku pane doktore…“

„Sakra, to je moc, tolik pacientů nemám…“

„No a co říkáte na Turecko?“

„Tam toho máte kolik?…. Tak to by šlo.”

A je to… doktor vám dělá čárečky do tabulky, řekne Vám, kam posílá pacienty do lékárny, vy si kontrolujete odběry lékáren prostřednictvím centrální sjetiny prodejů léků (AMS data). Peníze se lékařům platí zcela legálně přes tzv. „klinické studie“.

 

Domluvíte se s lékařem, že vám nasadí váš lék například padesáti pacientům a že bude dostávat 100Kč měsíčně za jednoho. Sepíšete s ním dohodu, že pro vás bude „zkoumat” účinky léků na pacienty (možná vás bolí po léku hlava, noha, oko, nos …) s odměnou třeba 2000 Kč na hodinu, on vám vykáže 2,5 hodiny za měsíc a na účet mu jede 5000Kč. Měl jsem doktory, kterým se platilo i 50 – 70 000 Kč měsíčně. Tato data pak vyplňují doma u televize, tak, aby byla dohledatelná studie, kdyby se někdo ptal.

 

U jiných společností jsem potkával kolegy s počítači, notebooky, televizemi a tak dále. Vůbec se to nebere jako korupce, lékaři vám řeknou, že něco tomu pacientovi stejně napsat musí, tak proč by si za to nemohli vzít zájezd, nebo televizi, když už mu to napíší.

 

Výroba těch léků stojí pár halířů a pojišťovny za ně proplácejí 1000x nadhodnocenou cenu. Farmaceutická firmy generují obrovské zisky a ještě uživí flotilu 300 obchodních zástupců na republiku, 300 aut, 300 noteboků, 300 telefonů.

 

 

Výplata zástupců se pohybuje mezi 30 – 50 000 Kč, mimořádné odměny za splnění plánu byly i 200 000 Kč ročně. Proto nejsou peníze na zdravotnictví. Nefunguje tam trh.

 

Doktoři kradou a farmaceutický průmysl je masivně uplácí. Na českém trhu se uživí asi 300 farmaceutických firem. Jeden druh stejného léku dodává třeba 30 firem. V lékárně máte na polici 1000 různých krabiček, ale skutečně účinné látky jsou jen ve 20. Místo, aby se psala na recept účinná látka a lékárník bral vagon od nejlevnějšího dodavatele za pár korun, tak vám lékař předepíše konkrétní přesný název léku, který stojí 500 Kč.

 

Bohužel změnu doktoři nepřipustí a budou vám tvrdit, že lék, který vám předepisují, je mnohem lepší, že přece oni to musí vědět, vždyť jsou lékaři, ale že oba léky plácá stejná výrobní linka v Indii, a jen se na to tiskne jiný název, to už vám nikdo neřekne.

 

Stálé zdraví přeje J.H.

 

PS: Za redakci PP dodáváme, že uplácení lékařů jistě není hlavní důvod nedostatku financí ve zdravotnictví, potažmo vlastně všude, ale tento konkrétní případ opět ukazuje jak velmi špatně funguje kapitalismus na socialistických základech, kdy se nekontrolovatelně platí penězi  někoho druhého za služby či výrobky soukromým firmám.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 32 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.