cesko
3.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Proč česká vláda nepodporuje naše české firmy?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ

Už nyní musí být každému jasné, že koronavirová krize velmi tvrdě dolehne na celou českou ekonomiku. A bohužel nepůjde jen o nějaká čísla ve statistikách, různé důsledky pozná na vlastní kůži každý z nás.

Obrázek 1: V Nizozemí, Španělsku nebo Turecku už stáhli čínské výrobky.. – viz např. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/respiratory-rychlotesty-cina-vadne-vyrobky.A200331_165359_zahranicni_jumVětšině českých firem a drobným živnostníkům kvůli nařízeným karanténám významně poklesl zisk i produkce a mnozí z nich museli svoji výrobu či poskytování služeb ze dne na den úplně zastavit. Některé firmy už proto také bohužel musely přistoupit k propouštění zaměstnanců. Je zcela evidentní, že se budou muset hledat cesty k obnově ekonomiky a udržení zaměstnanosti. Samozřejmě jich bude celá řada, daly by se ale shrnout pod jedno pravidlo: podporovat české firmy v Česku. A včera bylo pozdě. Už teď je třeba aktivní zapojení českých firem, především těch, jejichž produkty už nyní mohou výrazně pomoci řešit současnou situaci.

Vláda prostě musí maximálně zapojit české soukromníky a firmy a nelétat jen pro věci do Číny, kdy ceny nemusí být lepší, rychlotesty měly jen 20% účinnost a mnoho otazníků visí i nad kvalitou jejich respirátorů, které už několik zemí proto stáhlo z oběhu. Navíc, např. Deník N už spočítal, že by Česko dokázalo boj s nákazou zvládnout i bez cizí pomoci.

Nesplněné sliby naší vlády

Českých firem schopných pomoci, je jednoduše dostatek. I proto v minulých dnech i pan premiér a pan ministr zdravotnictví řekli, že je potřeba podporovat české firmy a vědecká centra. Bohužel zůstalo jen u slov. Jak totiž ukazuje následujících několik případů, realita je podstatně odlišná od toho, co jsme mohli slyšet od představitelů naší vlády. Přestože toho mají české firmy mnoho co nabídnout, pro vládu jako by v reálu vůbec neexistovaly.

Odmítnuté špičkové české termokamery

Již před dvěma týdny jsem vládním představitelům doporučoval přístroj ke screeningu horečnatých projevů infekčních onemocnění od firmy Workswell dvou českých absolventů ČVUT. Tato firma si získala za svou termokameru špičkové kvality světové renomé. A co udělala česká vláda? O výrobky této firmy neměla zájem a ve středu oznámil ministr Vojtěch, že bude pořízeno 500 jiných termokamer. Později upřesnil, že to nemá být z Číny, ale od záhadného švýcarského výrobce, kterého však vůbec nikdo nezná. I tak to prostě není z Česka…

Namísto podpory české firmy, která prokazatelně vymyslela naprosto nový způsob měření lidí na dálku, dala přednost výrobku, který navíc není tak přesný. Já se ptám, proč!? Tento krok ministra zdravotnictví je zcela nepochybně porušením slibu, vrcholem nesoudnosti a také nehoráznou urážkou českého inovativního průmyslu. Ukázalo se, že sliby o podpoře českých firem byly jen další účelovou lží! A nejednalo se o jediné opomenutí českých výrobců!

Desítky dalších pochybení

Některé české firmy ovšem mají podporu nadstandardní, to je třeba uznat také!Existují i další firmy schopné dodat materiál důležitý pro boj s koronavirem, nicméně ze strany státu není o jejich produkty vůbec zájem. Různých sporných případů je hodně, zmíním jen pár. Např. jednu svoji čerstvou zkušenost. Technologické centrum v Hradci Králové zaznamenalo desítky firem a OSVČ, které začaly šít roušky nebo vyrábět štíty na 3D tiskárnách pro nemocnice a sociální služby. Jsou schopni zajistit celou poptávku v kraji. Opět se jedná o skvělou příležitost pro vládu, jak dostát svému slibu. A jaká je skutečnost? V současné době nemají tyto firmy od státu a krajů žádné objednávky.

A ještě jeden příklad: Akutní problém představuje také nedostatek výtěrových tyčinek, kterými se nabírají vzorky od pacientů s podezřením na COVID-19. Naše firmy jsou schopné vyrábět je ve velkém. Jak si ale všiml Pavel Bělobrádek, namísto toho je musíme draze dovážet ze zahraničí. Proč? Protože naše firmy bohužel nemohou nakoupit dost materiálu pro svoji výrobu. Fakultní nemocnice a další státní instituce jim platí pozdě a nedají jim zálohovou fakturu, kterou dodavatelé surovin požadují…

Český průmysl je připraven vyrábět a je potřeba toho využít. Proč se tedy úplně zbytečně kupuje zdravotnický materiál v zahraničí, když ho můžou české firmy vyrobit dostatek a někdy i mnohem kvalitněji? Takhle si česká vláda představuje pomoc naší ekonomice v době útlumu? Musím kroutit hlavou nad tím, jak se naše vláda může chovat takhle absurdně a v době té největší krize poškozovat českou ekonomiku.

Česká vláda musí přestat ignorovat české firmy!

Hezký den a veselou mysl!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 867 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.