bitcoin4
22.5.2021
Kategorie: Ekonomika

Proč bitcoin?: Úvod (1/6)

Sdílejte článek:

ANTONIO VILLICI

 

„To není pro mne. Koukání do grafů a obchodování akcií – na to já nejsem,“ prohlásil můj známý. „To nejsou akcie. Dá se s tím platit a není to vázáno na nějakou firmu,“ zkusil jsem ho ještě jednou přesvědčit. Marně. „Dobře, tak mi pověz, v čem se to liší. Když to jde dolu, nakupuješ, a když nahoru, prodáváš. Jenže to nejde předvídat. Nakonec stejně přijdeš o peníze.“ O dva měsíce později mi známý volá a dotazuje se, jak že přesně ten Bitcoin funguje, že by ho to zajímalo. Za posledních několik týdnů cena kryptoměny několikanásobně vzrostla.

Jenže vysvětlit bitcoin není jednoduchý úkol. Pokud chceme porozumět, jak kryptoměny fungují, a mít jasno v tom, proč jim tak zázračně roste cena, musíme strávit nějaký čas zjišťováním informací. Vyhneme se tak bezhlavé investici do technologie, které ani pořádně nerozumíme. Často se stává, že lidé investují své peníze, aniž by chápali, do čeho je v tu chvíli vkládají. Když později přijdou o své úspory, mohou jen litovat své zbrklosti. Tomu lze studiem předejít. Na světě jsou tací, kteří díky bitcoinu velmi zbohatli, ale i nešťastníci, kteří o své peníze přišli, a už je nikdy neuvidí.

Bitcoin je nová technologie, jejíž složky byly objeveny dříve, ale doposud nebyly poskládány dohromady. Je to systém založený na principech, které tvůrce chytře spojil a vytvořil tak něco nového. Vynálezce je anonymní a již nemá žádnou kontrolu nad fungováním bitcoinu. Síť počítačů je tedy kompletně nezávislá na svém tvůrci. Tato technologie znamená nezávislé internetové peníze. Když si schováte prostředky v bance, musíte instituci věřit, že vám je v budoucnu vydá. To je určité riziko. Díky bitcoinu se již na nikoho spoléhat nemusíte. Dle mého názoru mají kryptoměny velký potenciál, stejně jako internet v 90. letech. Nemohu vám zaručit, že bitcoin změní svět. Mohu však vysvětlit, proč si to myslím.

Nejvíce lidí ke kryptoměnám přitahuje rychle rostoucí cena. Velmi pravděpodobně jste se o bitcoinu doslechli právě v souvislosti s tím, kolik stojí. Také se vám možná doneslo, že bitcoinů je jen omezené množství; ve finále jich bude zhruba 21 milionů. Omezená nabídka uchvacuje lidskou pozornost.

Bitcoin představuje alternativu současnému bankovnímu systému. Platit jím je jednoduché – stačí si nainstalovat aplikaci do telefonu. Můžeme příteli poslat peníze za pivo, zaplatit nákup elektroniky nebo si objednat pizzu. Účty lze vytvářet okamžitě a bez schvalovacích procesů. Kryptoměny může zkrátka používat kdokoliv.

Ke každému bitcoinovému účtu existuje heslo. Ten, kdo ho zná, může s účtem libovolně nakládat. To znamená především odesílat z účtu peníze a sdělovat ostatním adresy v případě, že potřebuje bitcoiny přijmout. Pokud je heslo ztraceno, k účtu se už nikdo nedostane. Zodpovědnost je tedy v rukou toho, kdo účet vytvoří. Pokud jsou prostředky převedeny na jiný účet, již není možné transakci vrátit. Bitcoin vrací zodpovědnost zpět do rukou lidu. Schovávejme svá hesla bezpečně, a nikdo nám nebude moci vzít naše peníze.

Pochopení kryptoměn vyžaduje nějaké množství času, a tyto články by vám mohly pomoci. Snažím se bitcoin vysvětlit tak, aby to pochopil každý. Občas se proto dopouštím zjednodušení. Určitě se vyplatí hledat informace i jinde.

…pokračování v přístím dílu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 604 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)