bitcoin4
17.6.2021
Kategorie: Ekonomika

Proč Bitcoin? Těžba (4/6)

Sdílejte článek:

ANTONIO VILLICI

 

Důvodem je skutečnost, že prvému počítači, který přijde s vhodným číslem, a uzamkne tak blok, je přidělena odměna v podobě bitcoinů. Část těchto mincí je zbrusu nová, k tomu těžaři obdrží ještě poplatky zaplacené s transakcemi. Je to podobné, jako když někdo vytěží zlato (proto se tento proces označuje těžba). Na rozdíl od zlata ale víme, kolik bitcoinů bude vytěženo, a kdy to (přibližně) bude.

Z připojení počítače do sítě se rázem stává zajímavá podnikatelská příležitost. Když pokryjete potřebné náklady (elektřinu), dostanete odměnu (bitcoiny). Lidé, kteří spatří možný výdělek, nakoupí výkonné počítače přispívající k chodu celé sítě.

V momentě, kdy některý počítač dojde k výsledku, jej rozešle ostatním. Těžař, který ho vypočítal jako první, obdrží odměnu a matematická hádanka se opakuje. Počítače se snaží znovu najít číslo. Jak již víme, takto funguje blockchain. Tomuto konceptu se říká Proof of work. Znamená, že k fungování Bitcoinu je třeba vzácného zdroje – elektřiny.

V delším časovém horizontu lze počítat s pravděpodobností. Pokud vlastním jeden z deseti stejně výkonných počítačů, které jsou v síti zapojené, znamená to, že statisticky každý desátý blok dokáže vytěžit můj počítač. Mohu si tedy spočítat, že odměnu získám průměrně jednou za 100 minut.

Problém nastal ve chvíli, kdy se připojilo mnoho počítačů. Dnes už je v Bitcoinové síti nashromážděn značný výpočetní výkon. O velikost odměny se bát nemusíme; je dostačující. Háček je v pravděpodobnosti, že odměnu získá právě můj počítač – šance je vskutku malá. Proto se těžaři začali spojovat dohromady. Vytvořili jakési skupiny. Když jeden z počítačů ve skupině došel k výsledku, svou odměnu pak rozdělil mezi spojence podle toho, jak velkým výpočetním výkonem přispěli. Takové skupině se říká pool. Odměna je pak sice menší, zato přichází častěji.

Zhruba každé čtyři roky dojde k půlení. Nových bitcoinů začne přibývat méně. Dosavadní částka se sníží na polovinu. Při spuštění sítě v roce 2009 byla výše odměny stanovena na 50 btc. Od té doby se každé čtyři roky zmenšuje, v roce 2021 vzniká každých 10 minut jen 6,25 nových btc. Bitcoiny jsou tedy dělitelné. Nejmenší část, jedna stomiliontina, se nazývá satoshi (1 bitcoin = 100 000 000 satoshi). Nových bitcoinů bude přibývat, ale méně a méně. V roce 2021 je vytěženo 90% mincí, které kdy budou existovat.

Zhruba v roce 2140 nové bitcoiny přestanou vznikat definitivně. V té době bude vytěženo asi 21 milionů btc. Těžaři pak budou motivováni už jen poplatky, které jsou součástí každé transakce. Výši poplatku určuje ten, kdo bitcoiny odesílá. Velikost bloku je omezená. Pakliže nastavíte vyšší poplatek, těžaři budou více motivováni zanést transakci do blockchainu a ocitne se tam rychleji. Naopak, pokud nespěcháte, poplatek nastavíte nižší, jelikož nevadí, že převod bude zaznamenán až v řádu hodin.

…pokračování již brzy v dalším díle.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 448 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)