bitcoin4
28.5.2021
Kategorie: Ekonomika

Proč Bitcoin?: Peníze (2/6)

Sdílejte článek:

ANTONIO VILLICI 

Dříve jsem napsal, že Bitcoin je alternativou dnešního bankovnictví. Věřím, že je dokonce lepší než peníze současné. Bohužel, mezi lidmi není moc známo, v jakém finančním systému to vlastně žijeme. V tomto článku stručně popíši historii peněz.

 

Peníze vznikly jako prostředek směny. Bylo jednodušší vztahovat ceny výrobků k jedné věci, než zjišťovat, za co přesně by se (výrobky) daly vyměnit. Drahé kovy (především zlato a stříbro) byly ideální. Lidem se líbil jejich vzhled a těchto kovů nebylo mnoho; byly vzácné. Pokud se někdo chtěl ke zlatu dostat, musel ho vytěžit, nebo za něco směnit. Drahé kovy používané k platbám představovaly určité vynaložené úsilí potřebné k jejich získání a lidé si jich cenili.

Postupem času vznikly banky. Kdekomu bylo nepříjemné zlato schovávat, tak vděčně platil bankéřům, kteří drahý kov zabezpečili. Bankéři vydávali lidem poukázky na zlato, které si u nich schovali – bankovky. Vlastník bankovky si mohl do banky zajít pro zlato, které mu náleželo.

Občas se stávalo, že bankéř měl uloženého zlata méně, než kolik zaručoval bankovkami (buď vytiskl moc bankovek, nebo manipuloval se zlatem). Když se ve společnosti rozneslo, že majetek schovaný v bance není v bezpečí, mnoho zákazníků se pokusilo za své bankovky získat opět drahý kov. Zlato, kterého nebyl v bance dostatek, v jednu chvíli došlo a banka zkrachovala. Dlouhodobě tak prosperovali důvěryhodní bankéři a ti špatní dopláceli.

Spojené státy však udělaly ve 20. století chybu, když byla stanovena současná centrální banka. Americkým dolarem se platilo nadále, avšak pomalu zanikalo spojení mezi bankovkami a zlatem, kterým byly kryté. V průběhu let centrální banka USA (The Federal Reserve System, zkráceně FED) postupně uvolnila nemyslitelné množství nových bankovek. V roce 1971 americký prezident Nixon definitivně zrušil zlatý standard; od této chvíle nejsou dolary na zlato vázány vůbec. Měna však funguje dále, jelikož je dosti silná a ze zákona je vynucováno její užívání. Dnešní peníze tedy nejsou kryté. Proč by to měl být problém?

Pamatujme, že hodnota dřívějších bankovek byla odvozena od zlata a zlata si lidé cenili, jelikož bylo vzácné. Zlato je vzácné proto, že není jednoduché ho získat. Dokud jsou bankovky přímo vázány na drahý kov, lze velmi jednoduše rozpoznat, když jich je více, než by mělo být. Ve chvíli, kdy bankovky kryté nejsou, nic nebrání bankéři vytvářet nové. Když je peněz v oběhu více, nejsou tak vzácné, a to se projeví všeobecným růstem cen. Současné státy se snaží držet míru inflace v jednotkách procent za rok. Když si starší generace stěžuje, jak je zboží dražší, pravděpodobně pozoruje právě inflaci. Ta se projevuje především v delších časových obdobích.

Naše peníze kryté nejsou, stále ale fungují. Užívání státní měny je vynucováno, a to ji drží při životě. Současný systém není moc stabilní; inflace může přejít v hyperinflaci, na kterou obyvatelé držící měnu tvrdě doplatí. Jedním z možných řešení problému by mohl být Bitcoin. Není krytý žádným drahým kovem, ale množství bitcoinů, které budou existovat, je předem určené.

…pokračování již brzy v dalším díle.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 513 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 2,71 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)