afghanistan918
23.7.2021
Kategorie: Politika

Proč Afgháncům nic nedlužíme? Protože tam se za nás opravdu nebojovalo

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Jana MarkováNeselhali jsme my, svůj závazek nesplnili samotní Afghánci. Jsou to oni, kdo pěstují opium, ve jménu své víry pokládají miny, střílí na své sousedy a rozkrádají veškerou zahraniční pomoc, že by se od nich mohli učit i naši kmotři.

Na konci června, stranou záře reflektorů, se poslední čeští vojáci vrátili z Afghánistánu. Zůstává jen malá skupina vojenské policie, poskytující ochranu českému velvyslanci, který v zemi prozatím zůstává. V tichosti zemi opustily i jednotky našich spojenců. Afghánská armáda, kterou jsme po dvacet let budovali, vyzbrojovali, cvičili a podporovali, nyní převážně bez boje vydává svým protivníkům okres za okresem, takže někteří experti hovoří již jen o týdnech nebo jednotkách měsíců, než do rukou Tálibánu padne i hlavní město.

Nasazení v Afghánistánu zaplatilo životem čtrnáct našich vojáků. Výdaje na mise vojáků po dvacet let překračovaly miliardu korun ročně, bez započtení například korunových platů vojáků a výdajů na techniku a výstroj, která byla kvůli této misi pořizována. Za téměř dvě dekády proto můžeme hovořit o desítkách miliard korun, dost možná víc, než kolik nás stály například gripeny. Vedle toho tato mise výrazně ovlivnila strukturu naší armády, její výcvik i výzbroj. Po dvě dekády budujeme a cvičíme takové síly, aby byly schopné nasazení v Afghánistánu, pořizujeme techniku s ohledem na použití v takové misi, namísto abychom se raději připravovali na obranu hranic naší vlastní země.

Navzdory úsilí našich vojáků, vynaloženým prostředkům a zmařeným životům se cíle dosáhnout nepodařilo. Islámský terorismus jsme nevykořenili, migrace z blízkovýchodních zemí sílí, stejně jako produkce drog v Afghánistánu. Experti nám říkají, že se máme smířit s tím, že prapor Tálibánu co nevidět zavlaje i nad Kábulem. Co jsme tedy zvorali? Bránili jsme afghánská města a vesnice, cvičili jejich vojáky a policisty, darovali zbraně, školili piloty, posílali peníze, stavěli mosty a silnice, hloubili studny, krváceli a umírali, bohužel marně.

Pošetilý byl samotný cíl, přinášet mír a demokracii do země, která o to nikdy nestála a stát nebude. Mír, tak jak jej chápeme u nás, v Afghánistánu nikdy nebyl, v zemi odjakživa trvá občanská válka mezi jednotlivými etniky, kmeny, sektami islámu a klany. Někdy se rozhoří s větší intenzitou, jindy přechodně doutná. Naše demokratické principy jsou v rozporu s dogmaty islámské ideologie, kterým téměř všichni Afghánci oddaně věří a slouží. Pochopil to už i Bílý otec ve Washingtonu, jak původní americké obyvatelstvo tituluje amerického prezidenta, a v tichosti uznal porážku. Bílý otec na Hradčanech ještě sice reptá, ale po stažení vojáků bude dříve či později muset přijmout i vyklizení naší ambasády, nemají-li naši diplomaté a jejich ochránci zaplatit za tvrdohlavost životem.

Neselhali jsme my, svůj závazek nesplnili samotní Afghánci. Jsou to oni, kdo pěstují opium, ve jménu své víry pokládají miny a střílí na své sousedy, rozkrádají veškerou zahraniční pomoc, že by se od nich mohli učit i čeští kmotři. Jsou to oni, kdo přestal obdělávat půdu, zapomněl svá mírová řemesla a za své živobytí přijal válčení. Mírové konference, které jsme pro ně pořádali, buď bojkotovali, nebo odmítali kompromis. Skutečnost je taková, že jim nic nedlužíme, my nikoho nezrazujeme. Nenechme si namluvit opak ani od ministerstva obrany, ani od paní žurnalistky Procházkové . Ti Afghánci, kteří se zahraničními jednotkami spolupracovali, tak nečinili z lásky k Západu nebo touhy po demokracii. Věděli, co dělají a dostávali za to štědře zaplaceno. Ani to mnohdy nestačilo k tomu, abychom se na jejich loajalitu mohli spoléhat.

Požadavky ministra Metnara a paní Petry Procházkové, abychom v naší zemi těmto osobám a jejich rodinám poskytli azyl, proto vnímám jako hazard s naší bezpečností. Naivní chybu už jsme udělali, když jsme se snažili pomáhat na místě. Ještě pošetilejší je přivážet si tuto válku na naše území. Tím méně, jestliže se nikdo ani nesnaží odpovědět na otázky, čím by se tito příchozí mohli v České republice živit, pokud by neměli být závislí na sociální podpoře a kriminalitě. Ve většině západoevropských komunit se například aktivně zapojují do distribuce tvrdých drog. Nenechme se obalamutit tím, že se jedná jen o omezené počty osob. Běžná afghánská rodina, tak jak ji sami Afghánci vnímají, čítá stovky lidí. Ti pokud nepřijedou hned, tak se o to budou snažit postupně v souladu s požadavkem na scelování rodin, a příchozí příbuzní mají další svoje příbuzné, takže tento řetězec nikdy neskončí. Kromě toho nezapomínejme, že v Afghánistánu je rozšířená strategie přežití, kdy jeden z bratrů například slouží v armádě nebo policii, zatímco další bojují v řadách Tálibánu a k nám by postupně přicházeli ti i ti.

Obávám se, že takové otázky si nikdo z vládních politiků, ani provládních žurnalistů neklade a stejně nenápadně, jako jsme opustili Afghánistán, se u nás objeví zárodky afghánské komunity pod pláštíkem uprchlíků před Tálibánem. Komunity, která bude neustále narůstat a která nebude mít zájem se u nás nikdy integrovat. Pokud tomu nezabráníme.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 981 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)