voda9
3.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Problémy s vodou

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝČeská republika se poslední dobou potýká s nedostatkem vody. Samozřejmě nejsme odborníci přes tuto záležitost, na to máme vodohospodáře, nicméně je třeba pár detailů týkajících se životadárné kapaliny uvést na pravou míru. Kdo a co může za její nedostatek v České republice?

Geografická poloha České republiky. Naše země má to štěstí, že v ní pramení plno řek. Není nic krásnějšího než stát v divoké přírodě u pramene budoucího veletoku. Jde však jen o subjektivní pocit, protože to znamená, že jsme v jistém smyslu střechou Evropy, ze které vše steče jinam. Bohužel, to není úplně výhoda, pokud si uvědomíme průtok vody v horní, střední a dolní části velkých řek. Takže romantika převažuje nad praktičností. Sice si můžeme regulovat čistotu toků (ne, že by se to vždy dařilo), ale prostě nám ta voda odtéká někam jinam.

Počasí a podnebí. Českou republiku s výjimkou Jižní Moravy obklopuje prstenec hor poskytujících většinou díky přídělu sněhu dostatečnou zásobu vláhy. Bohužel poslední roky díky přirozeným klimatickým změnám toho bílého nadělení moc nepřinesly. A pokud napadne, většinou je to relativně krátkodobý stav. Už dávno zima na horách s metrem sněhu netrvá aspoň 4-5 měsíců, jako tomu bývalo dříve. Jde ovšem o pravidelnou změnu, která rozhodně není způsobena člověkem. Klima se prostě mění v určitých fázích a tyto výkyvy mají svou křivku. My se momentálně nacházíme v období teplejších roků a je možné, že za pár let na tuto dobu zachumlaní v termoprádle budeme rádi vzpomínat. Zima tedy momentálně už není tím, čím bývala a rozhodně jarní roztátý příděl sněhu nestačí dozásobit spodní vody. Nicméně stěžovat si na klima je pouze vodou na mlýn ekoplašistů, kteří právě toto chtějí slyšet. S nedostatkem vody přesto počasí samozřejmě souvisí. Víme, že nás nečeká žádné překvapení v podobě náhlého zlepšení situace, a ještě pár let může být tento stav setrvalý, musíme s tedy naučit s tím žít a najít způsob, jak s vodou lépe hospodařit. Žádná Gréta a ekoaktivisté tuto realitu nezlepší.

Hospodaření s vodou. Pravdou je, že mnoho vody z domácností odtéká zbytečně, na druhou stranu se vrací tam, odkud přišla, tedy do země, do vodních toků. Takže to vezměme jinak. Plýtváme s pitnou vodou, respektive tou k pití upravenou. Zalévat zahradu tímto zdrojem je skutečně ekonomický nesmysl a zachytávání dešťové a odpadní vody s výjimkou té z toalet a kuchyňských dřezů či praček by mělo patřit k základním požadavkům již při počátku stavby nových či rekonstrukce starších domů tam, kde není dostatek jiné vody, například ze studní a vrtů. To se týká rodinných domů, ale možná děláme chybu, že ignorujeme jisté možnosti i v městské zástavbě. Závlahy parků a ulic prováděné z jakýchsi podzemních nádrží naplněných dešťovou vodou by možná nebyly od věci, nicméně jde o tak složitou realizaci nápadu, že je asi jednoduší brát vodu z řeky městem protékající. Nicméně v nových čtvrtích by to bylo jistě řešitelné.

Politika. Politici nám ukázali, co lze s vodou provádět. I za komunistů se dbalo na to, aby se stavěly přehrady, udržovala se splavnost řek. Od tzv. Sametové revoluce stavby přehrad a budování rybníků přestalo. Místo návratu k mokřadům a zmenšování velkých ploch neschopných zadržet vodu se hospodaří na obrovských lánech, na kterých chybí meze, strouhy a koryta potoků jsou často zanesená bahnem, které stéká v období přívalových dešťů právě z velkých polí. Občas taková ,,lavina‘‘ spláchne nějakou obec. Navíc chemicky prohnojená pole vytváří smrtící koktejl pro velkou část zvířat a rostlin. Absolutně chybí zádržné systémy a ekosystémy spojené s přírodou, například mokřady. Je to směr, kterým by se měli vydat všichni ti Zelení & spol. Auta a elektrárny nejsou důvodem k tomu, aby se vše měnilo, nemohou za nedostatek vody, oteplování. Opět lze jen opakovat, že jde o přirozený proces, ale naučit se zacházet s vodou, když je jí relativní nedostatek, to by mělo být základní prioritou politiků, ekonomů a milovníků přírody.

Kšeftaření. Prodej naší pitné vody zahraničním investorům byla jedna z nejzásadnějších chyb postkomunistického vedení. Zůstaly nám většinou rozvody ve špatném stavu, ale cenu pitné vody stanovují zahraniční firmy. Takže prioritou dalších vlád by mělo být navrácení průmyslu spojeného s dodávkou pitné vody zpět do rukou státu. Těžko lze po létech volat po potrestání všech, kteří tuto situaci způsobili, ale správným trestem by měl být doživotní kriminál.

Voda je základní životní potřebou a její čistota a množství měřítkem bohatosti národa a státu. Bohužel je svěřena do rukou lidí, kteří v ní vidí i ekonomický přínos a možnost pro své obohacení. Ať už jde o politiky, obchodníky či ekoaktivisty. Skutečně moudří lidé v ní vidí její nespoutanost, sílu, životadárnost a krásu. Naučme se k ní chovat s úctou. Ona si to zaslouží. Peněz a zlata se nenapijeme. Bez vody nebudeme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 684 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,41 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)