jihad2
8.7.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Problém s propuštěnými džihádisty

Sdílejte článek:

JUDITH BERGMAN

  • “Když necháváme dobře známé odsouzené radikalizované džihádistické zločince chodit našimi ulicemi, tak hrajeme ruskou ruletu s lidskými životy.” — Chris Phillips, bývalý šéf britského Národního protiteroristického úřadu, deník The Guardian, 1. prosince 2019.
  • Nenávistnou literaturu distribuovali vězňům… vězeňští kaplani, kteří byli jmenováni ministerstvem spravedlnosti.
  • Personál věznice postrádal výcvik k tomu, aby mohl čelit extremistické ideologii a odrazovat od ní a “často se obával obvinění z rasismu, kdyby tak učinil.” — Ian Acheson, bývalý ředitel věznice, deník Daily Mail, 13. července 2016.
  • Zatím nevíme, zda bude propuštění teroristy po odpykání dvou třetin trestu místo propuštění po odpykání poloviny trestu představovat nějaký rozdíl.
  • “Pokud existují lidé, kteří absolutně odmítají změnit toxické nastavení své mysli, pak ano, měli by být ve vězení, a pokud to bude nutné, tak na doživotí.” — Ian Acheson, bývalý ředitel věznice, televizní kanál BBC News, 3. února 2020.

Ve Streathamu v jižní části Londýna pobodal 3. února 2020 Sudesh Amman, který byl krátce předtím propuštěn po odpykání poloviny svého trestu z vězení, dva lidi. Policisté jej poté zastřelili na místě činu. Později se k zodpovědnosti za tento útok přihlásil Islámský stát.

Útok znovu nastolil otázku, jak by se Evropa měla vypořádat s džihádistickým terorismem.

Po Ammanově teroristickém útoku vláda oznámila, že ve zrychleném řízení přijme zákon pro ukončení automatického podmíněného propouštění teroristů z vězení. Teroristy bude možné podmíněně propustit až po odpykání dvou třetin trestu a se souhlasem Komise pro podmíněné propuštění. Ministr spravedlnosti Robert Buckland řekl, že poslední útok Ammana byl důvodem “k okamžité akci”.

Uvedl, že “nemůže docházet k situaci, jaká nastala při včerejší tragické události, kdy byl pachatel – jehož nebezpečnost pro veřejnost byla dobře známá – podmíněně propuštěn na základě automatického právního procesu bez jakéhokoliv posouzení jeho případu Komisí pro podmíněné propuštění (Parole Board).”

Zatím nevíme, zda bude propuštění teroristy po odpykání dvou třetin trestu místo propuštění po odpykání poloviny trestu představovat nějaký rozdíl. “Vždy budou existovat lidé, pro něž je jejich ideologie neprůstřelná a neexistuje způsob, jak ji narušit,” řekl Ian Acheson, bývalý ředitel věznice. “Pokud existují lidé, kteří absolutně odmítají změnit toxické nastavení své mysli, pak ano, měli by být ve vězení, a pokud to bude nutné, tak na doživotí.”

Útok následoval po teroristickém útoku na mostě London Bridge z listopadu 2019. Při něm Usman Khan, odsouzený terorista, který byl také o rok dříve podmíněně propuštěn po odpykání poloviny trestu, zavraždil dva lidi a zranil několik dalších.

Útok přiměl ministerstvo spravedlnosti Spojeného království k zahájení “urgentního přezkoumání” podmíněného propuštění 74 osob, uvězněných za terorismus. V roce 2012 dostal Usman Khan zvláštní trest odnětí svobody známý pod názvem uvěznění za účelem ochrany veřejnosti (Imprisonment for Public Protection), což znamenalo, že si bude muset odpykat nejméně osm let a nemůže být podmíněně propuštěn, pokud nepřesvědčí Komisi pro podmíněné propuštění, že nadále nepředstavuje hrozbu. V roce 2013 odvolací soud nahradil dosavadní trest šestnáctiletým, z něhož si měl Khan odpykat ve věznici alespoň polovinu.

Znepokojující je, že muselo dojít ke smrtelnému teroristickému útoku, aby představitelé Spojeného království začali přezkoumávat případy podmíněně propuštěných teroristů; nebylo to poprvé, kdy se odsouzení teroristé rozhodli spáchat další teroristický útok poté, co byli podmíněně propuštěni. Mohibur Rahman byl v roce 2012 uvězněn spolu s Usmanem Khanem a sedmi dalšími muži za přípravu pumového útoku na Londýnskou burzu (London Stock Exchange). Byl podmíněně propuštěn v roce 2016 poté, co jeho právník tvrdil, že ve vězení “prochází procesem deradikalizace”. Rahman byl však v srpnu 2017 spolu s dalšími dvěma muži znovu uvězněn za plánování “útoku s velkým množstvím obětí” na policejní nebo vojenský cíl. Nyní je odsouzen na doživotí s možností podmíněného propuštění po odpykání nejméně 20 let.

Spojené království mělo od prvního rozsáhlého džihádistického útoku, který na jeho území proběhl v červenci 2005, 15 let na přemýšlení o tom, jak si poradit se stále rostoucími problémy s džihádisty. Mezi tyto problémy patří to, jak s nimi podle zákona zacházet, jejich odsouzení, radikalizace probíhající ve věznicích, a také potenciální problémy spojené s jejich recidivou po propuštění.

To, že by podmíněně propuštěný džihádista, který byl v programu “deradikalizace”, mohl spáchat nový teroristický útok, by asi nemělo být úplným překvapením.

Podle nedávné reportáže televize BBC nebylo u existujících deradikalizačních programů (například Healthy Identity Intervention, který začal v roce 2010 a nyní představuje hlavní rehabilitační program pro vězně odsouzené za trestné činy spojené s extremismem, a také Desistance and Disengagement, kterého se účastnil Usman Khan) nikdy plně vyhodnoceno, zda dosahují požadovaných výsledků.

Vláda dospěla k závěru, že islamistická radikalizace představuje ve věznicích Spojeného království významný problém. V srpnu 2016 vláda vydala shrnutí přehledu islamistického extremismu v britských věznicích (původní dokument, ze kterého souhrn pochází, podléhá režimu utajení). Podle shrnutí “byly nalezeny důkazy, že IE [islámský extremismus] je ve věznicích rostoucím problémem.” V hodnocení stálo:

“… hrozba IE se může ve věznici projevit různými způsoby, včetně: kultury muslimských gangů a následného násilí, pašování drog a kriminality inspirované nebo řízené těmito skupinami… vězňů obhajujících Daeš (Islámský stát) a vyhrožování personálu a jiným vězňům, charismatických vězňů, samozvaných ’emírů’, kteří uplatňují kontrolní a radikalizační vliv na širší muslimskou vězeňskou populaci, agresivního podněcování ke konverzím k islámu… knih a vzdělávacích materiálů propagujících extremistickou literaturu dostupnou v knihovnách vězeňských kaplanství nebo drženou jednotlivými vězni… zneužívání toho, že se personál obává, že bude označen za rasisty.”

Podle úniků z utajovaného dokumentu byla v knihovnách britských věznic volně k dispozici islámská nenávistná literatura – “misogynní a homofobní pamflety a nenávistné traktáty, schvalující zabíjení odpadlíků.” Nenávistnou literaturu distribuovali vězňům muslimští vězeňští kaplani, kteří byli jmenováni ministerstvem spravedlnosti. V uniklém dokumentu také stálo, že vězeňští kaplani v některých věznicích povzbuzovali vězně k finančním darům pro islámské charity napojené na mezinárodní teroristiské organizace. Bývalý ředitel věznice Ian Acheson, který dokument sepsal, tehdy řekl, že zjistil, že personál věznice postrádal výcvik k tomu, aby mohl čelit islamistické extremistické ideologii a odrazovat od ní a “často se obával obvinění z rasismu, kdyby tak učinil.”

Chris Phillips, bývalý šéf britského Národního protiteroristického úřadu, nedávno varoval: “Když necháváme dobře známé odsouzené radikalizované džihádistické zločince chodit našimi ulicemi, tak hrajeme ruskou ruletu s lidskými životy.” Již v roce 2015 Phillips varoval, že nedostatek personálu ve věznicích ztěžuje řešení islámské radikalizace: Extremisté nebyli náležitě monitorováni, což jim umožnilo rekrutovat další osoby.

Dalším příkladem takové “ruské rulety” je podmíněné propuštění Anjema Choudaryho – “nejznámějšího britského kazatele nenávisti – v říjnu 2018 v polovině jeho pětiapůlletého trestu. Choudary byl v roce 2016 poslán do vězení za podporu Islámského státu. Odhaduje se, že svým kázáním inspiroval “celou generaci teroristů”. Patřili k ní Usman Khan, Michael Adebolajo – jeden ze dvou vrahů, kteří v roce 2013 ubodali vojáka Lee Rigbyho ve Woolwichi v jižní části Londýna – a Khuram Butt, vůdce teroristického gangu, který při teroristickém útoku na mostě London Bridge v červnu 2017 zavraždil osm lidí a 48 lidí zranil. Anjem Choudary patří mezi 74 propuštěných džihádistů, jejichž propuštění je právě “urgentně přezkoumáváno”.

Problémy, které vyvolávají případy Sudeshe Ammana a Usmana Khana, však zdaleka nejsou výhradně britské. Je to celoevropský problém. Podle televizní stanice CNN:

“Think tank Globsec v září podrobně prozkoumal případy více než 300 evropských džihádistů zapojených do terorismu jen v roce 2015. Někteří byli zabiti, ale 199 jich bylo odsouzeno za různé teroristické trestné činy. Kacper Rekawek, jeden z autorů zprávy, řekl CNN, že 45 z nich by mělo být propuštěno z vězení do konce roku 2019 a dalších 113 džihádistů bude propuštěno do konce roku 2023.”

Mimořádně znepokojivý byl závěr společnosti Globsec, že “​v řadách džihádistů jsou ostřílení veteráni, kteří již byli více než jednou odsouzeni za terorismus a mají v úmyslu své skutky zopakovat.”

Spojené království není jedinou zemí, která potřebuje naléhavě přijmout zákony týkající se uvězněných a propuštěných džihádistů. Potřebuje je většina Evropy.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 821,54 Kč
Vybráno 42.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 897 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.