458433-idris-elba-653x367
17.4.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Pro některé už i černoch není dostatečně “černý”

Sdílejte článek:

PETR OMELKA

Určití lidé dokáží dohnat věci ad absurdum a zdá se, že přijde doba, o které se nám dříve ani nesnilo.

Už název toho oddělení je podivný a jakoby vypadl z nějakého scifi románu. Jmenuje se Oddělení rozmanitosti a je součástí stanice BBC. Jedním z jeho hlavních cílů je přivést do pořadů britské televize více zástupců z řad menšin. Oddělení šéfuje jistá Miranda Waylandová a zdá se, že to zapojování vezme hezky zostra. Podle Mirandy totiž nestačí, aby se v pořadech produkovaných BBC objevilo více barevně rozmanitých tváří, ony se i dle svého naturelu musí chovat. První obětí se stal detektiv Luther, hrdina stejnojmenného seriálu, kterého ztvárnil černý herec Idris Elba.

Když se v roce 2010 objevil poprvé na obrazovkách černý inspektor John Luther, diváci byli nadšení. Byl stejně drsný, jako byly zločiny, které vyšetřoval a používal metody, mírně řečeno, ne zcela v souladu se zákonem. Natočilo se pět sérií, Elba dostal za Luthera Zlatý globus a dokázal, že pokud jde o kvalitu, na barvě pleti skutečně nezáleží.

Jenže nastal problém. Miranda Waylandová dnes přišla s tím, že je sice správné, že roli detektiva dostal muž černé pleti, ale je rozhořčená nad jeho podáním. Ve své roli se prý nechová dost černošky. Vytýká postavě, že nemá žádné černé kamarády a nejí karibská jídla. Podle Waylandová není postava dost autentická, spíš bíle načichlá. Vypadá to, že v BBC už příště nebude rozhodovat o obsazení rolí jen barva pleti, ale i to, jestli role bude splňovat něčí představu o správném černošském chování. Moc Waylandové bude v tomto směru značná. Ona bude rozhodovat o výběru nejen herců, ale i externích, dostatečně probarvených firem, které budou zajišťovat práce pro BBC. Na zlepšení rozmanitost v televizních pořadech má 100 milionů liber, tedy zhruba 3 miliardy českých korun a s tím už se dá něco dělat.

Když se v červnu minulého roku Idris Elba připojil k výzvě 300 černých umělců a pracovníků, která směřovala do Hollywoodu a bojovala proti rasismu, jistě si nepomyslel, že příště, až bude hrát třeba Jamese Bonda, bude muset pít místo Martini jenom stylově kafe a rum. Časy se prostě mění.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 753 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)