SOBOTKABAKALA
9.10.2019
Kategorie: Ekonomika

Privatizace OKD … a čas

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Když se řekne „parlamentní vyšetřovací komise“, nemá to slovní spojení myslím příliš dobrý zvuk: každý okamžitě dodá, že ještě žádná parlamentní komise nikdy nic nevyšetřila… O to víc překvapila závěrečná zpráva vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k otázce privatizace OKD. Nejen že – po pouhých dvaceti měsících, což je na parlamentní vyšetřovací komisi velmi málo – jasně pojmenovává kauzu se všemi zásadně chybnými kroky, jak tak, neuvěřitelně, následovaly jeden za druhým, konstatuje, že byty OKD, nejsmutnější část celého privatizačního průšvihu, právně stále patří státu (jen aby to ještě potvrdil nějaký soud!) a – podává 14 trestních oznámení.

Od bývalých ministrů Dlouhého a Urbana, přes bývalého ministra – a později premiéra – Bohuslava Sobotku až po antikapitalistu Zdeňka Bakalu, antikapitalistu říkám proto, že nechtěl v OKD podnikat, starat se o tuto těžební společnost a o její rozvoj (jak prohlašoval), nýbrž mu šlo o to, zmocnit se majetku, vyždímat jej, v daném případě především vysokými dividendami, a pak jej odhodit – to skutečně není kapitalismus. Komise podává trestní oznámení i na Bakalova advokáta Radka Pokorného, všestranného mafiána – a upozorňuje na to, že stanovisko k České republiky pro evropskou komisi k privatizaci OKD vypracoval právě tento právník a že v něm uváděl nepravdivé údaje, čímž uvedl, on – a vlastně Česká republika, evropskou komisi v omyl.

Staly se chyby a trestné činy, nejen nedbalostní, ale chybou byla i sama privatizace: podnik, který bude muset jít do útlumu, a to bylo v případě OKD jasné, se nikde v rozumné zemi neprivatizuje; nechává si ho stát, z výnosu mírní sociální dopady nese případnou ztrátu. U nás se na tělo umírajícího dinosaura vrhli predátoři a urvali si velké kusy masa. O to více se pak doplácelo.

Svůj závěr přijala vyšetřovací komise jednomyslně všemi osmi hlasy – ale bývalý člen za ČSSD Lubomír Zaorálek, který odstoupil z komise když se stal ministrem, by byl asi proti: dnes komisi kritizuje; myslím, že neprávem, byť pochopitelně: ČSSD se totiž jeví ve zprávě komise nejhůř.

A ještě dvě poznámky. První: všichni politici, kteří budou na základě práce vyšetřovací komise čelit trestnímu oznámení, hovoří, jednotně jako dětský soubor o tom že jde prý o věc motivovanou politicky – i ptám se: jak jinak? Sněmovna není orgán činný v trestním řízení, je to orgán politický a pokud vyšetřovací komise předává něco policii, je to právě krok k odpolitizování: policejní vyšetřovatelé nejsou voleni za jednotlivé politické strany, vyšetří věc nestraně a objektivně (to doufejme!) – a pokud se věc následně dostane až k soudu, už to bude úplně nepolitické, jelikož & protože české soudy jsou nezávislé. To doufejme. Takže shrnuto: pokud politikům vadí politika, podání trestního oznámení by měli uvítat.

A konečně ještě tato poznámka: hlavní předvolební heslo Pirátské strany bylo PUSŤTE NÁS NA NĚ! Hesla jsou hesla, v lepším případě je lze brát jako metafory – ale myslím si, že hlavní zásluhu na takto důsledné a stranickými ohledy nesvázané práci vyšetřovací komise má její předseda pirátský poslanec Lukáš Černohorský. Zaslouží si poděkování, i kdyby z práce vyšetřovací komise nakonec nevzešlo vzhledem k dlouhému uplynulému času nic než tato závěrečná zpráva a soudy se nekonaly. Smysl má i to, pojmenuje-li se zlo a postaví se na pranýř.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 16 755,48 Kč
Vybráno 48.02%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 278 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)