Přestože letos v naší zemi pracovalo ve státních institucích 424 tisíc zaměstnanců, zřejmě je to pořád málo. V příštím roce jejich počet podle informací ČT vzroste, a to hlavně ve školství, kam má přijít na šest tisíc nových učitelů, aby zvládli nápor silných ročníků, tedy 31 tisíc nových žáků. Ty počty nejsou zase tak těžké, jeden nový učitel na pět žáků.

ae2f86f7-ef32-4c5e-a5f9-29b7fecbc885

 

“Panejo, já jsem měla ve třídě i čtyřicet žáků, později se počet ustálil zhruba na třicet, a to už byl nějaký luxus! Teď pokud vím, je ve třídě prvnáčků do dvaceti. Ale jedna učitelka na pět žáků, to nebývalo ani zvláštních školách. Co budou všichni dělat?, ptá se nevěřícně učitelka prvního stupně Jiřina, toho času v důchodu.

Dalších přibližně 2 500 nových zaměstnanců má získat policie, respektive ministerstvo vnitra. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl televizi, že 1 100 nových lidí bude nasazeno kvůli zvýšenému počtu uprchlíků (vzhledem k tomu, že podle EU bychom měli přijmout 4 300 uprchlíků, to dělá jednoho policajta na necelé čtyři imigranty), 800 půjde k policii a zbytek budou zaměstnanci ministerstva pro úkoly spojené se služebním zákonem, tedy do kanceláří. Ministerstvo obrany přijme 1 200 až 1 400 nových lidí, ministerstvo financí téměř 700 (hlavně kvůli elektronické evidenci tržeb), a ministerstvo zemědělství 250. Náklady na státní zaměstnance tak příští rok stoupnou, ale nejen z důvodu přibývání pracovníků, ale i kvůli růstu platů.

Nejsou to přitom ani dva dny, kdy Českem proletěla zpráva, že ministerstvo dopravy muselo půjčit dva miliony korun svému státnímu podniku Cendis, protože nově založená firma, pod kterou má spadat elektronický mýtný systém a do budoucna například také centrální registr vozidel, zatím zaměstnává pětici zaměstnanců, ale peníze na jejich výplaty došly. Podle rejstříku firem, byl dříve státní podnik Cendis podnikem s názvem CIMTO, který měl na starost především mechanické testování obalů. Podle všeho ale v pokladničce nezůstal po minulé státní firmě ani halíř.

ZDROJ: Jiří Vítek