komunisti_1948_gottwald
3.2.2021
Kategorie: Historie

Přísně tajné nemoci našich komunistických prezidentů

Sdílejte článek:

JAN BERWID-BUQUOY

berwidNemoci našich komunistických prezidentů byly utajovány stejně tak přísně jako sovětské atomové zbrojení. Nikdo se nesměl nic dozvědět, i kdyby se jednalo jenom o pouhou rýmu. Komunistický vůdce prostě ochuravět „nesměl“ ať se dělo, co se dělo…

 

  • Klement Gottwald:

První československý prezident nezkolaboval až během Stalinova pohřbu 1953, jak se u nás tajně šuškalo, nýbrž první kolabs – mozková mrtvice – ho zasáhla již v roce 1944, v Moskevském exilu, během 2. světové války. Ochrnula mu jedna ruka a noha. Sovětští lékaři ho tehdá léčili penicilinem, ale úspěch se nedostavoval. Gottwald tedy počal léčit chorobu intenzivním alkoholizmem.

Nadměrné požívání alkoholu bylo rovněž způsobeno tím, že ho pronásledoval doslova panycký strach ze Stalina. Věděl, že má kolem sebe celou řadu udavačů a tak začal trpět stihomamem – někdo ho chce zabít. Měl obavu, aby neskončil jako Rudolf Slánský na šibenici. Proto dospěl k nesmyslným rozhodnutím – nechal například zvýšit hradby a zabednit mříže na vratech jak na Hradčanech, tak v Lánech. Nejvíce ho šokovalo, když rok před smrtí objevil ve svém bytě odposlouchávací zařízení…

Dále se dostavovaly problémy z neléčenou syfilídou. Původní následky mozkové mrtvice se zhoršovaly a lékaři ho varovali před cestou do Moskvy na Stalinův pohřeb. Nakonec přece jen na Stalinův pohřeb odletěl. Při návratu ho postihlo vnitřní krvácení do mozku. Gottwald zemřel krátce na prasklou výduň srdeční aorty Ta už ale nebyla žádná operace možná, Pacientovi praskla výduť srdeční aorty.

  • Antonín Zápotocký:

Zápotocký trpěl od mládí silnými depresemi a řešil své problémy alkoholem.
Jeho tělesná i duševní stránka byla narušena častými policejními výslechy za veřejné pobuřování a pobyty v kriminálech.

V roce 1920 se zúčastnil organizování generální stávky na Kladensku. Byl policejně zajištěn a soudně odsouzen na 18 měsíců vězení. Jeho deprese a alkoholická konzumace se stupňovaly. Museli zasáhnout Gottwaldovi stoupenci a dokonce i kominterna, aby s tím přestal. V roce 1932, kvůli organizování Mostecké stávky, se opět dostal do rukou vyšetřujících policejních orgánů. Duševní stav Zápotockého navíc zhoršovalo předčasné úmrtí jeho dcery.

V roce 1939 byl zatčen pražským gestapem a nejprve vězněn na Pankráci. Poté byl odtransportován do koncentračního Tábora Sachsenhausen, kde setrval až do konce 2. světové války 1945. V Sachsenhausenu ho oddíl SS učinil „kápem“ a dozorem nad holandskými vězni. Prý je týral, aktivně se zúčastňoval jejich mučení a posílal je na smrt.

Od roku 1946 žádala holandská vláda jeho vydání. Zápotocký byl v nepřítomnosti odsouzen v Amsterdamu na doživotí. Panická hrůza a stihomam, že ho moskevské vedení vydá Holanďanům, způsobovaly neustálý dozor psychiatrů. První srdeční infarkt postihl Zápotockého v roce 1955. Byl mu zakázán tvrdý alkohol a směl pít pouze pivo v malých dávkách. Druhý srdeční infarkt ho zasáhl v roce 1957 a na ten třetí zemřel v listopadu 1957, coby naprostá tělesná i duševní troska.

  • Ludvík Svoboda:

Armádní generál Ludvík Svoboda, až do jeho nástupu do funkce prezidenta ČSSR, netrpěl žádnými vážnými chorobami. Přesto, ve vztahu na prezidentskou funkci, co se týká jeho věku, projevili někteří lékaři pochybnosti o dobrém zdravotním stavu kandidáta. Ovšem Alexander Dubček nenašel ve zprávách lékařů žádnou chorobu, která by měla bránit Svobodovi ve výkonu jeho prezidentské funkce. Až po srpnu 1968 se začal jeho zdravotní stav rapídně zhoršovat.

Dostavila se arterioskleróza a začal ztrácet paměť. Zdravotní komplikace zesílily hlavně v jeho druhém prezidentském období. Dostal zánět močovích cest. plícní embolii, oboustranný zápal plic a pohrudnice. Následkem nasazení těžkých sedativ se ocitl v kómatu. V květnu 1974 mu lékaři dokonce prorokovali brzkou smrt. Jeho choroby se prostě staly neléčitelné. Z úřadu prezidenta odstoupil v roce 1975. Zemřel až v roce 1979 ve věku 83 let.

  • Gustav Husák:

Gustáv Husák, coby „normalizační prezident“, měl již v dětství časté záněty průdušek. Následkem toho nebyl povolán do základní vojenské služby. Tato nemoc ho pronásledovala po celý život.
V roce 1951 byl zatčen a poté v „politickém procesu“ odsouzen na doživotí. Musel se podrobit i nelidským mučením, což na něm zanechalo neurotické psychické následky, které později léčil silným alkoholizmem a řetězovým kuřáctvím.

V roce 1960 byl jeho trest amnestován a Husák byl se silně podlomeným zdravím propuštěn.
Jeho šance nastala v době „Pražského jara“ 1968. V dubnu se stal místopředsedou vlády
a po okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy v dubnu 1969 nahradil Alexandra Dubčeka ve funkci 1. tajemníka. V roce 1975 se stal prezidentem ČSSR.

Následkem vězeňské anabáze se jeho zdravotní stav neustále zhoršoval. Trpěl katarem spojivek a průdušek. Nastaly defekty chrupu. Neustále konzumoval především francouzské koňaky a stal se řetězovým kuřákem amerických cigaret. Stále větší dávky depresivních léků mu sice krátkodobě pomáhaly, ale ruinovaly jeho organismus:

Během vězeňské anabáze trpěl dalšími onemocněními, zejména katarem spojivek a průdušek, defekty chrupu. Později ho provázela ztížená orientace, zhoršování zraku. Ztrácel paměť, začal špatně mluvit, pletl si češtinu a slovenštinu. Stále větší dávky léků mu sice krátkodobě pomáhaly, ale ničily jeho organismus: Stále hůře viděl. Měl brýle až s 16 dioptriemi, všechny texty se mu musely psát velkými písmeny a hlavně krátké. Nedokázal se soustředit – svému okolí neustále nadával a naprosto zbytečně vyhrožoval.

Operovat šedý zákal bránila cukrovka. V březnu 1989 ho postihl těžký záchvat mrtvice. Zemřel v nemocnici, protože mu vypověděly funkce všechny životní orgány. Skonal 18.11.1991 ve věku 78 let, přesně v den druhého výročí listopadových událostí

  • Jan Berwid-Buquoy
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 968 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 2,93 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)