7.5.2014
Kategorie: Společnost

Příručka antidiskriminačního jazyka

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 07|05|2014

 

Tak jsem se dozvěděl, že pracovní skupina „Feministická jazyková akce“ Humboldtovy univerzity právě vydala novou, aktuální příručku s návrhem tak zvaného „antidiskriminačního jazyka“. Mimo jiných obskurních pitomostí v ní dokazuje, jak strašně ponižující a diskriminační je oslovení profesore, profesorko a jak odporně šovinistické jsou výrazy, jako například učitel a učitelka. Proč prý lidem těmi zastaralými slovy vnucovat umělý a sexistický konstrukt, že člověk, o kterém se hovoří je muž nebo žena. Místo toho navrhuje skupina používat genderově neutrální slovní koncovku X. Tedy mluvit o profesox nebo učitelx. Bravo a ještě jednou bravo!

 

 

Jak jsem za posledních deset let poznal Evropskou unii, tak tohle se ujme! Je to dostatečně pitomé a škodlivé. Takže dříve nebo později (spíš ale dříve) nám to euroúřednix nařídí povinně.

 

Jo, postaru žít nelze. Přesto bych se ale osmělil s připomínkou: není to málo, soudruzi? Není to příliš skromný cíl? Co jiné bytosti cítící, vnímavé a opomíjené? Když jsme se teď s profesory a učitelkami vyrovnali, není už čas začít to dobro rozprostírat šířeji?

 

Ne nezbláznil jsem se. Jsem jen „trendy“ a „držím prst na tepu doby“.

 

A proto pravím: Co ubohá zviřátka? A co chudáci učitelx, když musejí při výkladu o jejich životě přežvykovat tak odporně sexistická slova jako beran či dokonce jalovice!! No uvažte, nebylo by krásné a pokrokové, kdyby učitelx místo tmářské věty „Hospodář měl na dvorku kohouta a 5 slepic“ mohlo říct tak pěkně moderně, evropsky a korektně, že „na dvorku se šťastně popelilo 6 drůbežix“?

 

Krása, ne? Už se na tu dobu těším. A nejvíce pak na zpracování výkazů samostatně hospodařících rolníků, kolik že to mají chovných, už ne býků a krav, ale pěkně po novu hovězix! U toho bych fakt chtěl být. Znám totiž několik farmářů osobně. Jsou to lidé nadprůměrně fyzicky zdatní, velice zruční při použití běžného zemědělského nářadí, vidle nevyjímaje. A ten okamžik, až jim docvakne že naproti nim stojící euroůřednix to myslí vážně, ten bych si nenechal ujít ani za prase, pardon eurobravix…

 

 

No a teď vážně: znáte někoho, kdo takovouhle pitomost potřebuje? Zkuste se prosím poptat. Všech těch pošťáků, notářů, instalatérů, automechaniků, zelinářů a lékárníků, všech těch šikovných a pracovitých lidí, co je denně kolem sebe potkáváte, jestli neznají někoho, kdo si tohle objednal. Protože oni to platí. A vy s nimi!!

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč

Celkem za měsíc: 4 611,11 Kč
Vybráno 13.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.