7.5.2014
Kategorie: Společnost

Příručka antidiskriminačního jazyka

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 07|05|2014

 

Tak jsem se dozvěděl, že pracovní skupina „Feministická jazyková akce“ Humboldtovy univerzity právě vydala novou, aktuální příručku s návrhem tak zvaného „antidiskriminačního jazyka“. Mimo jiných obskurních pitomostí v ní dokazuje, jak strašně ponižující a diskriminační je oslovení profesore, profesorko a jak odporně šovinistické jsou výrazy, jako například učitel a učitelka. Proč prý lidem těmi zastaralými slovy vnucovat umělý a sexistický konstrukt, že člověk, o kterém se hovoří je muž nebo žena. Místo toho navrhuje skupina používat genderově neutrální slovní koncovku X. Tedy mluvit o profesox nebo učitelx. Bravo a ještě jednou bravo!

 

 

Jak jsem za posledních deset let poznal Evropskou unii, tak tohle se ujme! Je to dostatečně pitomé a škodlivé. Takže dříve nebo později (spíš ale dříve) nám to euroúřednix nařídí povinně.

 

Jo, postaru žít nelze. Přesto bych se ale osmělil s připomínkou: není to málo, soudruzi? Není to příliš skromný cíl? Co jiné bytosti cítící, vnímavé a opomíjené? Když jsme se teď s profesory a učitelkami vyrovnali, není už čas začít to dobro rozprostírat šířeji?

 

Ne nezbláznil jsem se. Jsem jen „trendy“ a „držím prst na tepu doby“.

 

A proto pravím: Co ubohá zviřátka? A co chudáci učitelx, když musejí při výkladu o jejich životě přežvykovat tak odporně sexistická slova jako beran či dokonce jalovice!! No uvažte, nebylo by krásné a pokrokové, kdyby učitelx místo tmářské věty „Hospodář měl na dvorku kohouta a 5 slepic“ mohlo říct tak pěkně moderně, evropsky a korektně, že „na dvorku se šťastně popelilo 6 drůbežix“?

 

Krása, ne? Už se na tu dobu těším. A nejvíce pak na zpracování výkazů samostatně hospodařících rolníků, kolik že to mají chovných, už ne býků a krav, ale pěkně po novu hovězix! U toho bych fakt chtěl být. Znám totiž několik farmářů osobně. Jsou to lidé nadprůměrně fyzicky zdatní, velice zruční při použití běžného zemědělského nářadí, vidle nevyjímaje. A ten okamžik, až jim docvakne že naproti nim stojící euroůřednix to myslí vážně, ten bych si nenechal ujít ani za prase, pardon eurobravix…

 

 

No a teď vážně: znáte někoho, kdo takovouhle pitomost potřebuje? Zkuste se prosím poptat. Všech těch pošťáků, notářů, instalatérů, automechaniků, zelinářů a lékárníků, všech těch šikovných a pracovitých lidí, co je denně kolem sebe potkáváte, jestli neznají někoho, kdo si tohle objednal. Protože oni to platí. A vy s nimi!!

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 8 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.