lekarvir
18.10.2020
Kategorie: Společnost

Přírodu neporazíme

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAMysleli jsme si, že jsme chytřejší než ona, a nejsme. Nedá se přechytračit.

Vzpomínám si, jak hned na začátku doby koronavirové ukazoval tehdejší ministr Adam Vojtěch na grafu, že chce zploštit křivku nákazy a zabránit zahlcení nemocnic. Teď už chápu, že navzdory tomu, co říkal, šlo fakticky o něco jiného: hnali jsme se „za nulou“. Chtěli jsme nulu, žádné nakažené, žádné nemocné, žádná úmrtí. Chtěli jsme být nejlepší. Nejlepší ve stavění hrází něčemu, co zastavit nejde.

Zpětně si nemohu odůvodnit, proč byla celá republika na jaře v karanténě, lidé měli nosit roušky i venku a školy byly zavřené od března do června, s výjimkami pro některé ročníky. Proč, když tady bylo tak málo nakažených? Tehdy bylo na celý okres jenom pár nemocných, a přesto jsme se chovali, jako by všichni měli lepru.

A jestli má znít odpověď „aby se to nerozšířilo jako teď“, vidíme, že to bylo k ničemu. Stejně se to rozšířilo. Tak k čemu nám jarní opatření pomohla? Co dobrého přinesla?

Doma věčně sedět nemůžeme. Ukázalo se, že jakmile se společnost začne vracet k normálu, virus si prostě na svou křivku najede, vyveze se po ní nahoru a spadne zase dolů, tak jako je to při epidemiích vždy. Proč jsme si mysleli, že teď to bude jinak? Který odborník na to přišel? A na základě jakých modelů?

Pokud uvažujeme všechny pozitivně testované, tedy i lidi bez příznaků, blížíme se teprve nyní číslům, která se dají za skutečnou epidemii považovat. Opatření, která jsme přijímali v březnu, by byla pochopitelná teď. Jenomže už je pozdě.

Jedno úsloví říká, že je zbytečné stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. A přesně to se nám stalo.

Vyděsili jsme se hned na začátku, když se nic nedělo, jenom představou té hrůzy, která nastane, která může nastat. Politicky bylo nepřijatelné „nedělat nic“, jenomže lék na koronavirus není k dispozici, a tak jediné, co se zdálo možné činit, bylo zakazovat setkávání, zakazovat jakýkoliv pohyb, úplně zdusit společnost. Teď, když se nemoc rozšířila, jsou prostředky, které by měly být na opatření vynaloženy, dávno utraceny. Společnost je vyčerpána, po stránce ekonomické, psychologické, sociální. A v tomto stavu má teprve řešit skutečný problém.

Je to velmi poučné. Energie, která se měla šetřit na vlastní zápas, se spotřebovala na snahu o jeho zrušení, které se stejně nepodařilo. Dosáhli jsme jen odložení a celou tu křeč velmi prodloužili. Už jsme to mohli mít za sebou.

A ne, opravdu za to nemůže nikdo. Ani vláda, ani opozice, ani lidé, kteří jeli do zahraničí na dovolenou, ani děti ve školách, ani nějaká oslava na Karlově mostě. Může za to jediné – virus.

Už se s tím konečně musíme smířit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 524 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)