lekarvir
18.10.2020
Kategorie: Společnost

Přírodu neporazíme

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAMysleli jsme si, že jsme chytřejší než ona, a nejsme. Nedá se přechytračit.

Vzpomínám si, jak hned na začátku doby koronavirové ukazoval tehdejší ministr Adam Vojtěch na grafu, že chce zploštit křivku nákazy a zabránit zahlcení nemocnic. Teď už chápu, že navzdory tomu, co říkal, šlo fakticky o něco jiného: hnali jsme se „za nulou“. Chtěli jsme nulu, žádné nakažené, žádné nemocné, žádná úmrtí. Chtěli jsme být nejlepší. Nejlepší ve stavění hrází něčemu, co zastavit nejde.

Zpětně si nemohu odůvodnit, proč byla celá republika na jaře v karanténě, lidé měli nosit roušky i venku a školy byly zavřené od března do června, s výjimkami pro některé ročníky. Proč, když tady bylo tak málo nakažených? Tehdy bylo na celý okres jenom pár nemocných, a přesto jsme se chovali, jako by všichni měli lepru.

A jestli má znít odpověď „aby se to nerozšířilo jako teď“, vidíme, že to bylo k ničemu. Stejně se to rozšířilo. Tak k čemu nám jarní opatření pomohla? Co dobrého přinesla?

Doma věčně sedět nemůžeme. Ukázalo se, že jakmile se společnost začne vracet k normálu, virus si prostě na svou křivku najede, vyveze se po ní nahoru a spadne zase dolů, tak jako je to při epidemiích vždy. Proč jsme si mysleli, že teď to bude jinak? Který odborník na to přišel? A na základě jakých modelů?

Pokud uvažujeme všechny pozitivně testované, tedy i lidi bez příznaků, blížíme se teprve nyní číslům, která se dají za skutečnou epidemii považovat. Opatření, která jsme přijímali v březnu, by byla pochopitelná teď. Jenomže už je pozdě.

Jedno úsloví říká, že je zbytečné stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. A přesně to se nám stalo.

Vyděsili jsme se hned na začátku, když se nic nedělo, jenom představou té hrůzy, která nastane, která může nastat. Politicky bylo nepřijatelné „nedělat nic“, jenomže lék na koronavirus není k dispozici, a tak jediné, co se zdálo možné činit, bylo zakazovat setkávání, zakazovat jakýkoliv pohyb, úplně zdusit společnost. Teď, když se nemoc rozšířila, jsou prostředky, které by měly být na opatření vynaloženy, dávno utraceny. Společnost je vyčerpána, po stránce ekonomické, psychologické, sociální. A v tomto stavu má teprve řešit skutečný problém.

Je to velmi poučné. Energie, která se měla šetřit na vlastní zápas, se spotřebovala na snahu o jeho zrušení, které se stejně nepodařilo. Dosáhli jsme jen odložení a celou tu křeč velmi prodloužili. Už jsme to mohli mít za sebou.

A ne, opravdu za to nemůže nikdo. Ani vláda, ani opozice, ani lidé, kteří jeli do zahraničí na dovolenou, ani děti ve školách, ani nějaká oslava na Karlově mostě. Může za to jediné – virus.

Už se s tím konečně musíme smířit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 488 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.