STAVBA
4.7.2020
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Příprava stavebního zákona podle očekávání

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRPoslední návrh se nelíbí nikomu a to jen další „pozoruhodný“ neúspěch úředníků, kteří pro ministryni Dostálovou zákon připravili. Nelíbí se především Legislativní radě vlády, která návrh vrátila Dostálové k dopracování. Hlavní výtku měla v tom, že návrh nevytváří jednotnou soustavu a počítá s kombinací částí dosavadních úřadů v obcích s novými vytvořenými. Názor rady koresponduje s názory podnikatelů a svazů, kteří jsou shodného názoru, že dohoda Dostálové vyjednaná s obcemi situaci ve stavebnictví nakonec ještě zhorší. A to jistě cílem není.


Drtivá většina těch, co mají k problému co říci, je nenadšena. Na jedné straně se obce domnívají, že bez jejich kontroly si podnikatelé budou dělat, co chtějí, na druhé straně podnikatelé spatřují v přístupu obcí a státu svévoli, která neumožňuje stavět skoro nic. Ani byty, ani dálnice a o nějakých vysokorychlostních železničních tratích se raději v Česku pro naprostou ostudu ani moc nemluví. Ale tristní výsledky hovoří jasně: Nestaví se, ačkoliv kapitál by byl a dostatek stavebních firem také. Hovořit o poptávce bytů či nových dálnic by bylo jen nošením dříví do losa.

Viník špatného stavu je jasný: Stát. A je lhostejné, zda je to jednou nějaký úřednický investiční státní fond, zda je to zablokované ministerstvo nebo nakonec nějaký neschopný ouředníček v Horní-Dolní, který by měl posoudit dopady silničního okruhu, a nedej Bože třeba takového hyperloopu. Obvykle jeho obzor končí cyklistickou stezkou, kterou barevně namaluje na již existující silnici a pak se diví, že ji nikdo nevyužívá a lidé raději respektují cyklisty na chodníku, protože dopravní situace je tak pro všechny příznivější.

Dostálová dostala úkol, který je neřešitelný, protože v něm strany nemají shodný cíl. Dostálová má přinést zákon, který by umožnil stavět jako v západní části EU. Ale pro státní manažery, co už nám tu třicet let doslova úděsně stavějí, to není výhodné a pro s nimi propojené dodavatelské firmy také ne. A tak jediný, kdo má opravdový zájem jsou soukromí investoři bytů a ti šanci na úspěch moc nemají. Tak se byty zdražují a zdražují a připravují se nové koncepce nájemných domů. Společné prádelny, společné oddychové místnosti s jídelnami a pokojíky o dvaceti metrech čtverečních. Známé socialistické ubytovny. K tomuto vývoji dospěl tento stát, ve kterém se komická Praha trucovitě předvádí, že její politici zajistí výstavbu družstevních bytů pro jakousi „střední třídu“, a proto přichází s projektem, který je zoufale směšný a diskriminační od prvopočátku.

Tato vláda nakonec protlačí jakýsi kompromisní návrh, který po již existujících novelách opět cosi jako stavební řízení o něco málo (snad) zkrátí. K západní části EU to ale bude mít daleko a mnoho se nevyřeší. A když Dostálová kritiku odmítá, a říká, že nový zákon donutí úředníky dodržovat lhůty, pak s poděkováním těm úředníkům, kteří svou práci opravdu dobře dělají tu musíme konstatovat, že je až příliš těch, co si s termíny 60 až 90 dní a i více vůbec nelámou hlavu. Sluší se uvést, že úředníci jsou nezřídka zavalováni „tajnými“ ministerskými a krajskými pokyny, které samotné řízení komplikují a nezřídka blokují.

A bude tomu tak i v budoucnu, protože není vážný zájem, aby se stav zlepšil. Pokud někdo má stále představu o tom, že náš stát (obecně) pracuje pro občany, tak to je iluze. To spíš doletí astronauti na Mars, než že by český stát pracoval ve prospěch občanův tak, aby to bylo proporcionální, správné a světe drž se! dokonce spravedlivé. Tu a tam se populistický krok objeví, obvykle před volbami, ale jde jen o to, aby občan šel k volbám a dal „rozdávači výhod a peněz“ hlas. A to je opravdu málo pro dobrý vývoj jakéhokoliv státu. A když poslanec Kolovratník, lídr kandidátky ANO nabízí voličům za hlas 500 korun, tak soused vedle říká, že jeho hlas má cenu 1500 korun. Ať prý škrob připlatí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 849,00 Kč
Vybráno 50.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 541 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)