ISRAELPALESTINA
21.2.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Příprava na mír po palestinsku

Sdílejte článek:

KHALED ABU TOAMEH

  • Jestliže považují palestinští vůdci normalizaci vztahů s Izraelem za akt “zrady”“zločinu” a “velkého politického a národního hříchu”, ztrácí Trumpova administrativa vytvářením mírového plánu čas a prestiž – přinejmenším v této době – neboť právě tento mírový plán předpokládá ustavení míru mezi arabskými zeměmi a Izraelem.
  • Aby bylo dosaženo míru s Izraelem, musí palestinští představitelé svůj lid – a všechny Araby a muslimy – na mír a kompromis s Izraelem soustavně připravovat. Měli by tedy dělat přesný opak toho, co právě činí. Zostuzováním a odsuzováním Arabů, kteří navštívili Izrael, nikoho na mír ani na vůli k jakémukoliv kompromisu, nenaladí.
  • Trumpova administrativa a mezinárodní společenství by Palestincům prospěly mnohem více, pokud by začaly věnovat větší pozornost útokům na občanské svobody na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, včetně omezování svobody médií. Měly by činit palestinské vůdce odpovědné za systematické omezování občanských svobod, vést je k zodpovědnosti za útoky na novináře a za podněcování k averzi a šikaně vůči nim. Je to jediná cesta, jak povzbudit tolik potřebné umírněné a pragmatické Palestince a Araby, aby se nebáli nahlas promluvit.

Zatímco Palestinská samospráva (PS) pokračuje v zatýkání a zastrašování palestinských novinářů na Západním břehu Jordánu, její příznivci vedou kampaň proti arabským novinářům, kteří se odvážili navštívit Izrael.

Jen během ledna 2019 bylo podle Palestinského výboru pro podporu novinářů (Palestinian Committee for Supporting Journalists) zatčeno bezpečnostními složkami PS devět palestinských novinářů.

Jedním ze zatčených novinářů je i Yousef al-Faqeeh, 33letý reportér pracující pro londýnskou tiskovou zpravodajskou agenturu Quds Press News Agency, který byl vzat do vazby 16. ledna 2019. 27. ledna soud Palestinské samosprávy nařídil, aby byl al-Faqeeh držen ve vazbě po dobu 14 dnů. Jeho rodina řekla, že stále ještě neví, proč byl zatčen.

Al-Faqeehova manželka Suhad uvedla, že bezpečnostní pracovníci PS jim přišli prohledat dům, a když se jich Yousef zeptal, jestli mají povolení k prohlídce, tak jej zatkli. “Odvezli ho na neznámé místo a nesdělili nám důvod jeho zatčení,”řekla“zároveň zabavili jeho počítač a mobilní telefon.”

Výše zmíněný Palestinský výbor pro podporu novinářů zatčení al-Faqeeha odsoudil a vyzval PS k jeho okamžitému propuštění.

Dalšími novináři, na něž se v minulých týdnech PS zaměřila, jsou Mu’tasem Saqf al-Hait, Ayman Abu Aram, Mahmoud Abu Hraish, Mahmoud Abu al-Rish, Zeid Abu Arra, Hazem Nasser, Mohamed Dkeidek a Amir Abu Istaitiyeh.

V Hamásem ovládaném Pásmu Gazy byli jen v několika posledních týdnech zadrženi tři palestinští novináři: Luay al-Ghul – výkonný ředitel Syndikátu palestinských novinářů (Palestinian Journalists Syndicate), Salah Abu Salah – nezávislý reportér a Huda Baroud – investigativní novinářka, která byla vyslýchána poté, co zpracovala příběh o “znásilnění v rámci jedné rodiny”.

Palestinský výbor pro podporu novinářů uvedl, že cílem zákroku proti palestinským novinářům je omezení svobody sdělovacích prostředků na územích ovládaných PS a Hamásem.

Zdá se však, že toto mezinárodní odsouzení palestinské vůdce vůbec neznepokojuje. Palestinští vůdci, kteří netolerují žádnou formu kritiky, jsou zjevně povzbuzeni tím, že mezinárodní společenství a média si nevšímají tristní situace palestinských novinářů. Nebo, přesněji řečeno, mezinárodní společenství se nezajímá o to, když jsou palestinští novináři zatčeni či šikanováni PS nebo Hamásem. Jediné příběhy, které přitahují světovou pozornost, jsou ty, ve kterých hraje nějakou roli Izrael.

Mlčení mezinárodního společenství povzbudilo palestinské vůdce do té míry, že nyní rozšířili svojí zastrašovací kampaň i na ne-palestinské arabské novináře.

Když skupina arabských novinářů pocházejících z Egypta, Libanonu, Alžírska a Maroka nedávno navštívila Izrael, vydalo ministerstvo informací PS velmi ostré prohlášení, obviňující dané reportéry z podpory normalizace vztahů s Izraelem.

“Znormalizování vztahů [s Izraelem] je nepřijatelnou a neobhájitelnou hanbou,”uvedlo ministerstvo informací PS. “Ministerstvo potvrzuje své odmítnutí mediální normalizace okupace, což považuje za všech okolností za nepřijatelný zločin.”

Syndikát palestinských novinářů, sdružení, které je většinově ovládáno přívrženci prezidenta PS Mahmúda Abbáse uvedlo, že připravuje černou listinu, která bude obsahovat jména všech arabských novinářů, kteří jsou podezřelí z podílení se na normalizaci vztahů s Izraelem. Syndikát vyjádřil “šok” nad výše zmíněnou návštěvou a vyzval k ukončení všech forem normalizace vztahů s Izraelem, média nevyjímaje. “To, co se stalo, byl obrovský politický a národní hřích.”

Tito novináři, kteří pracují ve Francii a v Belgii, jsou nyní obviňováni mnoha Araby ze zrady.

Pařížský časopis Kul Al-Arab uvedl, že ukončil veškeré styky s egyptským novinářem Khaledem Zaghloulem, který také patřil do skupiny novinářů, kteří v prosinci 2018 navštívili Izrael. Vydavatel časopisu uvedl, že jeho zaměstnanci, “kteří jsou oddáni spravedlivé a legitimní arabské věci, zejména pak palestinské otázce, kategoricky tuto nepřijatelnou návštěvu odsoudili.”

Abdel Muhsen Salameh, předseda Svazu egyptských novinářů a generální ředitel deníku Al-Ahramuvedl, že Zaghloul byl z redakce deníku Al-Ahram vyhozen v roce 2011. Ala Thabet, šéfredaktor deníku Al-Ahram, se od novináře rovněž distancoval a vyzval všechna arabská média, aby postupovala stejně.

Za návštěvu Izraele je kritizován I další prominentní egyptský novinář Abou Bakr Khallaf. Khallaf, který žije v Turecku, čelil vážné kritice poté, co zveřejnil svoji fotografii z prohlídky mešity al-Aksá v Jeruzalémě. Jeho egyptští kolegové vyzvali k tomu, aby proti němu byly přijaty právní a administrativní opatření za to, že se zapojil do normalizace vztahů se “sionistickou entitou”.

Kuvajtská spisovatelka Fajer Al-Saeed také čelí odsouzením poté, co odvážně vyzvala arabské země k normalizaci vztahů s Izraelem.

Palestinský zákrok proti novinářům na Západním břehu Jordánu a Pásmu Gazy je zaměřen na umlčení kritiků a zastrašení novinářů, aby nepodávali zprávy o citlivých otázkách, jako je finanční korupce a porušování lidských práv Palestinskou samosprávou a Hamásem. Zatím se zdá, že tento zásah svého cíle dosáhl, jelikož většina palestinských novinářů žijících pod Palestinskou samosprávou a Hamásem se bojí veřejně vyjádřit jakoukoli formu kritiky svých vůdců.

Palestinské útoky proti arabským novinářům, kteří navštěvují Izrael nebo udržují vztahy s izraelskými kolegy, jsou součástí širší kampaně, která má zabránit normalizaci vztahů arabských zemím s Izraelem. Palestinci přikládají své kampani “proti normalizaci” značnou důležitost, protože věří, že avizovaný mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkém východě je postaven právě na normalizaci vztahů mezi arabskými zeměmi a Izraelem. Palestinští vůdci doufají, že vedením pomlouvačné kampaně proti Arabům údajně podporujícím normalizaci vztahů s Izraelem zmaří očekávaný Trumpův mírový plán.

Pokud však palestinští vůdci považují normalizaci vztahů s Izraelem za akt “zrady”“zločinu” a “velkého politického a národního hříchu”, ztrácí Trumpova administrativa vytvářením mírového plánu čas a prestiž – přinejmenším v této době – neboť právě tento mírový plán předpokládá ustavení míru mezi arabskými zeměmi a Izraelem.

Aby bylo dosaženo míru s Izraelem, musí palestinští představitelé svůj lid – a všechny Araby a muslimy – na mír a kompromis s Izraelem soustavně připravovat. Měli by tedy dělat přesný opak toho, co právě činí. Zostuzováním a odsuzováním Arabů, kteří navštívili Izrael, nikoho na mír ani na vůli k jakémukoliv kompromisu, nenaladí.

Trumpova administrativa a mezinárodní společenství by Palestincům prokázaly skutečnou službu, pokud by začaly věnovat větší pozornost útokům na občanské svobody na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, včetně omezování svobody médií. Měly by činit palestinské vůdce odpovědné za systematické omezování občanských svobod, vést je k zodpovědnosti za útoky na novináře a za podněcování k averzi a šikaně vůči nim. Je to jediná cesta, jak povzbudit tolik potřebné umírněné a pragmatické Palestince a Araby, aby se nebáli nahlas promluvit.

Autor: Khaled Abu Toameh, překlad původního textu: Preparing for Peace – The Palestinian Way

Khaled Abu Toameh je novinář působící v Jeruzalémě podporovaný nadací Shillman Journalism, který za svoji práci obdržel řadu ocenění, a spolupracovník Gatestone Institute.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 748 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů