pekarovaferi
27.5.2021
Kategorie: Politika

Případ Hamáček versus případ Feri

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNení lepšího příkladu politického zneužívání afér v české politice než případy Jana Hamáčka a Dominika Feriho. Oba budou mít dopady na volební výsledek ČSSD i koalice SPOLU.

Aféra Jana Hamáčka začala nenápadně tím, že ministr vnitra ohlásil cestu do Moskvy s cílem přivézt do Česka vakcínu Sputnik. Poté cestu zrušil a byla rozpoutána akce Vrbětice. Parlamentní opozice se do Hamáčka tvrdě obula s tím, že Hamáček jednal v rozporu s národními zájmy, když server Seznam Zprávy zveřejnil údajné důkazy o tom, že Hamáček zamýšlel vyměnit dodávku vakcín za „výhodných podmínek“ za zametení kauzy Vrbětic pod koberec. Autor článku Janek Kroupa na ČT24 sebevědomě prohlašoval, že má přesvědčivé důkazy. Hned ten první, a to informaci o svém „anonymním“ svědkovi, který potvrdil cestu Hamáčka do Moskvy, nevyšel. Ze svědka se „vyklubal“ hejtman Martin Netolický a ten potvrdil jenom Hamáčkovu cestu do Moskvy, o žádném handlu ve smyslu výměny vakcíny za utajení kauzy Vrbětice nic nevěděl.

Kauza nicméně žila a stále žije svým vlastním životem. Hamáčkovo tvrzení o tom, že plánovaná cesta byla „kamufláží“, nevěří ani velký hradní konspirátor Miloš Zeman, a to je už co říci. Hamáček zažaloval média v trestní věci pomluvy a v civilním sporu požaduje částku 10 milionů korun. Ministr vnitra Jan Hamáček se chce bránit proti informacím, podle kterých se chystal zamlčet ruskou vinu na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích výměnou za to, že Rusko poskytne Česku milion vakcín Sputnik. Hamáček řekl, že žádá po vydavateli odškodné deset milionů a na autory podá trestní oznámení. Zdá se, že se Kroupa opět „netrefil“ a po jednání bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny dokonce jeho členka Jana Černochová uvedla, že předvolaní reprezentanti bezpečnostních složek nepotvrdili, že by se na schůzce 15. dubna na Ministerstvu vnitra připravovala akce výměny Sputniku za utajení Vrbětic. Nicméně, informace o pochybení Hamáčka již žije ve společnosti také svým vlastním životem a preference ČSSD se podle řady výsledků pohybují dokonce hluboko pod 5%. Kauza Vrbětice tedy ČSSD poškozuje a není vyloučeno ani to, že se tato strana na podzim ani neprobojuje do poslanecké sněmovny.

Kauza Domika Feriho je jiného druhu a zapadá do atmosféry živené hnutím Me Too. Ve čtvrtek večer zasedne regionální předsednictvo TOP 09 a bude řešit, kdo nahradí Dominika Feriho na kandidátce do říjnových voleb. Ten kandidaturu sám stáhl poté, co se v médiích objevila svědectví o tom, že se údajně dopustil sexuálního zneužívání. „Nebudu zapírat, že nějakou škodu tato kauza straně způsobí,“ říká předseda pražského předsednictva TOP 09 Jiří Pospíšil.

Co je však třeba dodat ještě mnohem hlasitěji je zejména skutečnost, že TOP 09 nejde do voleb samostatně, ale v koalici SPOLU. Poškodí to tak před volbami právě tuto koalici. Osobně mi Feri nikdy nebyl nijak zvlášť sympatický a jeho odchod ze sněmovny je vynucen okolnostmi. Nicméně, hlavní problém TOP 09 není dominantně v chování Feriho, je spíše v programu této partaje. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je reprezentantem toho, co se dnes obvykle skrývá pod označením „progresivní síly“. Radikální rétorika je typickým projevem snahy o to zaujmout, kdykoli se objeví na obrazovce. Máme tu ale mnohem přirozenější „progresivní sílu“, a tou je koalice Pirátů a STAN. Proti pirátům nemá Pekarová Adamová velké šance.

I Feri se chce podobně jako Hamáček bránit soudní cestou. Jeho politická kariéra ale skončila. Feriho aféra ale z médií jen tak nezmizí a bude škodit reputaci koalice SPOLU. Ozval se již například ministr zahraničí, který by nechtěl, aby jeho dcera někdy v životě potkala člověka jakým je Feri. I takto se dělá česká politika.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Miloš Zbranek 1000,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Petr Navrátil 100,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Anonym 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 009,- Kč
Vybráno 45.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 579 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)