hrib
4.12.2019
Kategorie: Politika

Primátor Hřib se jel poradit do Bruselu

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Má či nemá být zveřejněna auditní zpráva Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše? A mělo by něco takového být hlavní starostí pražského primátora?

Hlavním politickým tématem těchto dnů je v České republice auditní zpráva Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje kvůli udělování evropských dotací pro holding Agrofert. Do Česka byla poslána minulý pátek její anglická verze. Ačkoliv dle kompetentních osob auditní proces nadále trvá a zprávu proto zatím není možné zveřejnit, především opoziční politici se něčeho takového intenzivně dožadují.

Úplně nejintenzivnější jsou pak v této aktivitě politici z Pirátské strany, zejména pak předseda strany Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib. Primátor Hřib má přitom výsledky auditu k dispozici, neboť hlavní město je jedním z jeho připomínkových míst. Není si však úplně jist, zda by zveřejnění auditní zprávy bylo právně v pořádku, a proto kvůli tomu včera odletěl poradit se do Bruselu. Primárně tam tedy letěl jako delegát na výbor regionů, ovšem dle svých slov se tam pokusí setkat s někým, kdo mu řekne, zda je audit finální a zda tím pádem je či není možné příslušnou zprávu zveřejnit (viz odkaz zde).

Přiznám se, že u současného pražského primátora si již delší dobu kladu otázku, zda je jeho primárním úkolem starost o blaho obyvatel našeho hlavního města, nebo spíše snaha co nejvíce zasahovat do české zahraniční politiky. Mám tím na mysli například jeho aktivity ohledně vypovězení sesterské smlouvy Prahy s Pekingem, a naopak uzavření této smlouvy s Tchaj-pejem i další obdobné akce. Někdo jistě namítne, že se jedná o interní záležitosti naší metropole, do kterých kromě pražských radních nemají ostatní co mluvit, ovšem přece jen by si měl pan primátor uvědomit, že takovými radikálními kroky může způsobit nepříjemnosti všem, kteří jsou na česko-čínské spolupráci závislí v jakékoliv oblasti.

Navíc si opravdu myslím, že by se jakožto vrchní pražský politik měl přece jen spíše starat o problémy, spojené například s dopravou či dostupností bydlení v našem hlavním městě. Případně třeba o to, aby turisté, kteří do Prahy přijedou vlakem, nespatřili hned poté, co vyjdou z hlavního nádraží, na trávě v okolním parku sedící či ležící bezdomovce, na zemi se povalující injekční stříkačky, atd.

Zrovna tak si nejsem jist, jestli to, zda má či nemá být auditní zpráva Evropské komise zveřejněna, by měl řešit za pomoci nějakých bruselských „poradců“ zrovna pražský primátor. Faktem ovšem je, že politici z řad Pirátů pilně komunikují ve věci Babišova možného střetu zájmů s bruselskými orgány již delší dobu. Podnět k prozkoumání toho, zda u českého premiéra nedochází v souvislosti s čerpáním evropských dotací pro holding Agrofert (jehož byl Andrej Babiš vlastníkem a v roce 2017 ho převedl do svěřenských fondů) ke střetu zájmů, podali Evropské komisi Piráti spolu s organizací Transparency International již v září loňského roku. Pokud tedy bude v důsledku této aktivity Česká republika muset vracet dotace za několik stovek milionů korun, budou na tom mít určitou „zásluhu“ i čeští Piráti…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Vladimír Menšík 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Richard Kovaříček 250,- Kč

Celkem za měsíc: 20 505,00 Kč
Vybráno 58.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 823 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
politicon.cz
88 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.