hrib
9.4.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Primátor Hřib s vůlí řešit, ale jinak s otazníky

Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRO značný rozruch se postaral pražský primátor Hřib, když prohlásil, že z prázdných bytů v Praze bude vybírat zvláštní dodatkovou daň. Poprvé samotný pojem „prázdný byt“ by se těžko definoval podle odběru elektrické energie. Lidé dnes dlouhodobě pracují v zahraničí, babičky hlídají vnoučata a tito lidé nemusí mít zájem mít cizího člověka ve svém bytě. Také mnozí cestují, nebo tráví delší doby na svých chatách a chalupách, zvláště starší ročníky. Dovozovat prázdnost bytu od elektroměru by bylo přinejmenším zavádějící. Dobře, že tento nedomyšlený nápad padl. Tudy cesta nepovede.

Hřib proto přichází z dalšími nápady, a žel se ukazuje, že o věci samé mnoho neví. Nápad, že příjmy z pronájmu bytů budou osvobozeny od daní z příjmu je líbivý, ale pro ty, co neprojímají asi moc motivační nebude. A pro ty, co pronajímají by byl vítaným přilepšením. Tímto návrhem se ale plán mine cílem. Zvýšení pronájmů volných bytů se tím nedocílí. A dodejme, že nové drahé byty umožňují při využití jejich odpisů prakticky na mnoho let dosáhnout toho, že žádné daně z vybraného nájemného vlastník stejně neplatí. Tudy cesta také nepovede.

Líbivé „sociální byty“ jsou v Praze, kde příjmy v drtivém objemu vysoko překračují celostátní průměr, nápadem nepovedeným. Možná hezký plán, ale sociálního na něm mnoho není. Navíc tyto dotované byty povedou k takové korupci, až budou oči přecházet. Asi jako když se jeden miliardář rozváděl a soud mu nemohl vyměřit alimenty, protože veškerý majetek měl napsaný na maminku. Jeho žádost o sociální byt by tedy byla důvodná. Vždyť nemá oficiálně nic. A takových „chudáků“ by se v Praze objevilo statisíce. Tudy správná cesta také nepovede.

„Dnes si můžete úroky z hypotéky u vlastní nemovitosti odečíst ze základu daně, pro družstevní bydlení to ale neplatí a my bychom to chtěli zrovnoprávnit,“ říká Hřib. Trochu se v jeho výroku motají dva typy vlastnictví, protože soukromé nerovná se družstevní. Ale hledat cesty, jak by stavební družstva snadněji dosáhla na úvěry je jistě cesta, která by mohla pomoci. Tudy by cesta mohla vést.

Nejlepší cesta je ale ta, kdyby konečně Praha přestala blokovat výstavby bytů a kdyby úředníci začali pracovat podle platných zákonů, nikoliv podle zákonů nově vytvořené úřednické nepostižitelnosti. Protože nedostatek bytů v Praze je umělý a vyvolaný Prahou a místními částmi zcela svévolně. A možná i úmyslně.

Hřib sice hovoří o tom, že Praha přijme další úředníky, ale ti se potulují po chodbách na mnoha pražských částech už nyní. Stačí se tam v úředních hodinách jít podívat. Zatím je k odpovědné práci nikdo nedonutil a údajné vyřešení módních brownfieldů je jen dílčím problémem a ještě tím menším. V úřední sféře je hodně, co vylepšovat a řešit, ale nikdo se důsledně nestará. Na stavební povolení se čeká až deset let? To je zjevně špatně. Je pozoruhodné, jak se nikdo neptá developerů, jak oni by ten problém řešili a přitom jsou rozhodující stranou, pokud se výstavby nových bytů týká. A to i těch družstevních. Jistěže, na nabídku výstavby sociálních bytů developeři skočí, a budou tleskat všemi deseti. Kdo ne, když peníze jsou bezrizikové a předem zaručeny.

Malý test na serveru, který pro pronájmy nevyužívá realitní kanceláře, také hodně napoví. Zájemci ve vysokém počtu shánějí tzv. sdílené bydlení (spolubydlení), tedy několik párů bydlí dohromady. V pražském Suchdole najedete v jednom bytě i sedm párů a každý ve spojeném dvou-bytě platí deset tisíc korun měsíčně. Z bytu je v podstatě ubytovna a navíc dost otřesná, k hrůze ostatních vlastníků bytů v domě. Takových šetřivých nájemníků je více, ale při prověrce jejich platů a mezd zjistíte, že vůbec nemají malé příjmy. Snadno by si mohli najmout vlastní byt.

Na otázku proč tedy žijí takto, odpoví drtivá většina, že musejí žít levně, aby si mohli našetřit na svůj byt. Utkvělý a propagandou vnucovaný sen o vlastním pražském bydlení mnohé tak donutí žít deset i více let spíše jako chudáci, než jako lidé. Tyto páry se neberou, často se rozcházejí a nepořizují si děti. Čekají na splnění svého pražského snu. To je více než špatný stav.

Cena bytů se ale jejich nedostatkem stále jen zvyšuje a mnozí z těchto „čekatelů“ se stejně svého snu nedočká. Když panelový byt 3+1 vzrostl z ceny dva a půl milionu korun v roce 2009 na čtyři miliony v roce 2019, tak je zřejmé, že nájemné bydlení se bude objemově zvyšovat a vlastnictví bytů bude jen pro příjmově silné skupiny. A nejen v Praze. Tedy nastane to, co je ve světě obvyklé, v hlavních městech zvláště.

Změnit to mohou ony avizované sociální byty. Také návrat do socialismu. I ten by mohl. Volné a nájemní byty by se zestátnily. A přerozdělily by se mezi „potřebné“.

Na závěr ke dni tohoto článku malé nahlédnutí pouze na jeden z webů, který nabízí v Praze byty k pronájmu bez zprostředkování realitní kanceláře.

  • Garsonky = nabídka k pronájmu 39 garsoniér v Praze
  • 1+kk = nabídka k pronájmu 238 bytů v Praze
  • 2+kk = nabídka k pronájmu 503 bytů v Praze
  • 3+1 = nabídka k pronájmu 453 bytů v Praze

a dále bylo zbytečné pokračovat a takových na Prahu orientovaných webů najdete hodně dalších. A zdaleka nejsou nájmy až tak závratné, protože nabídka je vysoká a poptávka spíše nižší. Tyto byty samozřejmě nejsou součástí systému Airbnb.

Celá kauza „nedostatku“ bytů v Praze vypadá spíše jako záměrně vyvolaná a cíle z ní vykukují jako sláma z bot. Chytráci se slušnými příjmy chtějí levné byty a tak ať jim je Praha za komunální peníze postaví. Jenomže tihle se stejně ničeho nedočkají.

Developeři na sociální byty s radostí kývnou, protože jejich zisky jim přinejmenším zůstanou a rizika si ponechá Praha. Kdo by nekývl.

Politici by si mohli zase začít nadělovat. Protože když si po roce 1989 začali sobě přidělovat pražské pozemky (a že se to dá prokázat je nabíledni), tak by si dnes mohli sobě, rodinám a svým straníkům nadělovat zdarma pražské byty. Velmi lákavá představa pro některé strany a hnutí.
A o tom celá tato umělá kauza je. O skutečném řešení stavu v Praze to zatím není ani vteřinu.

Autor problematiku nájemních bytů, tvorby a právních dopadů nájemních smluv přednáší na European Institute of Business Studies.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 768 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.