hrib
19.9.2019
Kategorie: Politika

Primátor Hřib – jednička mezi nulami anebo obráceně?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPrimátor Prahy Zdeněk Hřib zavítal do pořadu Události, komentáře, aby v něm obhajoval svou roztržku s premiérem Andrejem Babišem a poté svou „čínskou politiku“. Je jasné, že se cítí zcela nevinen!

Nejprve se zastavme u projektu úřednické čtvrti v Letňanech. Není to dle mého soudu žádná převratná novinka a má některá pozitiva. Stát by mohl některé budovy, v nichž doposud sedí ministerští úředníci, nabídnout Praze. Jsou to budovy často s památkovou ochranou a jejich využití pro jiné než úřednické týmy by se jistě našlo. Rozumím tomu, když primátor Zdeněk Hřib nechce v daném prostoru „úřednické ghetto“. I požadavky na kompenzace za uvolnění této části Prahy pro stát výměnou za vyřešení dopravní situace v této části města a výstavbu nemocnice nejsou příliš nadsazené. Ďábel je ale „v detailu“, což je i tento případ.

Dokončení obchvatu Prahy, který platí Ředitelství silnic a dálnic pomocí státního rozpočtu, je stále běh na dlouhou trať. Jeho severní strana by se měla začít stavět zřejmě během několika let a trasa obchvatu v této části Prahy byla předmětem docela „živých“ debat o tom, kudy povede přechod přes Vltavu. Městská část Prahy, kde most vede, a obyvatelé této části, nebyla dlouho schopná podat jasné stanovisko (podle vzoru „ne přes moji zahrádku“). Vůbec nelze vyloučit, že se tato otázka může v budoucnosti opět dostat do hry v čase, kdy již bude „hrozit“ zahájení stavby. Zaručila by se v tomto případě Praha (alias primátor Hřib), že Praha nebude dělat potíže a aktivně pomůže s případnými dalšími námitkami proti způsobu překonání Vltavy? O tom se jaksi nemluví. Hřib požaduje „záruky státu“, že se úřednická čtvrť začne stavět až po dokončení vnějšího obchvatu. Chápe to jako jednostrannou garanci státu, aniž by si uvědomoval možné souvislosti s pozicí Prahy v této záležitosti.

Vnitřní obchvat Prahy, na který Praha ústy Hřiba žádá peníze od státu, je také stavbou, která má své „mouchy“. Pokud si to Hřib představuje tak, že stát dá Praze bianco šek na 60 miliard a Praha s termínem otevření zbývající části vnitřního obchvatu dopadne podobně, jako v případě tunelu Blanka, je to opět krajně nerealistická pozice. Zda nabídka Babiše na financování projektu prostřednictvím PPP projektů je nejlepším řešením financování vnitřního okruhu, lze sice polemizovat. Nicméně, nabídnout nějaký závazný termín dokončení vnitřního okruhu Hřib nemůže stejně jako Babiš v případě vnějšího obchvatu.

Nemocnice, jako další „nepodkročitelný požadavek primátora“, je požadavek krásný, ale i o něm se samozřejmě může diskutovat. Odmítnout možnost výstavby traumacentra, které podle ministra zdravotnictví potřebuje Praha údajně více, a vyjadřovat se tak, že Babiš nemá o situaci ani šajn, je jen šťouchnutím do nenáviděného oligarchy. Stejně tak i tvrzení, že Babiš není z Agrofertu zvyklý na nesouhlas.

Vzhledem k tomu, že Hřib má poměrně zásadní problém s komunikací uvnitř pražské magistrátní koalice, a případ (ne)odvolání ředitele Pražské plynárenské je toho nejviditelnější částí, nemám problém připustit, že Hřib není dobrý vyjednávač. Pokud Babiš tvrdí, že mu jednání Hřiba způsobuje „psychické trauma“, je to ne zcela šťastné vyjádření. Jenom tím dává najevo, že ho Hřib štve a jistý podíl viny na krachu jednání tak zřejmě leží i na Babišovi.

Hřibovo jednání mi do značné míry připomíná jednání někdejších „sarajevských pučistů“ proti Václavu Klausovi na čele s Janem Rumlem. Tak dlouho nechtěli ze zásady mít za předsedu vlády Klause, až se jím stal díky opoziční smlouvě Miloš Zeman.

V další části komentovaných Událostí se moderátorka ptala na situaci kolem smlouvy Prahy s Pekingem, v níž je věta o tom, že Praha respektuje politiku jedné Číny. Hřib tvrdil, že Peking nekomunikuje a tak nemá s kým jednat. Ale komunikuje, pane primátore. Sice ne město, ale komunistická strana! Jako odpověď na žádost Prahy o odstranění věty o jedné Číně již Čína zrušila několik kulturních akcí českých symfonických orchestrů. Pokud si Hřib není vědom, že to je právě ona čínská odpověď a způsob komunikace, je mi ho upřímně líto. Spor ohledně věty o jedné Číně je naprosto zbytečným „šprajcem“ Hřiba, a pokud se tváří, že se netýká českého státu, ale pouze Prahy a Pekingu, je na velkém omylu.

Konstatuji tudíž, že Hřibovi rozhodně nechybí sebevědomí, nicméně politika je nejčastěji o schopnosti nalézt přijatelný kompromis. Obávám se, že Hřib považuje slůvko „kompromis“ za ekvivalent porážky a není ochotný přijatelného kompromisu dosáhnout. Je na čtenáři, aby si Hřiba zařadil jako jedničku mezi nulami nebo jako nulu mezi jedničkami.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 828 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.