Dalai-Lama-006
8.6.2016
Kategorie: Společnost

Prima, dalajláma a “vyváženost”

Sdílejte článek:

VASILL 08|06|2016

Na veřejnost unikla nahrávka z porady komerční televize Prima, jejíž obsah nám jistě může připadat nechutný, ale pokud jsem dobře poslouchal a interpretoval, obsahuje nahrávka navádění redaktorů k prosazování jednotného společného názoru, nikoliv ke lžím či manipulacím.

Je dost možné, že TV Prima při vytváření svých reportáží někdy neřekla celou pravdu, někdy trochu manipulovala, ale tak nějak si myslím, že to lze lehce cynicky považovat za hlavní smysl bulvární komerční televize, kterou TV Prima jistě je a to nemyslím jako urážku. Prosazování legitimního názoru, že migrace je hrozba, nemůže být přeci považováno za špatnou věc. Můžete ten názor považovat za nesprávný, ale nemáte právo jej zakazovat. To jsou samozřejmé věci, jakože 1 + 1 = 2 a je až trapné na tuto kauzu plýtvat papírem, ale budiž.

Zajímavější je postřeh, že nahrávka vznikla někdy na podzim loňského roku. Kdo tehdy veřejně prohlásil, že „migrace je hrozba“, byl hystericky umlčován a osočován z xenofobie od těch samých lidí, kteří tehdy svorně mylně tvrdili, že žádný terorista by přeci neputoval do Evropy mezi uprchlíky a kdo si to myslí je rasista. Nutno ovšem dodat, že většina z těch, kteří migraci za hrozbu považují, ječela tento svůj pohled do světa neméně hystericky. Trefné je pak konstatování, že máme v naší republice možná víc protiislámských iniciativ než samotných uprchlíků. Proto je třeba brát onu mediálně provalenou poradu z Primy z pohledu kontextu doby. Do jisté míry mohla být Prima v té době skutečným nástrojem demokracie, kdy vyvažovala do jisté míry jediný povolený pohled na migrační krizi jako na pomoc lidem v nouzi.

Selektivní vnímání všech, kdo dnes tlučou Primu klackem po hlavě, je do očí bijící. Když minulý týden dalajláma vyslovil tezi, že se Německo nesmí stát arabskou zemí, trvalo našim médiím dva dny, než si toho všimla. Situace využily obě strany. Jedni tvrdí, že to dalajláma „sluníčkářům“ nandal, druzí zase tibetského gurua hájí, že byla tato věta vytržená z kontextu. Pravdu mají tak trochu obě strany. (Neodpustím si ovšem poznámku, že nechápu, jak se někdo, kdo sám sebe opakovaně označuje za marxistu, mohl stát v naší zemi kladným hrdinou).

Dalajláma skutečně není žádný tibetský “xenofob” a celý rozhovor se opravdu kromě výše uvedené věty nese v duchu solidarity a náboženské smířlivosti. Ovšem pokud ona z kontextu vytržená věta zazněla loni na podzim na poradě TV Prima, dost možná by se ti, kdo dnes mávají tibetskou vlajkou, dožadovali umlčení takovýchto xenofobních a rasistických nálad.

Zaklínání se vyvážeností je zapeklité. Většina si vyváženost zcela nesprávně vykládá jako nutnost nechat v jednom médiu zaznít všechny názory. Po veřejnoprávní televizi je pochopitelné takovou vyváženost požadovat (otázka je, zdali je to vždy splnitelný požadavek). Správná vyváženost a objektivita ovšem spočívá v tom, nechat zaznít všechny názory v celém mediálním prostoru složeném z různých názorových proudů. V tom je ta pravá nestrannost, po které by všichni měli volat. Otázka je, jestli jí ale skutečně chtějí.

ZDROJ: Vasill

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 68 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...