euro119
11.9.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Přijetí eura je jako skok do Macochy. Po deseti metrech nekontrolovaného volného pádu již bohužel není žádné cesty zpět

Sdílejte článek:

JIŘÍ SUDÍK

SUDIKPolitická formace Trikolora Svobodní Soukromníci již několik měsíců objíždí města, městečka, vesnice a přijíždí za vámi s peticí „Zachovejme českou měnu, českou korunu“. Zpočátku jsme v tom byli sami, ale po delším a dost rozpačitém váhání naši aktivitu podpořil také Okamura se svojí SPD. Popravdě Okamura naši petici přímo nepodpořil, to mu jeho ješitnost nedovolila. Nicméně SPD připravila svoji vlastní petici, i když vlastně téměř totožnou. I za to jsem ale rádi, i za to málo si zaslouží Okamura poděkování, protože nyní jde skutečně o hodně.“

Bruselská pětka“ se netají tím, že by relativně hodně brzy po volbách u nás mohla být zrušena tradiční česká koruna a zavedeno euro. Mimochodem, ona tolik protěžovaná „Bruselská pětka“ je neformální spojení koalice„Spolu“   tedy ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a souručenství „Starostů“ a ultralevicových „Pirátů“. Snad jediná ODS, ještě váhá. Ostatně, ODS v minulosti bývala po mnoho let standardní pravicovou stranou. Všichni ostatní však na zavedení eura a zrušení tradiční české koruny hodně spěchají. A pokud možno, chtějí to udělat rychle, aby se lidé neměli možnost k tomu vyjádřit. Aktivně si v tom počínají zejména „Piráti“ ale také třeba nechvalně známá eurosvazačka Pekarová Adamová z TOP09 (hnízdo Pražské kavárny). . Samozřejmě, že všichni vědí, v jaké stavu nyní euro je, že s jeho přijetím na sebe vezmeme další obrovské závazky , také všichni velice dobře vědí, že už i bývalý hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Otmar Issing, který byl jedním ze zakladatelů eura, tak ten nyní opakovaně vyslovuje velké obavy o budoucnost jednotné evropské měny. V rozhovoru s BBC varoval před přetrvávajícími nerovnostmi mezi členy eurozóny, zápornými úrokovými sazbami a politickými tlaky na ECB. Proč tedy výše jmenované strany právě nyní tolik tlačí na přijetí eura? Není to proto, že pokud přijmeme euro, pak již nikdy není cesty zpět? Že již nebude reálně možné vystoupit z Evropské unie? Proč jinak ten spěch? Již jednou jsem napsal:,Přijetí Eura je jako skok do Macochy. Pokud si tento skok po deseti metrech volného pádu rozmyslíme, pak již bude pozdě, již není cesty zpět“. Je jasné, že pokud v naší zemi zavedeme euro, pak již opravdu nebude příliš reálné tento pochybný spolek někdy opustit. Pak asi opravdu nezbyde než čekat, až se to rozpadne, To ale znamená podílet se na obrovských nákladech, které vzniknou po zhroucení eura..

Přijetí eura má ale bohužel ještě i druhou rovinu. Brusel i měna euro stále více směřují k úplnému zrušení možnosti platit také hotovosti  a to si Piráti i jejich partnerské strany samozřejmě velice dobře uvědomují. Nám nezbyde pak nic jiného než se podřídit. Pojedeme, budeme jen pasivní pasažéři, aniž bychom mohli jakkoli ovlivňovat směr.ovlivňovat rychlost. A nebude to dobrá cesta.

Raději si to rozdělme na dvě části: Nejprve co znamená nahrazení tradiční české koruny eurem?  Často slýchám námitku, náš největší obchodní partner je Německo, pak je tedy dobré mít stejnou měnu. Co nám v tom brání? Odpovídám, náš největší obchodní partner je opravdu Německo, ale naše ekonomiky, naše mzdy jsou na stejné úrovni? Pokud nejsou ,pak se nesmíme nechat připravit o možnost naši měnu řídit a korigovat. Já vím, že názory na Českou národní banku nemusíte mít vždy optimální, ale věřte, že pokud budeme ve vleku Německa a Francie, bez možnosti naši měnu řídit, tak to bude mnohem horší. Ostatně na euro více, či méně doplatily všechny slabší ekonomiky, Řecko, Itálie, Španělsko… A Slovensko? Vzpomínáte jak bylo Slovensko hrdé na přijetí eura? A nyní ? Mimo jiné právě díky euru se Slovensko dostalo na ekonomický chvost Evropy.

A za další, přijetí Eura, zároveň znamená rychlou cestu k úplnému zrušení možnosti platit v hotovosti. Ano skoro všichni většinou při placení používáme platební karty, nebo bezhotovostní platební styk. To samozřejmě ano, nicméně ,možnost platit také v hotovosti bychom se neměli nechat ukrást.

Trikolora se již v minulém roce pokoušela prosadit ústavní zákon, který by zaručil, že vedle bezhotovostního platebního styku, tedy placením platebními kartami atd., zůstane i nadále možnost platit hotově. Bohužel podpora tohoto zákona byla napříč politickým spektrem téměř nulová. Zákon sice podpořili řadoví poslanci SPD, ale Okamura, se svým zástupcem Fialou byli z dost nepochopitelných důvodů proti?

Jen několik důvodů proč bychom si měli zachovat možnost platby v hotovosti. A opakuji možnost zachování platby v hotovosti je přímo provázána s přijetím, nebo nepřijetím eura.

  1. Zrušení hotovosti by dříve, nebo později vedlo k nakročení k policejnímu státu. Stát by dříve či později měl přehled o tom, co a kde nakupujeme, kolik za co utrácíme a čí potraviny, nebo čí zboží nakupujeme. Například, kdo je kuřák, kdo kolik kupuje masa, kdo nakupuje alkohol, kdo kam jezdí na dovolenou.

  2. Útoky islámských extrémistů se dříve nebo později dostanou ve větší míře i k nám. Ostatně, Babišova vláda jim to hodně ulehčuje a pokud by se dostali k moci „Piráti“, tak to bude ještě mnohem hůř. Nemusí to však být jen teroristé, stačí živelná pohroma, výpadky elektrického proudu. Pak většinou nebude možné platební karty používat, nebude možné prodávat, nakupovat a nastane totální chaos, rabování…

  3. Jiný příklad: Babička bude chtít dát vnoučeti k narozeninám 500 Kč do kasičky? Jak to udělá? Dá to rodičům? Nebo bude muset mít desetileté dítě vlastní účet? A dál, díky bezhotovostnímu platebnímu styku bude o tomto převodu informován stát. Nebude nakonec tuto pětistovku muset danit babička, vnouče, nebo rodiče? Absurdní že? Ale po tom co na Ministerstvu Financí předvádí Babišova ministryně financí Schillerová ? Divil by se někdo ?

  4. Záporný úrok. Co to je? My jako fyzické osoby, tedy občané máme své účty u bank. Za vedení těchto účtů někdy platíme, nebo neplatíme poplatky. Zároveň za peníze uložené u banky pobíráme úrok, nyní velice nízký, zpravidla kolem 0,1 %, přesto nějaký minimální úrok získáváme. Jinak je to však u firem. Firmy jsou nuceny mít většinu peněz na účtech a jen minimum v hotovosti.Z tohoto důvodu si mohou banky dovolit účtovat jim tzv. záporný úrok. To znamená, že firmám banky nevyplácí úrok například 0,1 %, ale naopak si tento úrok u účtů firem strhávají. Některé banky k zápornému úroku začínají přistupovat již i u občanů. Zatím se jedná jen o vklady např. nad 1 milion Kč, ale to je teprve začátek. Co by se stalo, až bychom byli zcela bez jakékoliv hotovosti a všechny své peníze museli mít ze zákona uloženy u bank? Někomu se možná zdá záporný útok 0,1 % zanedbatelný, třeba ve srovnání s inflací, která může být např. například 5 a více procent. Ale musím zdůraznit, jedná se o začátek. Co by přišlo dál?

  5. Zkusme se zamyslet nad tím, kdyby hotovost zmizela a platby probíhaly jen platebními kartami, nebo převody na účtech. Asi bychom se vrátili o několik tisíc let zpět. Nebyl by tu návrat ke směnnému obchodu? Jeden králík za bednu jablek, kalhoty za 3 košile…Ano samozřejmě , že směnný obchod tady byl vždy a bude stále, ale zrušením možnosti platby v hotovosti by to nabylo gigantických rozměrů, tak trochu návrat do pravěku…

  6. Ano oběživo něco stojí. Ale na naši měnu bychom měli být hrdí. Naše bankovky vypracované Oldřichem Kulhánkem, patří k nejkrásnějším na světě. Neměli bychom se o ně nechat připravit. Jsou zde ale ještě mnohem závažnější důvody. Technika by nám měla pomáhat, ulehčovat nám práci a ne nás svazovat, brzdit a vracet zpátky a v případě zrušení „platby v hotovosti“ by tomu tak bezpochyby bylo..

Petice za zachování české koruny!

www.za-korunu.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 478 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)