_antialias_a12a6e3c-f584-11e4-bf73-003048df98d0_a0a7d9c03537baa203eafd69a348b24a
14.4.2017
Kategorie: Společnost

Přijde jaderná katastrofa? Aneb jak může KLDR odpovědět na potenciální útok USA

Sdílejte článek:

HSP

K břehům Jižní Koreje směřuje velká skupina amerického námořnictva v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Po raketovém útoku na syrskou leteckou základnu Rohoretka se experti bojí, že Donald Trump stejně neočekávaně dá za vyučenou severokorejskému prezidentovi Kim Čong-unovi. Armáda KLDR má však velký útočný potenciál a je schopná odvetného úderu.

Síly nejsou vyrovnané

USA mají kolosální vojenské možnosti ve Východní Asii, mohou tedy provést zničující útok na Severní Koreu kdykoliv. Páteří americké moci je sedmá flotila, pozemní a letecká skupina dislokována v Japonsku a Jižní Koreji.

Celkový počet vojáků včetně námořníků a příslušníků námořní pěchoty je více než 70 tisíc. Bez příjezdu posil mohou Spojené státy podnikat velké údery z moře a vzduchu, a také provádět výsadkové operace.

Během několika hodin mohou USA rozbombardovať Severní Koreu s pomocí jaderných zbraní za využití dálkových bombardérů B-52, B-2 a B-1. Kromě toho jaderný útok na KLDR může být proveden i z lodí či ponorek, kde se nacházejí mezikontinentální rakety.

Politickou podporu akce Washingtonu proti KLDR poskytnou Tokio a Soul. Nejen to, Japonsko může k břehům přemístit tři skupiny s letadlovými loděmi a Jižní Korea posílit úspěšné bombardování útokům po zemi.

Proti Severní Koreji se už dávno vytvořila mocná vojenská aliance. V ratingu portálu Global Firepower USA stojí na prvním místě, Japonsko na sedmém a Korea na jedenáctém, KLDR až na 25.

Zničující moc

Armáda Severu je vybavena sovětsko-čínskou technikou a pochybnými modely techniky své výroby. Nejvíce zranitelné jednotky KLDR jsou letectví a tankové jednotky, kde je největší množství zastaralé techniky. Ani flotila není nijak zajímavá.

KLDR se však překonala ve vytváření dělostřeleckých systémů a raketových systémů s malým a středním dostřelem. Sever má, podle Global Firepower, k dispozici 4300 kusů díl (proti 5374 Jižní Koreji), 2225 samohybných děl (proti 1900) a 2400 raketových systémů (proti 214).

Kolosální ničivá síla se však nachází v raketových vojskách KLDR. Komunisté mají stovky raketových systémů s raketami schopnými nést jaderné nálože. Severokorejské rakety mohou doletět do jakéhokoliv bodu na území svého jižního souseda a zasáhnout lodě protivníka v blízké námořní zóně, to znamená do 500 mil.

Hroznou zbraní je raketa Nodon-1 (dolet 1,3 tisíc kilometrů), Hwaseong-6 (do 500 kilometrů), Hwaseong-5 (do 300 kilometrů) a KN-02 (do 70 kilometrů). K nedostatkům těchto raket patří malá přesnost a slabá ochrana proti prostředkům protivzdušné obrany. USA a Jižní Korea budou moci s vysokou pravděpodobností sestřelit většinu vypuštěných raket, část z nich však tak jako tak doletí ke svému cíli.

Na nejzranitelnějším místě se nachází Soul, který od hranice dělí jen 24 kilometrů. Tento Megapolis může být zničen jednou dělostřeleckou salvou severu. Záchrana hlavního města Jižní Koreje je největší úkolem v hypotetickém válečném konfliktu. Existuje velké riziko velmi četných obětí v Soulu i v dalších jihokorejských městech.

Protivníky KLDR také zastavuje nepředvídatelnost komunistické strany, fanatická věrnost národa a armády vůči lídrovi země. Přitom ale odstranění Kim Čong-una nezbaví Washington, Soul a Tokio bolesti hlavy.

Zaprvé, obraz zesnulého mladého prezidenta doplní Panteon seveřanů, stane se symbolem nekompromisního boje s imperialismem. Zadruhé politický režim KLDR pravděpodobně nepadne. V Severní Koreji funguje totalitní uspořádání, pro které je vlastní snadno vytvářet nové lídry.

Nezbytná katastrofa

Zakladatel portálu Military Russia Dmitrij Kornev si myslí, že Severní Korea je připravena klást dostatečný odpor v případě napadení a mobilizovat ohromnou armádu.

“Nicméně štěstí se od KLDR brzy odvrátí. Nikdo se této země nezastane. Čína a Rusko pravděpodobně zaujmou neutrální pozici. Jižané budou nejaktivněji pomáhat USA.  Možnosti severu podlomí velmi slabá ekonomika KLDR, která nemůže dokonce ani v mírových dobách zajistit potraviny pro obyvatelstvo, “říká Kornev.

Podle jeho názoru čeká Severní Koreu nezbytná porážka, USA ale budou muset zapojit pozemní síly. “Bude se jednat o vzdušně-pozemní operaci, kterou jsme mohli sledovat v Afghánistánu a v Iráku. Jednoduchá procházka to nebude. Na zničení severokorejských vojsk bude třeba kolem půl roku, “tvrdí Kornev.

Expert je hluboce přesvědčen, že v KLDR velmi dobře chápou katastrofický závěr války a nemají zájem na eskalaci napětí. Neustále řinčení zbraněmi ze strany komunistického režimu Kornev vysvětluje nezbytností uspokojovat vnitřní otázky a také počítáním s finanční a materiální pomocí výměnou za nečinnost.

“Nemyslím si, že velké mocnosti, včetně USA, jsou opravdu připraveny k ozbrojenému konfliktu na korejském poloostrově. Existuje až příliš velké riziko, že namísto omezené operace na zadržování režimu se to změní v nejkrvavější konflikt od dob druhé světové války, “dodal Kornev.

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 140 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...
politicon.cz