_antialias_a12a6e3c-f584-11e4-bf73-003048df98d0_a0a7d9c03537baa203eafd69a348b24a
14.4.2017
Kategorie: Společnost

Přijde jaderná katastrofa? Aneb jak může KLDR odpovědět na potenciální útok USA

Loading...
Sdílejte článek:

HSP

K břehům Jižní Koreje směřuje velká skupina amerického námořnictva v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Po raketovém útoku na syrskou leteckou základnu Rohoretka se experti bojí, že Donald Trump stejně neočekávaně dá za vyučenou severokorejskému prezidentovi Kim Čong-unovi. Armáda KLDR má však velký útočný potenciál a je schopná odvetného úderu.

Síly nejsou vyrovnané

USA mají kolosální vojenské možnosti ve Východní Asii, mohou tedy provést zničující útok na Severní Koreu kdykoliv. Páteří americké moci je sedmá flotila, pozemní a letecká skupina dislokována v Japonsku a Jižní Koreji.

Celkový počet vojáků včetně námořníků a příslušníků námořní pěchoty je více než 70 tisíc. Bez příjezdu posil mohou Spojené státy podnikat velké údery z moře a vzduchu, a také provádět výsadkové operace.

Během několika hodin mohou USA rozbombardovať Severní Koreu s pomocí jaderných zbraní za využití dálkových bombardérů B-52, B-2 a B-1. Kromě toho jaderný útok na KLDR může být proveden i z lodí či ponorek, kde se nacházejí mezikontinentální rakety.

Politickou podporu akce Washingtonu proti KLDR poskytnou Tokio a Soul. Nejen to, Japonsko může k břehům přemístit tři skupiny s letadlovými loděmi a Jižní Korea posílit úspěšné bombardování útokům po zemi.

Proti Severní Koreji se už dávno vytvořila mocná vojenská aliance. V ratingu portálu Global Firepower USA stojí na prvním místě, Japonsko na sedmém a Korea na jedenáctém, KLDR až na 25.

Zničující moc

Armáda Severu je vybavena sovětsko-čínskou technikou a pochybnými modely techniky své výroby. Nejvíce zranitelné jednotky KLDR jsou letectví a tankové jednotky, kde je největší množství zastaralé techniky. Ani flotila není nijak zajímavá.

KLDR se však překonala ve vytváření dělostřeleckých systémů a raketových systémů s malým a středním dostřelem. Sever má, podle Global Firepower, k dispozici 4300 kusů díl (proti 5374 Jižní Koreji), 2225 samohybných děl (proti 1900) a 2400 raketových systémů (proti 214).

Kolosální ničivá síla se však nachází v raketových vojskách KLDR. Komunisté mají stovky raketových systémů s raketami schopnými nést jaderné nálože. Severokorejské rakety mohou doletět do jakéhokoliv bodu na území svého jižního souseda a zasáhnout lodě protivníka v blízké námořní zóně, to znamená do 500 mil.

Hroznou zbraní je raketa Nodon-1 (dolet 1,3 tisíc kilometrů), Hwaseong-6 (do 500 kilometrů), Hwaseong-5 (do 300 kilometrů) a KN-02 (do 70 kilometrů). K nedostatkům těchto raket patří malá přesnost a slabá ochrana proti prostředkům protivzdušné obrany. USA a Jižní Korea budou moci s vysokou pravděpodobností sestřelit většinu vypuštěných raket, část z nich však tak jako tak doletí ke svému cíli.

Na nejzranitelnějším místě se nachází Soul, který od hranice dělí jen 24 kilometrů. Tento Megapolis může být zničen jednou dělostřeleckou salvou severu. Záchrana hlavního města Jižní Koreje je největší úkolem v hypotetickém válečném konfliktu. Existuje velké riziko velmi četných obětí v Soulu i v dalších jihokorejských městech.

Protivníky KLDR také zastavuje nepředvídatelnost komunistické strany, fanatická věrnost národa a armády vůči lídrovi země. Přitom ale odstranění Kim Čong-una nezbaví Washington, Soul a Tokio bolesti hlavy.

Zaprvé, obraz zesnulého mladého prezidenta doplní Panteon seveřanů, stane se symbolem nekompromisního boje s imperialismem. Zadruhé politický režim KLDR pravděpodobně nepadne. V Severní Koreji funguje totalitní uspořádání, pro které je vlastní snadno vytvářet nové lídry.

Nezbytná katastrofa

Zakladatel portálu Military Russia Dmitrij Kornev si myslí, že Severní Korea je připravena klást dostatečný odpor v případě napadení a mobilizovat ohromnou armádu.

“Nicméně štěstí se od KLDR brzy odvrátí. Nikdo se této země nezastane. Čína a Rusko pravděpodobně zaujmou neutrální pozici. Jižané budou nejaktivněji pomáhat USA.  Možnosti severu podlomí velmi slabá ekonomika KLDR, která nemůže dokonce ani v mírových dobách zajistit potraviny pro obyvatelstvo, “říká Kornev.

Podle jeho názoru čeká Severní Koreu nezbytná porážka, USA ale budou muset zapojit pozemní síly. “Bude se jednat o vzdušně-pozemní operaci, kterou jsme mohli sledovat v Afghánistánu a v Iráku. Jednoduchá procházka to nebude. Na zničení severokorejských vojsk bude třeba kolem půl roku, “tvrdí Kornev.

Expert je hluboce přesvědčen, že v KLDR velmi dobře chápou katastrofický závěr války a nemají zájem na eskalaci napětí. Neustále řinčení zbraněmi ze strany komunistického režimu Kornev vysvětluje nezbytností uspokojovat vnitřní otázky a také počítáním s finanční a materiální pomocí výměnou za nečinnost.

“Nemyslím si, že velké mocnosti, včetně USA, jsou opravdu připraveny k ozbrojenému konfliktu na korejském poloostrově. Existuje až příliš velké riziko, že namísto omezené operace na zadržování režimu se to změní v nejkrvavější konflikt od dob druhé světové války, “dodal Kornev.

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 60 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
300 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.