apoc3218
5.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Přijde ekonomická krize, která nabude apokalyptických rozměrů

Sdílejte článek:

JAN ČÍŽEK

Když se udělá A, musí se také říci B. To B je u nás očekávaná ekonomická krize, která nabude apokalyptických rozměrů. Republika se musí připravit na situaci, že už v dubnu bude spousta lidí, kteří nebudou mít na nájem a někteří ani na jídlo. V květnu se kritická ekonomická situace pro spoustu lidí projeví naplno. Jedná se zejména o OSVČ, dále lidi působící v cestovním ruchu, kultuře, pohostinství a službách obecně. Ti všichni prakticky ze dne na den řeší svoji další existenci, protože jejich živobytí skončilo. Nebudou mít na nájmy a základní lidské potřeby. Ti, kteří mají, přežijí chvíli z úspor, většina ale žádné nemá. Vláda by měla jasně říci, co s těmito lidmi bude dál.

Současná opatření jako zrušení EET, odložení záloh na sociální a zdravotní pojištění je samozřejmost, ale neřeší to podstatu problému. Když nemám žádné příjmy, protože skončila poptávka po mých službách zásahem vyšší moci, nemohu je dále vykonávat. Co mám ale dělat? Státní příspěvky na mzdy zaměstnanců jsou milé, ale také nevyřeší podstatu problému. Podnikatel musí platit běžící nájmy, úvěry, režii firmy. To jsou statisíce měsíčně, proti kterým je 100 % výpadek příjmů. Většině proto nezbývá, než firmy zavřít.

Jen ve svém nejbližším okolí znám podnikatele, kteří již uzavřeli firmy a propustili okamžitě stovky lidí. Ti lidé dostanou poslední výplatu a je konec. Naopak znám také mnoho podnikatelů, kterým odjeli jejich ukrajinští zaměstnanci, a kdyby chtěli své restaurace nakrásně znova otevřít, nebude, kdo by tam pracoval. Prostě mnoho z nás bude začínat úplně od začátku, od nuly. Na toto se stěží mohl někdo připravit, přišlo to z nenadání jako tsunami.

Je proto na vládě, aby pečlivě zvažovala každý další den karantény a ekonomických restrikcí. Obyvatelé ČR si musí uvědomit, že každý z nás ponese následky. Když zkrachují podnikatelé a OSVČ — respektive se výrazně omezí jejich příjmové možnosti, nebude, kdo by platil daně a živil státní aparát.

Ekonomická opatření pak budou neméně brutální, jako je současná karanténa. Jsou dvě možnosti. Vláda buď seškrtá výdaje, anebo naopak začne tisknout peníze a uvolní je do ekonomiky. Ať tak, či onak, vše dolehne nejvíce na důchodce a státní zaměstnance. Jejich výplaty budou znehodnoceny. Rohlík už nebude za 2 koruny, ale třeba za 10. Důchod ale bude stále stejný.

Pak je zde ještě varianta první a to je brutální seškrtání státních výdajů. Tedy škrty ministerstev o 15 % napříč. Adekvátní snížení důchodů, platů ve státní správě. Zvýšení všech daní a poplatků. DPH na úrovni 30 %, zvýšení dálničních poplatků, spotřební daně na alkohol, tabák a benzín. Každý den karantény bude znamenat jedno bolestivé opatření. Je to strašné takto říci, ale je třeba lidem říkat pravdu! Zvláště v této bolestivé době.

My Češi, jsme mnohokrát prokázali, že v těžkých dobách „umíme“. To, jak jsme si poradili podomácku s rouškami, je opět ukázka, že i když stát selže, my si poradíme a umíme držet za jeden provaz. Když víme, že to dává smysl. Nasazení všech obyvatel je nyní enormní. Lidé si spontánně pomáhají, pochopili, že to není sranda a ono to skvěle funguje. Speciální dík patří členům IZS (zdravotníci, hasiči, záchranáři, policisté a vojáci), ale také všem prodavačům v obchodech, kteří doslova nasazují život, abychom si mohli nakoupit.

Nyní je ale potřeba zase žít. Že to jde i s koronavirem nám ukázaly asijské státy. Život zde běží dál, ale s určitými hygienickými opatřeními. Prostě si zvykneme na život s rouškami. Zvykneme si, že na určitých místech budou kontroly a nemocní budou doma, aby nenakazili ostatní. Ale budeme chodit do hospod, budeme cestovat, budeme chodit za kulturou, budeme nakupovat. Rozhýbeme opět ekonomiku a lidé budou mít stále na splácení hypoték, zaplacení složenek a základních potřeb. Nejhorší je smrt z vyděšení, říká známé heslo. Mohlo by se totiž stát, že statistika obětí koronaviru bude na nule, ale na Nuselském mostě budou fronty a to asi nikdo nechceme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 829 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...
loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.