apoc3218
5.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Přijde ekonomická krize, která nabude apokalyptických rozměrů

Sdílejte článek:

JAN ČÍŽEK

Když se udělá A, musí se také říci B. To B je u nás očekávaná ekonomická krize, která nabude apokalyptických rozměrů. Republika se musí připravit na situaci, že už v dubnu bude spousta lidí, kteří nebudou mít na nájem a někteří ani na jídlo. V květnu se kritická ekonomická situace pro spoustu lidí projeví naplno. Jedná se zejména o OSVČ, dále lidi působící v cestovním ruchu, kultuře, pohostinství a službách obecně. Ti všichni prakticky ze dne na den řeší svoji další existenci, protože jejich živobytí skončilo. Nebudou mít na nájmy a základní lidské potřeby. Ti, kteří mají, přežijí chvíli z úspor, většina ale žádné nemá. Vláda by měla jasně říci, co s těmito lidmi bude dál.

Současná opatření jako zrušení EET, odložení záloh na sociální a zdravotní pojištění je samozřejmost, ale neřeší to podstatu problému. Když nemám žádné příjmy, protože skončila poptávka po mých službách zásahem vyšší moci, nemohu je dále vykonávat. Co mám ale dělat? Státní příspěvky na mzdy zaměstnanců jsou milé, ale také nevyřeší podstatu problému. Podnikatel musí platit běžící nájmy, úvěry, režii firmy. To jsou statisíce měsíčně, proti kterým je 100 % výpadek příjmů. Většině proto nezbývá, než firmy zavřít.

Jen ve svém nejbližším okolí znám podnikatele, kteří již uzavřeli firmy a propustili okamžitě stovky lidí. Ti lidé dostanou poslední výplatu a je konec. Naopak znám také mnoho podnikatelů, kterým odjeli jejich ukrajinští zaměstnanci, a kdyby chtěli své restaurace nakrásně znova otevřít, nebude, kdo by tam pracoval. Prostě mnoho z nás bude začínat úplně od začátku, od nuly. Na toto se stěží mohl někdo připravit, přišlo to z nenadání jako tsunami.

Je proto na vládě, aby pečlivě zvažovala každý další den karantény a ekonomických restrikcí. Obyvatelé ČR si musí uvědomit, že každý z nás ponese následky. Když zkrachují podnikatelé a OSVČ — respektive se výrazně omezí jejich příjmové možnosti, nebude, kdo by platil daně a živil státní aparát.

Ekonomická opatření pak budou neméně brutální, jako je současná karanténa. Jsou dvě možnosti. Vláda buď seškrtá výdaje, anebo naopak začne tisknout peníze a uvolní je do ekonomiky. Ať tak, či onak, vše dolehne nejvíce na důchodce a státní zaměstnance. Jejich výplaty budou znehodnoceny. Rohlík už nebude za 2 koruny, ale třeba za 10. Důchod ale bude stále stejný.

Pak je zde ještě varianta první a to je brutální seškrtání státních výdajů. Tedy škrty ministerstev o 15 % napříč. Adekvátní snížení důchodů, platů ve státní správě. Zvýšení všech daní a poplatků. DPH na úrovni 30 %, zvýšení dálničních poplatků, spotřební daně na alkohol, tabák a benzín. Každý den karantény bude znamenat jedno bolestivé opatření. Je to strašné takto říci, ale je třeba lidem říkat pravdu! Zvláště v této bolestivé době.

My Češi, jsme mnohokrát prokázali, že v těžkých dobách „umíme“. To, jak jsme si poradili podomácku s rouškami, je opět ukázka, že i když stát selže, my si poradíme a umíme držet za jeden provaz. Když víme, že to dává smysl. Nasazení všech obyvatel je nyní enormní. Lidé si spontánně pomáhají, pochopili, že to není sranda a ono to skvěle funguje. Speciální dík patří členům IZS (zdravotníci, hasiči, záchranáři, policisté a vojáci), ale také všem prodavačům v obchodech, kteří doslova nasazují život, abychom si mohli nakoupit.

Nyní je ale potřeba zase žít. Že to jde i s koronavirem nám ukázaly asijské státy. Život zde běží dál, ale s určitými hygienickými opatřeními. Prostě si zvykneme na život s rouškami. Zvykneme si, že na určitých místech budou kontroly a nemocní budou doma, aby nenakazili ostatní. Ale budeme chodit do hospod, budeme cestovat, budeme chodit za kulturou, budeme nakupovat. Rozhýbeme opět ekonomiku a lidé budou mít stále na splácení hypoték, zaplacení složenek a základních potřeb. Nejhorší je smrt z vyděšení, říká známé heslo. Mohlo by se totiž stát, že statistika obětí koronaviru bude na nule, ale na Nuselském mostě budou fronty a to asi nikdo nechceme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 449,00 Kč
Vybráno 55.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 974 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)