cikani1-850x539
28.6.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Příběh o rasismu aneb kdybych byl Rom

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Kdybych byl Rom, mohl bych vám tady vystřihnout svůj příběh o rasismu na pokračovaní jako z partesu. A kdybych byl ještě k tomu matka samoživitelka, protkal bych ho takovou nebetyčnou diskriminací, že by jedno oko nezůstalo suché.

Kdybych byl. Mohl bych vám vyprávět, jak jsem byl už za komunistů brán sprostě u huby, protože jsem se s nimi odmítal paktovat. Jak mi po plyšáku nějaká úřednice odmítala vyplatil zdravotní příspěvek na mou bronchopneumonickou dceru, na který jsem měl nárok s tím, že nepatřím do sledované skupiny. Jak se mě pošťačka pokusila okrást o peníze jen proto, že si mě vytipovala, jak pak při vyšetřování vyšlo najevo. Jak mě tu tam nevzali na slibované místo, nebo v práci nepovýšili, protože někdo jiný měl jiné, lepší známé. Jak mě v životě třikrát přepadla skupina lidí jiné pleti, zmlátila a okradla. A věřte, že dostat bejzbolkou po hlavě, to fakt bolí.

Jak mi radnice odmítla pronajmout bydlení, ač jsem do puntíku splňoval všechna předepsaná kritéria samoživitele v nouzi, protože s otcem samoživitelem jaksi nepočítali, jak mi do očí řekla příslušná úřednice: “víte, u chlapů mi to tak neberem”. A hned na to se mě optala zda nechodím s Romkou, protože byty mají připravené jen pro sociálně vyloučené a tam by to šlo. Mé bejvalce na stejnou žádost pak do měsíce nabídli na výběr hned ze dvou bytů, protože byla matka samoživitelka. Jak mi jiná úřednice odmítala vyřídit sociální pomoc, ačkoliv jiné, ty správně sociálně potřebné, posílala s vypsaným šekem na jednorázovou pomoc rovnou na pokladnu. Na mou námitku, že jsem celý život platil sociální pojištění a poprvé jsem v nouzi mi pak odfrkla, že tím jen dokazuji, že se o sebe umím postarat sám. “A plýtvání dávkami se tady snažíme omezovat, víte?” No jen si to zkuste žít s dcerou za devět stovek měsíčně a po sklepích krást lidem brambory tak, že je skrz šprušle napichujete na drát.

Jak má dcera chodila do školy s kamarádkou z poměrně zajištěné rodiny, která pobírala studijní stipendium z titulu toho, že byla Romka. My ten nárok neměli. Byli jsme bílí. Jak kurátorky odmítaly řešit, že mi bejvalka bránila ve styku se synem s odůvodněním, že otcové nemají žádná práva. Čtyři roky jsem ho neviděl. Jak ji soudkyně předepsala poloviční alimenty oproti mým s tím, že matky samoživitelky to mají těžké. A ze stejného důvodu ji je i po letech soudy odmítly zvýšit. A z toho samého odůvodnění odmítla policie i řešit to, že je beztak nikdy řádně neplatila.

Kdybych byl Rom, bral bych jako rasismus každé nespravedlivé zakleknutí od policajtů. Nařčení a následné uznání, že se spletli. Uznání s nadávkami ovšem. Nebo to, jak jsem se ničeho nedopustil a jeden měšťák mi řekl: “v tom jste měl sice pravdu, ale já celou noc nespal a hledal nějaký paragraf proti vám. A našel jsem ho.” Kolikrát po mně bezdůvodně řval nějaký ožralý výčepák, autobusák, nebo arogantní úřednice už ani nespočítám. Nebo jak na mě sousedi po nastěhování podali hned ze startu rovnou dvě anonymní lživá udání jen proto, že doslova: “nedivte se, neznali jsme vás, nevěděli jsme co jste zač.” Dnes mě už z dálky zdraví a drží mi dveře.

Kdybych byl, ovšem nejsem. Nejsem ani Rom, ani žena a už vůbec ne matka samoživitelka. Jsem jen pouhý bílý, pracující, rozvedený otec, svého času samoživitel. A to je o dvě úrovně pod tím, víme? A to všechno v rámci rovného přístupu všech ke všem. Tak to prostě je. A možná bych se za něj, či za ní mohl vydávat a nabídnout svůj příběh třeba Romea.cz, či mnoha jiným z těch desítek, ba stovek lidskoprávních partiček. Třeba jako Rom Roman, či ještě lépe matka Romana. A věřím, že můj příběh by doslova obletěl média jako živý důkaz nehorázného rasismu a diskriminace v naší zemi. A snad by z něj bylo citováno ještě i po letech na nějakém jejich ublíženeckém happeningu. Ale takhle nemůžu nic. Protože bílí, pracující otcové své lidskoprávní panoše prostě nemají. Nikdo za ně nevyřizuje administrativní záležitosti, nebije se za ně na úřadech a radničních odborech, nikdo jejich jménem nesvádí právní bitvy u soudů. Možná vám to přijde jako z jiného světa, ale tohle všechno si vyřizujeme a platíme my sami. A to zase jako normální připadne mně.

A věřím, že být Romem, či matkou samoživitelkou, taky bych si myslel, že to co jsem shora popsal je opravdu rasismus a diskriminace a děje se to jen kvůli mé barvě kůže a sociálnímu postavení. Jenže není a neděje. Anebo možná je a děje, ale to jenom proto, že život je už zkrátka takovej. Vždycky bude někdo ten víc na koni a druhý ten trochu víc za vozem. A ať už je to správné či ne, tohle je prostě normální průběh lidského života. A pokud vám vrtá hlavou jak jsem to všechno mohl ustát, bít se s úřady, lidskou blbostí a nadřazeností a vysoudit si do péče dceru a nakonec ještě i toho syna, uživit je bez alimentů, obecního bytu a veškerých sociálních podpor, vychovat je a splatit u toho ještě nehorázné dluhy ze ztroskotaného manželství bez jakékoliv pomoci zvenčí, koupit si nakonec ještě vlastní byt a zplodit další dceru, tak potom vězte, že to taky sám nevím. Ale rozhodně kvůli tomu nepotřebuji fetovat, řvát po nocích a likvidovat své okolí, hrát bedny, vyhazovat odpadky z okna, neposílat děti do školy, či se dožadovat zaplacení nájmů a energií, včetně obědů zdarma.

A že se tyto srdcebolné příběhy převráceného a údajného rasismu a diskriminace tak dobře usídlily v hlavách lidí? Nedivte se. Ony se totiž zatraceně dobře prodávají. Na jedné straně bezbranná oběť systému a na druhé bezcitná většinová společnost. A tak můžeme v médiích číst a slyšel desítky těchto story žalmů. Vyznačují se vždy stejným schématem. Začínají záměrnou ignorací základních faktů, pokračují přes ujištění, že po zaplacení všeho (co je to, proboha, za konkrétní číslo?) zbývá nešťastníkovi jen patnáct stovek na měsíc a zakončuje to většino melodrama typu: mluví tiše a stydlivě u toho klopí oči do stolu. To by si jeden žalem botky rozkousal, opravdu.

Nejvýmluvněji však tyhle demagogie řvou v rozhovorech s nějakým zahraničním studentem tmavé pleti, umělcem z nějaké menšiny, či vůbec s někým “odjinud”, který něco v naší zemi pašácky dokázal. Zpravidla hned druhá otázka zní: a co říkáte na diskriminaci a rasovou nesnášenlivost ze strany většinové společnosti, jak s tou jste se vyrovnal? Dotázaný je tvrdě zaskočen vlastní nedovtipností a slepotou, protože ač o tom reportérka mluví jako o hotové věci, on si ničeho takového nikde nevšimnul. A tak následuje klasické: eé…no víte, já jsem měl štěstí na samé pohodové lidi okolo sebe. Měl štěstí, anebo prostě nic takového u nás neexistuje? A co myslíte vy, měl jsem já jen pouhé štěstí, anebo jsem to dokázal vlastním přičiněním a ono to přeci jen existuje, jen v opačném gardu?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 016 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)