hilton
13.10.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP

Příběh impéria

Sdílejte článek:

PAVEL KOHOUT

Lepší než rodinná firma je rozptýlené vlastnictví akcií. Platí to i pro firmu, jejíhož zakladatele syn v září zemřel.
Nedávno zemřel Barron Hilton. Významný podnikatel, který ze stejnojmenného hotelového řetězce založeného jeho otcem udělal globální impérium. Ve své závěti odkázal 97 procent majetku na dobročinné účely. Znamená to, že majitelem významné korporace se stane nějaká nadace a Hiltonova rodina zůstane s omezenými prostředky?Nikoli. V první řadě, Barron Hilton už dávno nevlastnil společnost Hilton Worldwide Holdings Inc. Ta zůstává akciovou společností, která je vlastněna velkým počtem anonymních akcionářů. Pokud máte prostředky v některém americkém akciovém fondu, jste jejími spoluvlastníky patrně i vy sami, neboť Hilton Worldwide Holdings s tržní hodnotou přes 26 miliard dolarů je součástí akciového indexu S&P 500.

Firma šla na newyorskou burzu poprvé v roce 1946. V soukromém vlastnictví byla během let 2007–2013, kdy byla vlastněna společností Blackstone Group. V roce 2013 šla podruhé ve své historii na burzu, kde se jejím akciím daří: od prosince 2013 se cena akcií téměř zdvojnásobila. Historie společnosti byla bohatá na události — jeden čas existovaly dvě nezávislé firmy téměř stejného jména, ale tyto detaily vynechejme. Položme si otázku: proč existuje tak málo velkých společností, které jsou vlastněny rodinami svých zakladatelů? Proč firmy vstupují na burzu a proč se jejich majitelé vzdávají nezávislosti a kontrolního balíku akcií?

Proč firmy vstupují na burzu

V české ekonomice je tato otázka dvojnásobně důležitá. V zemi, kde je mezi podnikateli populární rčení „společníků má být lichý počet a tři jsou moc“, je slabý domácí kapitál, burze stále dominují akcie z kuponové privatizace a ideálním ukončením podnikatelského projektu není vybudování impéria, ale výhodný prodej firmy solventnímu zahraničnímu zájemci.

Nic proti zahraničním investorům, ale středně velká ekonomika typu České republiky by měla mít funkční burzu. Bylo tomu tak za první republiky i za Rakouska-Uherska. Ve srovnatelně velkých zemích s vlastním silným kapitálem (Švédsko, Švýcarsko) je tomu tak dodnes. Lze samozřejmě emitovat akcie třeba v Londýně, což velmi úspěšně provedla česká firma Avast, ale má to svá úskalí a není to úplně „ono“.

Ale proč vůbec firmy vstupují na burzu? Proč jejich zakladatelé podstupují trápení s minoritními akcionáři, s regulátory trhu a proč dokonce někdy riskují možnost nepřátelského převzetí, kdy většinový balík na burze koupí někdo „nežádoucí“? Ano, odpovědí je kapitál, který firma získá úpisem akcií na veřejném trhu. Ale je to nutné, zejména v prostředí velmi nízkých úrokových sazeb? Když navíc každý student podnikových financí ví, že akciový kapitál je dražší než úvěr?

Faktem zůstává, že jen velmi málo skutečně velkých korporací se obešlo bez veřejného úpisu obchodovatelných akcií. Největšími americkými firmami v soukromém vlastnictví (tj. bez akcií na burze) jsou Cargill (zpracování zemědělských produktů) a konglomerát Koch Industries. V první desítce jsou dále potravinářský řetězec Albertsons, společnost Mars (výrobce stejnojmenných karamelových tyčinek), několik dalších firem z oboru potravinářství a maloobchod a pak poradenské a účetní společnosti (Deloitte, Pricewaterhouse Coopers, Ernst & Young), pro které je soukromé vlastnictví obvyklé. Poradenská společnost Accenture je však již řadu let úspěšně obchodována na burze — zvyk tedy nemusí být železná košile.

Hlavní výhoda veřejně obchodovatelných akcií je, že v případě zhoršených hospodářských výsledků neexistuje povinnost vyplácet dividendy — zatímco úroky z bankovních úvěrů či dluhopisů je nutno platit za všech okolností. Firmy financované akciovým kapitálem jsou tudíž méně náchylné k platební neschopnosti během recese.

Platí to i v makro měřítku: americká ekonomika se snáze, rychleji a levněji dostala z finanční krize než ekonomika eurozóny, která je mnohem závislejší na bankovním úvěrovém financování.

Je tu ještě další rozměr. Nikde není garantováno, že schopný majitel firmy bude mít stejně schopné následníky. Soukromá společnost je ve své podstatě absolutní dědičná monarchie. Podobně jako ve skutečných monarchiích, i v čele soukromých firem se mohou střídat velmi schopní panovníci s osobami naprosto nevhodnými pro vedoucí funkce. Neschopný panovník může dokonce připravit stát o jeho nezávislou existenci — vzpomeňme, jak se Bavorsko stalo součástí Německa, anebo proč Fridrich Falcký prohrál bitvu na Bílé Hoře — protože v osudový den dal přednost obědu s anglickým vyslancem. A podobných příkladů lze v evropských dějinách uvést desítky.

Pro impérium zvané Hilton Worlwide Holdings nepochybně platí, že rozptýlené vlastnictví akcií — což je ve světě podnikání obdoba demokracie — má větší šanci dosadit do vedení firmy profesionály, než by tomu bylo v případě rodinné firmy. Nic osobního proti Paris Hiltonové, ale role hvězdy bulváru jí sedí lépe.

Mimochodem: heslo „řídit stát jako firmu“ lze vykládat nejrozmanitějšími způsoby.

Autor: Pavel Kohout, Robot Investment Calculator

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 203 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,08 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.