caputovainaugurace
15.6.2019
Kategorie: Politika

Prezidentka Čaputová: Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit občanům a Slovensku

Sdílejte článek:

COM/HS

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nechce z úřadu vládnout, ale sloužit lidem a Slovensku. Řekla to ve svém inauguračním projevu poté, co na slavnostní schůzi Národní rady SR složila ústavou předepsaný slib a ujala se funkce.

“Složením ústavního slibu přebírám veškeré závazky a povinnosti veřejné služby. Nepřišla jsem vládnout, přišla jsem sloužit občanům, obyvatelům, Slovensku. Budu sloužit blahu slovenského národa, národnostních menšin a etnických skupin žijících v České republice, “prohlásila. Nabízí odbornost, cit a zdravý aktivistický zájem. Chce přispět ke konstruktivní spolupráci. Svůj mandát hodlá vykonávat svobodně.

Slovensko a jeho lidé jsou podle Čaputové vitálnější, jak si myslí. Poukázala na zvládnuté a klidné rozdělení Československa, drastická ekonomická opatření, kterými si Slovensko prošlo, boj s nezaměstnaností. Poukázala na úspěšný vstup Slovenska do Evropské unie a schengenského prostoru. “A jako jediní patříme do eurozóny. Zvládli jsme to, “prohlásila.

Prezidentka ocenila protischránkový zákon, vyzdvihla úspěchy slovenských vědců, aktivní a vyspělou občanskou společnost, což se podle ní ukázalo i při protestech po vraždě novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Čaputová se přihlásila k proevropské a proatlantické orientaci Slovenska. “Jak je Evropská unie naším životním a hodnotovým prostorem, Severoatlantická aliance je naším obranným a bezpečnostním pilířem. Musíme jako země udělat vše, co je v našich silách, aby se tento prostor a jeho opěrné pilíře uchovaly a posilovaly, “doplnila s tím, že nejdůležitější globální problémy nemůžeme vyřešit pouze sami. “Zvládneme je jen v rámci nejširší mezinárodní spolupráce,” podotkla.

Poukázala také na hrozby jako je klimatická krize. “Proces globální změny klimatu musíme zpomalit a zvrátit, neboť v opačném případě to může mít zásadní následky i pro Slovensko. Víme, že řešení globální ekologické hrozby nezávisí jen na nás. Je ale pouze v naší moci zásadní změna přístupu k přírodě na Slovensku. Právě v tomto máme příležitost být všichni skutečnými vlastenci, bez ohledu na to, jaké je naše názorové, politické či stranické přesvědčení, “podotkla.

Zdůraznila potřebu právního státu a rovnosti před zákonem. “Příliš mnoho lidí na Slovensku nabylo oprávněné přesvědčení, že toto u nás zcela neplatí. Pocit společenské nespravedlnosti zesílil a nabyl dvě podoby – podobu volání po změně a po slušnosti, ale i podobu hněvu na systém, “poznamenala Čaputová.

Zkritizovala korupci či nedotknutelnost vybraných osob. Musí se to podle ní stát minulostí, protože to uráží lidský cit pro spravedlnost. Prezidentka volá i po spravedlnosti i důstojném životě pro mladé i staré lidi. “Budu se aktivně zajímat o nové právní normy, aby přispěly k důstojnosti života lidí, ochraně životního prostředí a vyvážení nezávislosti veřejné moci její odpovědností,” doplnila.

Aktivně chce spolupracovat při záměrech nových systémových změn v oblasti justice. V souvislosti s jmenování pravomocemi uvedla, že bude do funkcí jmenovat pouze profesionálně a osobnostně nejlepších.

Prezidentka volá i po překonávání propastí mezi jednotlivými skupinami lidí. “Postoj k jinakosti, jiné tradici, jiné zkušenosti a jinému názoru umíme vyjádřit i bez toho, abychom sáhli na svobodu a důstojnost jiných. Stačí při tom nezapomenout na to, že společně jsme součástí celku, součástí lidské rodiny. Stačí nezapomenout na lásku k bližnímu, která je základem respektu k různosti, “poznamenala.

Poukázala také na probouzení se společnosti. “Těším se z každé spontánní aktivity ve prospěch svého sousedství, ve prospěch města, ve prospěch společenství. Těším se z návratu každého občana a občanky domů na Slovensko, i z každé iniciativy, která o to usiluje. Neboť toto probouzení je hlavně o víře v zemi, ve potenciál lidí, a v to, co můžeme společně dokázat, “řekla prezidentka, která se hlásí k pozitivnímu vlastenectví.

ZDROJ

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 687 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 2,23 out of 5)
Loading...
110 komentářů