caputovainaugurace
15.6.2019
Kategorie: Politika

Prezidentka Čaputová: Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit občanům a Slovensku

Loading...
Sdílejte článek:

COM/HS

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nechce z úřadu vládnout, ale sloužit lidem a Slovensku. Řekla to ve svém inauguračním projevu poté, co na slavnostní schůzi Národní rady SR složila ústavou předepsaný slib a ujala se funkce.

“Složením ústavního slibu přebírám veškeré závazky a povinnosti veřejné služby. Nepřišla jsem vládnout, přišla jsem sloužit občanům, obyvatelům, Slovensku. Budu sloužit blahu slovenského národa, národnostních menšin a etnických skupin žijících v České republice, “prohlásila. Nabízí odbornost, cit a zdravý aktivistický zájem. Chce přispět ke konstruktivní spolupráci. Svůj mandát hodlá vykonávat svobodně.

Slovensko a jeho lidé jsou podle Čaputové vitálnější, jak si myslí. Poukázala na zvládnuté a klidné rozdělení Československa, drastická ekonomická opatření, kterými si Slovensko prošlo, boj s nezaměstnaností. Poukázala na úspěšný vstup Slovenska do Evropské unie a schengenského prostoru. “A jako jediní patříme do eurozóny. Zvládli jsme to, “prohlásila.

Prezidentka ocenila protischránkový zákon, vyzdvihla úspěchy slovenských vědců, aktivní a vyspělou občanskou společnost, což se podle ní ukázalo i při protestech po vraždě novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Čaputová se přihlásila k proevropské a proatlantické orientaci Slovenska. “Jak je Evropská unie naším životním a hodnotovým prostorem, Severoatlantická aliance je naším obranným a bezpečnostním pilířem. Musíme jako země udělat vše, co je v našich silách, aby se tento prostor a jeho opěrné pilíře uchovaly a posilovaly, “doplnila s tím, že nejdůležitější globální problémy nemůžeme vyřešit pouze sami. “Zvládneme je jen v rámci nejširší mezinárodní spolupráce,” podotkla.

Poukázala také na hrozby jako je klimatická krize. “Proces globální změny klimatu musíme zpomalit a zvrátit, neboť v opačném případě to může mít zásadní následky i pro Slovensko. Víme, že řešení globální ekologické hrozby nezávisí jen na nás. Je ale pouze v naší moci zásadní změna přístupu k přírodě na Slovensku. Právě v tomto máme příležitost být všichni skutečnými vlastenci, bez ohledu na to, jaké je naše názorové, politické či stranické přesvědčení, “podotkla.

Zdůraznila potřebu právního státu a rovnosti před zákonem. “Příliš mnoho lidí na Slovensku nabylo oprávněné přesvědčení, že toto u nás zcela neplatí. Pocit společenské nespravedlnosti zesílil a nabyl dvě podoby – podobu volání po změně a po slušnosti, ale i podobu hněvu na systém, “poznamenala Čaputová.

Zkritizovala korupci či nedotknutelnost vybraných osob. Musí se to podle ní stát minulostí, protože to uráží lidský cit pro spravedlnost. Prezidentka volá i po spravedlnosti i důstojném životě pro mladé i staré lidi. “Budu se aktivně zajímat o nové právní normy, aby přispěly k důstojnosti života lidí, ochraně životního prostředí a vyvážení nezávislosti veřejné moci její odpovědností,” doplnila.

Aktivně chce spolupracovat při záměrech nových systémových změn v oblasti justice. V souvislosti s jmenování pravomocemi uvedla, že bude do funkcí jmenovat pouze profesionálně a osobnostně nejlepších.

Prezidentka volá i po překonávání propastí mezi jednotlivými skupinami lidí. “Postoj k jinakosti, jiné tradici, jiné zkušenosti a jinému názoru umíme vyjádřit i bez toho, abychom sáhli na svobodu a důstojnost jiných. Stačí při tom nezapomenout na to, že společně jsme součástí celku, součástí lidské rodiny. Stačí nezapomenout na lásku k bližnímu, která je základem respektu k různosti, “poznamenala.

Poukázala také na probouzení se společnosti. “Těším se z každé spontánní aktivity ve prospěch svého sousedství, ve prospěch města, ve prospěch společenství. Těším se z návratu každého občana a občanky domů na Slovensko, i z každé iniciativy, která o to usiluje. Neboť toto probouzení je hlavně o víře v zemi, ve potenciál lidí, a v to, co můžeme společně dokázat, “řekla prezidentka, která se hlásí k pozitivnímu vlastenectví.

ZDROJ

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 7000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, MUDr. Martin Volný 500,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Tibor Csillaghy 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Jan Olšák 700,- Kč

Celkem za měsíc: 22 392,60 Kč
Vybráno 63.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 509 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 2,23 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
110 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.