Beze jména
24.10.2018
Kategorie: Politika

Prezident Zeman a “jeho” bublina

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Jsou věci, o nichž se nežertuje. Z piety, prosté lidské slušnosti. Jenomže: Quod licet Iovi, non licet bovi, zdá se. Nejnověji dnes (24/10) v prostorách dolní komory českého parlamentu.

Prezidentu Zemanovi se dostal do ruky z hlediska černého humoru možná vydařený, ale vzhledem k okolnostem naprosto nemístný „vtip“. Je na něm vyobrazen s bublinou u úst, v níž je napsáno:

  • Novinářů si velice vážím, proto pro ně dnes večer pořádám speciální banket na saúdskoarabské ambasádě.

Máme svobodu slova a vyjadřování, takže OK – onen fórek ve stylu Zemanova bonmotu vezměme na vědomí. Prezident s ním nemá nic společného. Tedy neměl – do okamžiku, kdy on sám ho veřejně použil.

Ani proti tomu by se nedalo nic namítat, kdyby – kdyby se Miloš Zeman od té rádoby vtipné nechutnosti distancoval. To se ale nestalo. Prezident republiky s gustem sobě vlastním při odchodu ze Sněmovny k shromážděným novinářům pravil:

  • Dámy a pánové, já se s vámi rozloučím s tím, že mně před chvílí přinesli krásnou fotografii na internetu. Ta fotografie je krásná proto, že jsem na ní já. Z té fotografie vychází bublina a tam je napsáno: „Mám rád novináře. Možná, že je pozvu na večeři na saúdskoarabské velvyslanectví. Přeji vám přesto hezký den.“

(A novináři jako stádo oslů: „Děkujeme!“)

Prezident měl několik možností, jak s tímto výtvorem naložit. Ignorovat, přiznat jeho existenci a distancovat se od nepatřičného obsahu – anebo jej využít ve svůj pochybný prospěch. Zvolil to poslední, a tak se do této žumpy dobrovolně namočil. Měl šanci s touto nechutností nemít nic společného – a zachoval se jako Arabové, o nichž kdysi legendární izraelský ministr zahraničí Abba Eban prohlásil, že „nikdy nepromrhají příležitost promrhat příležitost“.

Všem, kdo mě budou kritizovat (nevím za co) položím otázku: Jak by se nám líbilo, kdyby se jakákoli hlava státu nedistancovala od podobně stupidního vtipu, na němž by si někdo dělal legraci ze smrti Tomáše Procházky padlého v Afghánistánu?

Prostě: jsou věci, které – viděné v širších souvislostech – vyžadují odmítavou reakci, byť by samy o osobě byly sebevtipnější.

PS: Nemyslím si, že Miloš Zeman trpí stařeckou demencí, senilitou či něčím podobným. Na to má příliš bystrý mozek. To, co dělá, tak jako dnes, dělá při plném vědomí kontextu – a očividně si v tom libuje. Tím hůř.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 600,00 Kč
Vybráno 7.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 89 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,05 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.