Beze jména
24.10.2018
Kategorie: Politika

Prezident Zeman a “jeho” bublina

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Jsou věci, o nichž se nežertuje. Z piety, prosté lidské slušnosti. Jenomže: Quod licet Iovi, non licet bovi, zdá se. Nejnověji dnes (24/10) v prostorách dolní komory českého parlamentu.

Prezidentu Zemanovi se dostal do ruky z hlediska černého humoru možná vydařený, ale vzhledem k okolnostem naprosto nemístný „vtip“. Je na něm vyobrazen s bublinou u úst, v níž je napsáno:

  • Novinářů si velice vážím, proto pro ně dnes večer pořádám speciální banket na saúdskoarabské ambasádě.

Máme svobodu slova a vyjadřování, takže OK – onen fórek ve stylu Zemanova bonmotu vezměme na vědomí. Prezident s ním nemá nic společného. Tedy neměl – do okamžiku, kdy on sám ho veřejně použil.

Ani proti tomu by se nedalo nic namítat, kdyby – kdyby se Miloš Zeman od té rádoby vtipné nechutnosti distancoval. To se ale nestalo. Prezident republiky s gustem sobě vlastním při odchodu ze Sněmovny k shromážděným novinářům pravil:

  • Dámy a pánové, já se s vámi rozloučím s tím, že mně před chvílí přinesli krásnou fotografii na internetu. Ta fotografie je krásná proto, že jsem na ní já. Z té fotografie vychází bublina a tam je napsáno: „Mám rád novináře. Možná, že je pozvu na večeři na saúdskoarabské velvyslanectví. Přeji vám přesto hezký den.“

(A novináři jako stádo oslů: „Děkujeme!“)

Prezident měl několik možností, jak s tímto výtvorem naložit. Ignorovat, přiznat jeho existenci a distancovat se od nepatřičného obsahu – anebo jej využít ve svůj pochybný prospěch. Zvolil to poslední, a tak se do této žumpy dobrovolně namočil. Měl šanci s touto nechutností nemít nic společného – a zachoval se jako Arabové, o nichž kdysi legendární izraelský ministr zahraničí Abba Eban prohlásil, že „nikdy nepromrhají příležitost promrhat příležitost“.

Všem, kdo mě budou kritizovat (nevím za co) položím otázku: Jak by se nám líbilo, kdyby se jakákoli hlava státu nedistancovala od podobně stupidního vtipu, na němž by si někdo dělal legraci ze smrti Tomáše Procházky padlého v Afghánistánu?

Prostě: jsou věci, které – viděné v širších souvislostech – vyžadují odmítavou reakci, byť by samy o osobě byly sebevtipnější.

PS: Nemyslím si, že Miloš Zeman trpí stařeckou demencí, senilitou či něčím podobným. Na to má příliš bystrý mozek. To, co dělá, tak jako dnes, dělá při plném vědomí kontextu – a očividně si v tom libuje. Tím hůř.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Anonym 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 050,- Kč
Vybráno 25.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 257 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,05 out of 5)
Loading...