7ec642be31fabd640ecf0dfd4e64_r16-9_w720_h405_g238397a24aec11e6b597002590604f2e
17.7.2016
Kategorie: Společnost

“Převrat” v Turecku: Erdoganova klauniáda?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS 17|07|2016

Ruský komentátor Gregory Ignatov napsal tuto pozámku k tureckému puči včera, kolem sedmé hodiny ráno. Daleko před tím, než se objevily spekulace o tom, že by za pokusem o “puč“ měl být sám Erdogan. A na rozdíl od těch, kdo přišli mnohem později, má své závěry dobře vyargumentované.

Erdoganova klauniáda

Jedním slovem, “skoropřevrat”. Nějaký druh imitace. Napodobenina. Simulace puče. A jediný, kdo na něm vydělal je Erdogan.

O událostech v Turecku se během noci protichůdné a nekonzistentní informace přeháněly jako hurikán, ale dají se z nich již vyvodit nějaké závěry …

První věc, které si všimnou oči kohokoliv jen trochu obeznámeného s historií Turecka – ano, Turecká armáda ztratila formu v jejím oblíbeném kolektivním sportu “uchopení moci”, oh, ztratila… V roce 1960, 1971 a 1980, byla mnohem účinnější. Tentokrát to bylo takové „kýchnutí“ – pokus za rubl, rána za kopějku.

Počet vojáků zapojených do vzpoury byl velmi omezený, a nevelela jim skupina důstojníků a generálů ve vysokých pozicích, ale (jak už des víme), velel jim nějaký plukovníček – Muharr Kos. Nedůstojné, nedůstojné …

Za druhé – nelogické, hloupé akce jako ostřelování opuštěného tureckého parlamentu z tanků. K čemu to sakra bylo?! V noci?! Měla to být nějaká ukázka odvahy a statečnosti?! Proč vrtulník rebelů střílel na vládní budovy – včetně sídla Národní zpravodajské služby a úřadu satelitního systému “Türksat”? Na tyto budovy se při převratech nestřílí a neobsazují se. A proč nebyly ani obsazeny? Moje odpověď zní – ano je to banální – hrstka rebelů se neodvážila zaútočit na skautskou pevnost, jen do ní pálili z vrtulníku. Většina zpráv říká, že pučistů bylo jen 500 …! Část praporu. Prezidentský palác se snažilo obsadit … 13 lidí! Třináct! Prezidentský palác !!

Za třetí – nikdo z médií nezveřejnil požadavky povstalců nebo jejich program. Ne, opravdu ne. Žádné slogany, manifesty, programy, slevové kupóny. Hloupé, nějací ozbrojení cvoci začnou terorizovat Ankaru a Istanbul, ani se nesnaží vysvětlit proč. Samozřejmě, že se na ně lidé vykašlali a nikdo jim nevyjádřil podporu.

Za čtvrté – malá dušička vzbouřenců. Píší, že více než sto “revolucionářů” bylo zatčeno. Takový počet kapitulujících zajatců, kteří údajně věděli, do čeho jdou, dá se říci, že vojáci nehořeli touhou zemřít, když ani nevěděli proč a pro koho.

Za páté – Erdogan je „na koni“. A nejen na koni, právě udělal obrovský skok. Jen se podívejte, jaký je to jezdec, ta odvaha a ta pevná ruka! – osobně vyšel mezi zástupy na letišti v Istanbulu deklarovat, že “zůstane se svým lidem” a zázrakem unikl smrti po tom, co rebelové zasáhli hotel, ve kterém měl být ubytován. „No, to je zázrak, jen před minutou odtamtud vyšel“. Lidé mají sténat, křičet a házet čepice do vzduchu. Rating sám od sebe udeří na nejvyšší marku.

Za šesté – Erdogan okamžitě obviňuje z toho, co se stalo, Fehtullaha Gulena, opozičního emigranta, který uprchl po hádce s Erdoganem do USA. Gulen sice okamžitě popírá jakoukoli podporu rebelů, ale oficiální stanovisko Ankary je, že viníkem je Gulen, a je docela možné, že mezi jeho příznivci jsou zastánci islamizace Turecka. “Mohou se uchýlit k jakýmkoli metodám, které dosud neužívali, řekl bych, že Turecko již nebude jako dříve. Bude jednat jako jiné, nové Turecko. A činíme kroky, podle těchto nových metod. Příznivci převratu by měli vědět, že se neodchýlíme se od nastoupené cesty, ani kdybychom za ní měli obětovat své životy”, řekl Erdogan. Viditelná skála v zahradě náboženských konzervativců.

Takže, tady jsou fakta, jak jsme je viděli při prvním pohledu, aproximace. Jaké závěry z nich můžeme dělat?

Opět půjdeme bod po bodu:

V případě, že armáda dobře připraví puč, měla by s nejvyšší pravděpodobností uspět. Příklady toho najdeme v množství úspěšných vojenských převratů právě v Turecku, v minulém století;

Způsob, jakým probíhal tento puč, nedával šanci na úspěch. Obecně. Žádnou. Ani náhodou. I 500 lidí může být odraženo ostrou osobní ochrankou prezidenta;

Obviněni z organizování převratu nejsou specifikované osoby z tureckých elit, ale Gulen- “Goldstein”, který, jako v románu “1984” symbolizuje jakoukoliv démonickou intriku a sabotáž, což nám napovídá, že někteří rebelové mohou být skuteční a někteří … ne?

Po tom všem, co se stalo, má Erdogan všechny šance získat od vyděšených Turků moc nového formátu – tuhou prezidentskou republiku, ve které konečně spojí všechny nitky moci v sobě a stane se absolutním samovládcem. A proto to bylo vše naplánováno a připraveno. Batalion rebelů byl použit “naslepo”, vojáci nechápali, co se ve skutečnosti děje, a proto se aktivně, bez většího odporu, vzdávali.

Jedním slovem, jakýsi “nepřevrat”. Imitace. Napodobenina. A na tom všem vydělal jen jeden člověk – Erdogan.

ZDROJ: Gregory Ignatov

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 54 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...