bidenchina
13.7.2021
Kategorie: Ekonomika

Přestaňte krmit Komunistickou stranu Číny – přerušte s ní obchodní vztahy

Sdílejte článek:

GORDON G. CHANG

  • Skutečným problémem Pekingu je, že domácí spotřeba – jediná udržitelná součást čínské ekonomiky – se zdá být mnohem křehčí, než se oficiálně uvádí, což je patrné z široce sledovaného průzkumu, který vypracoval výzkumný a poradenský tým China Beige Book (CBB). Výdaje se zcela nezotaví, dokud neskončí pandemie koronaviru, a to nelze kvůli neúčinným čínským vakcínám v blízké budoucnosti očekávat.
  • V každém případě musí Washington začít prosazovat své zákony, zejména ty, které zakazují dovoz výrobků vyrobených s použitím nucené nebo otrocké práce.
  • Japonská společnost Uniqlo není jediná značka, která v Číně využívá nucenou nebo otrockou práci. Společnosti Nike a Apple zřejmě využily takovou práci prostřednictvím svých subdodavatelů. Vymáhání relevantních amerických zákonů ovšem brzdí mimo jiné nedostatek personálu a selhání americké politické vůle.
  • Důležitějším – a dlouhodobějším – cílem USA však musí být přerušení obchodních vztahů s Čínou. “Hrozba, kterou Čína představuje pro USA, vyplývá z jejího nepřátelského systému a zahrnuje ekonomické, technologické a vojenské aspekty, a jen systémové, nikoliv postupné reakce, mohou uchránit kritické zájmy USA,” říká obchodní expert Alan Tonelson z Washingtonu, D.C. “Sankce proti jednotlivcům nebo společnostem představují nevyhnutelně pouhé škrábnutí špendlíkem a i těmto sankcím se lze snadno vyhnout přejmenováním firem a personálními změnami.”

 

“Chci, abychom v tom měli jasno, naším cílem není Čínu brzdit. Nejde nám o zavedení politiky namířené proti Číně,” řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken 25. června 2021 v rozhovoru s moderátorkou Anne-Claire Coudray ve francouzském televizním kanálu TF1.

Opravdu? Čínský režim rozšířil po světě nakažlivou nemoc, která dosud zabila 604 000 Američanů, a vloni nabádal k násilnému svržení americké vlády. Čínský režim každoročně zabíjí desítky tisíc Američanů fentanylem a podobnými syntetickými opioidy a každých 12 měsíců ukradne americké duševní vlastnictví v hodnotě půl bilionu dolarů. Čínský režim dokonce vyhlásil USA “lidovou válku”.

Spojené státy by měly deklarovat, že jejich politikou je ukončení vlády Komunistické strany Číny. Jinak se Číně neubrání.

Momentálně je Komunistická strana Číny obzvláště zranitelná, protože čínská ekonomika je slabší, než se uvádí, a Čína je stále závislá na obchodu s USA.

Národní statistický úřad v Pekingu informoval o tom, že čínský HDP vzrostl v prvním čtvrtletí 2021 ve srovnání se stejným čtvrtletím v roce 2020 o 18,3 %. Ekonomický časopis Fortune považuje tento výsledek za “omračující”.

Tento čínský úspěch v prvním čtvrtletí roku 2021 však byl pravděpodobně statisticky nafouknutý a každopádně byl pod úrovní odborných odhadů. Čínský HDP zaznamenal totiž za první čtvrtletí roku 2021 oproti předchozímu čtvrtletí nárůst pouze o 0,6 %. Tento výsledek byl nižší než mezičtvrtletní růst o 2,6 % mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím roku 2020.

Skutečným problémem Pekingu je, že domácí spotřeba – jediná udržitelná součást čínské ekonomiky – se zdá být mnohem křehčí, než se oficiálně uvádí, což je patrné z široce sledovaného průzkumu, který vypracoval výzkumný a poradenský tým China Beige Book (CBB). Výdaje se zcela nezotaví, dokud neskončí pandemie koronaviru, a to nelze kvůli neúčinným čínským vakcínám v blízké budoucnosti očekávat.

Dokud se neobnoví tuzemská spotřeba, tak bude čínská ekonomika nadále stát především na vývozu. Růst čínské ekonomiky byl v posledních čtvrtletích z velké části tažen exportem, ale jak uvedl pro časopis Fortune Po Čuang z investiční poradenské skupiny TS Lombard: “Čínský export a průmyslová výroba zpomalily z velmi vysokých úrovní.” A správně dodal, že růstu čínského exportu “dochází dech”. To platí zejména nyní, když ohniska nákazy COVIDu-19 podstatně zpomalují přepravu zboží z přístavů provincie Kuang-tung.

Čína závislá na vývozu je Čína závislá na USA. Přebytek obchodu s USA činil v loňském roce 58 % celkového přebytku zahraničního obchodu Číny. Čína je proto nadále mimořádně závislá na prodeji svého zboží do Ameriky, což je okolnost, která dává Washingtonu do rukou výjimečnou páku.

V každém případě musí Washington začít prosazovat své zákony, zejména ty, které zakazují dovoz výrobků vyrobených s použitím nucené nebo otrocké práce. Agenti Úřadu celní a hraniční ochrany USA (US Customs and Border Protection, CBP) zadrželi v lednu 2021 v Los Angeles zásilku triček značky Uniqlo pro podezření, že byly vyrobeny nucenou nebo otrockou prací v takzvané Autonomní ujgurské oblasti Sin-ťiang.

Od roku 2020 agenti CBP dramaticky posílili vymáhání relevantních amerických zákonů. V současném federálním fiskálním roce, počínaje říjnem 2020, celní orgány USA zabavily 1255 zásilek, přičemž v předchozím fiskálním roce jich zabavily 324 a rok předtím jenom 12.

To je skvělý začátek, ale zatím to je jen kapka v moři. Japonská společnost Uniqlo není jediná značka, která v Číně využívá nucenou nebo otrockou práci. Společnosti Nike a Apple zřejmě využily takovou práci prostřednictvím svých subdodavatelů. Vymáhání relevantních amerických zákonů ovšem brzdí mimo jiné nedostatek personálu a selhání americké politické vůle.

Trh stále odměňuje nadnárodní giganty využívající nucenou a otrockou práci, “která využívá těch, kteří se nemohou bránit”, říká propagátor onshoringu [1] Jonathan Bass, generální ředitel společnosti Whom Home, která úspěšně převedla svoji výrobu z Číny na americkou stranu Tichého oceánu. Tolerantní přístup k modernímu otroctví není jen “morálně odporný, ale také činí americké společnosti nekonkurenceschopnými,” varuje pan Bass a ptá se: “Kdo může konkurovat společnosti, která za práci v zařízeních připomínajících koncentrační tábory neplatí prakticky nic?”

V současné době těží čínská ekonomika z toho, že celní úřady USA prakticky nepátrají po zemi původu zboží dováženého do USA. Tak například výrobci nábytku v Číně, včetně amerických společností, transportují své výrobky přes Vietnam, aby se vyhnuli zvýšeným celním sazbám v USA. Tento celní únik je naprosto evidentní. Podle odborného časopisu Furniture Today se objem vývozu nábytku z Vietnamu do USA v roce 2020 zvýšil o neuvěřitelných 31 % v porovnání s rokem 2019. Dovoz nábytku z Číny klesl v té době o 25 %, což je příliš dobré na to, aby to byla pravda.

Jonathan Bass, jehož podnik obchoduje s nábytkem a bytovým vybavením, tvrdí, že by se to nedělo, pokud by celní podvody byly tvrdě stíhány. Celní orgány USA mají možnost vymýtit používání této staré čínské lsti. Je to trestný postup a všichni zúčastnění vědí, že se to děje. Celní orgány USA nad tím musí přestat zavírat oči.

V konečném důsledku podporují nepřátelskou Čínu všechna naše každodenní nákupní rozhodnutí. Cleo Paskal z Nadace pro obranu demokracií (Foundation for Defense of Democracies) propaguje program Shopping for Victory (Nakupování pro vítězství). Průzkum Deutsche Bank z roku 2020 uvedl, že 41 % Američanů nechce kupovat produkty vyrobené v Číně. “E-shopy záměrně nezveřejňují informace o tom, kde byly jejich produkty vyrobeny. Zákazníci e-shopů by měli mít k dispozici informační portál, který by zemi původu zboží jasně označoval. Takový informační portál by spotřebitelům poskytl možnost připojit se k boji za to, co je správné, krok za krokem, nákup za nákupem.” V Kongresu existují návrhy zákonů požadující, aby e-shopy uveřejňovaly informaci o zemi původu zboží, tzv. informaci COOL (Country Of Origin Labeling). Všichni bychom tyto legislativní návrhy měli podpořit.

Tak jako tak Čína již není jediným světovým nízkonákladovým výrobcem mnoha produktů, takže i zákazníci posedlí nízkými cenami by se mohli lehce přeorientovat na zboží vyrobené jinde.

Důležitějším – a dlouhodobějším – cílem USA však musí být přerušení obchodních vztahů s Čínou. “Hrozba, kterou Čína představuje pro USA, vyplývá z jejího nepřátelského systému a zahrnuje ekonomické, technologické a vojenské aspekty, a jen systémové, nikoliv postupné reakce, mohou uchránit kritické zájmy USA,” říká obchodní expert Alan Tonelson z Washingtonu, D.C. “Sankce proti jednotlivcům nebo společnostem představují nevyhnutelně pouhé škrábnutí špendlíkem a i těmto sankcím se lze snadno vyhnout přejmenováním firem a personálními změnami.”

Komunistická strana Číny řídí systém, ve kterém všechny entity slouží výhradně státu. To znamená, že se všemi čínskými subjekty by se mělo zacházet jako s jedním a všechny jejich produkty by měly být zakázány.

“Naše země mají velmi komplikovaný vztah, který nelze jednoduše popsat jedním slovem nebo jednou větou,” uvedl Blinken ve svém rozhovoru pro TF1 s odkazem na čínsko-americké vazby.

Ne, pane Blinkene, mýlíte se. Přerušte vazby s Čínou hned teď.

Odborník na mezinárodní obchod Jonathan Bass varuje: “Je nejvyšší čas přestat krmit Komunistickou stranu Číny.”

 

Poznámka překladatele:

[1] Onshoring je proces přemísťování výroby a pracovních příležitostí zpět do USA.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 870 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,14 out of 5)
Loading...
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)