MARXENGELS
20.3.2021
Kategorie: Politika

Přestaňme na Západě budovat socialismus a vraťme se zpět ke kapitalismu

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

Kapitalismus začal před nějakými 250 lety. Nastoupil s rozvojem velké průmyslové revoluce. Je to systém, který dokázal dostat miliony lidí z chudoby, přinesl s sebou technologický pokrok a lepší svět. Spoustě lidí to tak ale nepřišlo, tak proti němu začala brojit. V dnešní době je nenávist ke kapitalismu opět na vzestupu.

Kapitalismus je samozřejmě nesporně spjat se západní civilizací. To ona ho vytvořila. Velká průmyslová revoluce, která začala v Británií ve druhé polovině 18. století způsobila velký přesun obyvatel z vesnic do měst. Vznikaly manufaktury, začaly se zakládat továrny, došlo k dělbě práce. Obyvatelstvo již nebylo rozděleno na šlechtice a poddané, ale na kapitalisty a dělníky. Majitelé továren, kteří přinesli kapitál, potřebovali někoho, kdo by v jejich továrnách pracoval. Začali proto najímat dělníky. Odměnou jejich práce byla mzda. Průmyslová revoluce se postupně přelila do zbytku euroatlantické civilizace a způsobila, že západní společnost získala rozhodující převahu nad zbytkem světa.

V 19. století někteří učenci začali vystupovat proti kapitalismu jako nespravedlivému systému, který způsobuje, že majitelé továren (kapitalisté) vykořisťují své dělníky a žijí pouze z jejich práce. Nejznámějšími autory byli samozřejmě Němci Karl Marx a Friedrich Engels. Jejich nejznámější dílo Komunistický manifest, vyzývá k revoluci dělnické třídy, ke vzniku beztřídní společnosti, k odstranění kapitalismu a k vybudování socialismu. Zatímco v 19. století myšlenky těchto dvou filozofů nebyly realizovány, ve století 20. už ano. Velká říjnová socialistická revoluce roku 1917 způsobila v Rusku svržení cara a uvedení myšlenek Marxe a Engelse do praxe. Druhá světová válka pak rozšířila socialismus i do dalších zemí střední a východní Evropy a na více jak 40 let způsobila rozdělení světa na Západ a na Východ. Studená válka se nesla ve znamení boje Západu v čele se Spojenými státy americkými jako zastánci kapitalismu a Východu v čele se Sovětským svazem jako zastánci socialismu (komunismu). Východní blok nakonec svůj boj prohrál, když státem řízená ekonomika selhala a zvítězil kapitalismus volného trhu. Na začátku devadesátých let se zdálo, že už kapitalismus nemůže být ohrožen. V současnosti je to ovšem jinak.

Současná Evropská unie podporuje všemožné formy socialismu, od přerozdělování, přes dotace až po přebujelý státní aparát. Na osoby samostatně výdělečně činné je pohlíženo s nedůvěrou, majitelé firem jsou už zase ti zlí vykořisťovatelé. Socialisté všech barev a odstínů se netají tím, že by lidi s nadprůměrnými příjmy nejraději zdanili vysokými daněmi. Peněz mají dost, tak ať platí ne? Stát pak může peníze získané výběrem daní vesele přerozdělovat. Nedá se nic dělat, historie se opakuje. Pokud v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny zvítězí Piráti, tak můžeme opět čekat Velkou říjnovou socialistickou revoluci. V Americe podle některých politologů jako např. Alexandera Tomského poprvé vládne plnokrevná levicová vláda. Je to o to smutnější, že paradoxně tato bašta svobodného podnikání a svobody projevu se vydala budovat socialismus. Otevřené volání po socialismu začalo před sto lety přicházet z Východu, nyní ze Západu.

Přestaňme na Západě budovat socialismus a vraťme se zpět ke kapitalismu. Podle politologa Petra Robejška se stal kapitalismus úspěšný díky kalvinistickému podnikateli, díky jeho skromnosti, spořivosti, obětavé práci a dlouhodobému plánování. Přesně takovéto podnikatele potřebujeme. Musíme vykořenit socialismus a obnovit kapitalismus. Je to naše jediná záchrana.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 922 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
politicon.cz
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.