people
9.1.2018
Kategorie: Ekonomika

Přestaňme centrálně plánovat

Sdílejte článek:

MATTHIAS LUKL

Přestaňme si bláhově myslet, že my známe touhy a potřeby jiných lidí. Věřím, že bojem proti centrálnímu plánování ze strany států a politiků je – alespoň pro začátek – boj proti vlastnímu centrálnímu plánování v našem myšlení. V našich hlavách…

Nejsem sice psycholog, ale všiml jsem si, že lidé často jednají odlišně na základě toho, co ví a co si plně uvědomují. A to pak reflektuje jejich činy nebo způsob, jakým o věcech přemýšlí.

Například – nedávno se mi známý přiznal, že jel metrem na černo. Jeho následující popis se často zaměřoval na revizory, kteří ho chytili, a v proslovu byl patrný hněv na jejich adresu. „Blbí revizoři, zrovna tam museli být.“ Následně jsem se ho zeptal, jestli si uvědomuje, že jízda na černo je zcela nemorální a pokud neměl peníze na metro, neměl metro využívat. A on podotkl, že to ví. Ano, on to ví, že je chyba na jeho straně, ale plně si to neuvědomuje, když se pak v jeho proslovech vyskytuje vztek namířený na adresu revizorů, nikoliv na adresu sebe samého.

Jiný příklad – známá mi nedávno řekla, že mám velké štěstí, že umím anglicky. Ona anglicky neumí a hůře se jí hledá práce. Já oponoval, že se nejedná o štěstí, ale já strávil nad učebnicemi angličtiny mnoho probdělých nocí. Zeptal jsem se jí, jestli si myslí, že mi schopnost hovořit plynně cizím jazykem snad spadla do klína z nebes. A ona odvětila, že ví, jaká dřina je učit se cizí jazyk. Ona to ví, ale plně si to neuvědomuje, protože její povzdech „ty máš štěstí“ nereflektuje to, že to ví, ale spíše reflektuje její myšlení stylem „ty jsi měl štěstí, já mám smůlu.“

A nyní trochu změním téma – za posledních pár let jsem četl stovky různých článků na různých blozích a webech, které kritizují současné české školství. Evidentně je mnoho lidí, co si uvědomuje jeho nefunkčnost a postupně přibývá těch, kteří chápou, že celý systém pochází z dob Marie Terezie. A celá řada těchto kritiků ráda předkládá mnoho různých návrhů a reforem, jak současné školství zlepšit. Některé jejich nápady jsou skutečně zajímavé… Navrhuje se, že by si student měl mít možnost zvolit svého učitele, že by možná ani do školy nemusel chodit, protože se učitel může natočit na kameru a nahrát svou přednášku na Youtube a komunikovat přes mail. Navrhuje se, že by si mohl zvolit předměty dle libosti a mnoho dalšího…

Skutečně se mi líbí, že nad tím lidé přemýšlí a navrhují dokonce různá řešení, ovšem celá problematika je z jejich strany značně uchopená za špatný konec. A tím se dostávám zpět k tomu, co lidé vědí a co si plně uvědomují.

Lidé obvykle vědí, že jeden systém nikdy nebude plošně vyhovovat všem. Každý je totiž individuální bytost a má trochu jiné potřeby. Ale přestože to každý ví, plně si to neuvědomuje, protože pak ve svých úvahách, ve kterých kritizuje školství a předkládá zlepšující návrhy, nereflektuje tuto odlišnost, ale opět navrhuje určité jednotné reformy, které budou vnucené všem. Čili co každý druhý dělá doopravdy? Kritizuje výsledek centrálního plánování a chce jej nahradit vlastním centrálním plánováním.

A to je další věc, kterou celá řada ví, ale plně si ji neuvědomuje. Lidé obvykle vědí, že centrální plánování selhává, ale evidentně si to plně neuvědomují, neboť chtějí opět centrálně plánovat.

Podobná diskuze probíhá také kolem platů učitelů či lékařů a jiných státních zaměstnanců. Podle některých berou v současné době učitelé málo a cokoliv pod třicet tisíc pro prý nedůstojné. Podle některých dáváme málo doktorům, tak není divu, že se stěhují (takzvaně „utíkají“) do Německa. Jsou i tací, co si zase myslí, že mají víc než dost. Tak jako tak, opět jsem opět přesvědčen, že je problematika uchopena za špatný konec. Tyto debaty se vlastně jen přetahují, čí centrální plán je lepší. Já říkám, že nikdo neví, jaký je ideální a správný plat kohokoliv a skutečně o tom dovede „rozhodnout“ jen dynamika volného trhu.

A opět – celá řada lidí ví, že pro každého učitele je „ideální plat“ něco jiného, ale málokdo si to plně uvědomuje, když chtějí plat centrálně plánovat.

Celá řada lidí také ví, že kvalita je víceméně subjektivní, přesto si to plně neuvědomují, když každou chvíli plošně hodnotí kvalitu různých služeb. Když slyším někoho prohlásit „české zdravotnictví je nejkvalitnější v Evropě,“ nebo „Současné školství není tak kvalitní, jako bývalo dřív,“ a podobně, slyším v tom mezi řádky přesvědčení, že lze objektivně měřit kvalitu. Sice můžeme vytvořit nějaký způsob, jak měřit kvalitu, ale potom bude zdravotnictví či školství kvalitní pouze podle tohoto způsobu. Doopravdy neexistuje žádná obecná celoplošná kvalita.

Ta prostě nejde centrálně naplánovat. Opět říkám – nechme to na trhu. Kdo bude subjektivně vnímat školu č. 1 jako kvalitní, půjde a dá za ni své peníze dobrovolně. Kdo ne, ten vezme své peníze a dá je škole č. 2, kterou bude shledávat kvalitní.

A já říkám, přestaňme centrálně plánovat. Přestaňme si bláhově myslet, že my známe touhy a potřeby jiných lidí. Je hezké, že tyto věci víme, ale musíme si je plně uvědomovat a musí být reflektovány v našem myšlení. Věřím, že bojem proti centrálnímu plánování ze strany států a politiků je – alespoň pro začátek – boj proti vlastnímu centrálnímu plánování v našem myšlení. V našich hlavách…

Autor: Matthias Lukl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč

Celkem za měsíc: 3 955,00 Kč
Vybráno 11.30%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 26 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.