strach
15.4.2019
Kategorie: Společnost

Přepište to …no … s těmi přívlastky. A zase je to tu …

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Ani já nemám radost z doby, kdy o našich názorech mají opět rozhodovat rádoby pokrokové a “ty správné” přívlastky. Různí lidé je dávají různým lidem a různému dění, protože je chtějí nějak označit, onálepkovat, odsoudit či dehonestovat – aniž se houby starají o to, zda ty přívlastky jsou pravdivé. Hlavně že ublíží myšlence, jejímu autorovi, a tak vůbec – hlavně ať vyděsí všechny, kdo by s danou myšlenkou chtěl souhlasit. Přívlastky prostě nemusí být korektní a nemusí odpovídat realitě, a čteme je každý den. Přesto ovlivňují dnešní dobu jako žádný jiný větný člen. Podstatné jméno přestává být paradoxně podstatné, ale důležitý je právě přívlastek, který podstatné jméno, popř jiný větný člen (zájmeno) tzv. rozvíjí. Tedy má rozvíjet. Jenže to už není dávno pravda – přívlastky dnešní doby většinou nic nerozvíjejí, ale hlavně názorově manipulují a zastrašují. Tedy v případě, že jsou lživé či účelově doplněné. 
Nálepka pravicový extrémista se dá klidně člověku, který vysloví, že země patří danému národu. 
Tvrzení, že daný názor je rasistický vůči určitému etniku, si vysloužíte jen tím, že o daném etniku řeknete pravdu. Pravda ale nemůže být nikdy rasistická, ale buď je pravdou nebo lží. 

.

V posledních dnech jsme to zažili v plné nahotě už v titulcích médií:
“Britský krajně pravicový extremista Tommy Robinson nakonec v české sněmovně nevystoupí”.
A proč získal tento muž, který byl napřed pozván, a pak, po hysterickém jekotu – ukázka jasné manipulace přívlastkem :-) – těch, kteří neumějí čelit jiným názorům zase “zrušen”, tyto přívlastky? 
To je hodně zajímavá story – tento “zločinec” hovoří totiž otevřeně o tom, jak několik let bylo v britském městě Rotherham hromadně a brutálně zneužíváno a znásilňováno těmi nejhoršími způsoby zhruba patnáct set většinou nezletilých dětí, které mají kvůli příchozím imigrantům zničený život. Hovoří také otevřeně o tom, pod jaký tlak se dostali všichni včetně policistů a příslušných úředníků, kteří chtěli odhalit pravdu o tom, co se v Rotherhamu dělo. Tedy hovoří nahlas o tom, co se chce zamlčet, aby se nemuselo říct nahlas, jaká “zvěř” nám sem do Evropy připouvá. Protože to znásilňování je bohužel pravda pravdoucí, a je obsaženo v oficiálních zdrojích. Jen se prostě o něm NEMÁ MLUVIT. Proč? 
Protože se to nehodí do krámu těm evropským (včetně českých) politikům, kteří si z otevřené náruče Evropy udělali svůj politický program. Ovšem zapomněli na to opravdu podstatné podstatné jméno – na Evropany, kteří tu chtějí bezpečně žít, a kterých se zapomněli zeptat. 

Takže větný člen přívlastek je opět masově zneužíván, a nikdo se nepozastavuje nad tím, že je to totéž manipulující zvěrstvo, jaké tu páchali kdysi soudruzi. Jenže přívlastky samy o sobě k vytvoření reality nestačí. I když se kdysi na plakátech hlásalo, že úspěchy jsou “velkolepé”, lidé viděli prázdné obchody, a i když se tvrdilo, že socialismus postupuje mílovými kroky, všichni jsme viděli, kam těmi mílovými kroky míří. 

A že někdo v televizi a na festivalech nesměl ani mluvit, ani zpívat? I to už tady bylo. A je to tu zase. 
To, že skáčí občané západní Evropy politikům a médiím a některým partajím na nálepkování ostatních un fair přívlastky, a že jsou velkorysí k politikům, kteří malují krutou realitu narůžovo, jsem ještě schopna pochopit. Nemají tu historickou zkušenost jako my, kteří jsme žili ve východním, železnou oponou odděleném bloku.

Ale že to dopouštíme opět my u nás? To mi hlava nebere. 
Známý citát Voltaira zní: “Pane, nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat.”

Dnes si opět některé skupiny usurpují vykládat svobodu slova tak, že je to svoboda jen jejich slova. V čem se to liší od soudruhů? 

Proto mne v tomto týdnu doslova nadchla olomoucká univerzita Palackého, která pozvala profesora klinické psychologie na Torontské univerzitě Jordana Petersona, který sám sebe označuje za „profesora proti politické korektnosti.“ A proč to univerzita udělala? Je to tak prosté a jednoduché a naplňující svobodu slova v pravém slova smyslu – nechce umlčovat “nekonformní hlasy”. Doufám, že přijede, a že ho uslyším, protože ho slyšet chci. 

Víte, ony ty nekonformní hlasy mohou mít totiž nakonec pravdu. A proto před nimi nelze zavírat oči – nebo lépe uši. Jsem ráda, že právě Univerzita Palackého v Olomouci nabourala tu “preventivní zbabělost” a dává sebevědomě prostor MLUVIT. Akademická půda by totiž měla jít příkladem. A to řkám přesto, že považovat to za hrdinství doby je vlastně největší vizitka této doby, na kterou nemůžeme být pyšní – že jsme to považovat za hrdinství připustili. 

Pro tuto dnešní dobu ukřičených přívlastků a usurpátorů práv na svobodu slova jsem ráda i za nový videoklip skupiny Rammstein, ve kterém se objevuje vize vyvražďování bílé rasy v Evropě. Natočit to Ortel,hned by se objevily tisíce přívlastků o rasismu, xenofobii a tak dále. Klip Rammsteinů má také přívlastky – bombastické, ohromující… Tyto přívlastky, které diváci fascinovaně píší na sociální sítě, zcela přebily ty ostatní – třeba nařčení o zneužití tématu holocaustu. Ano, to by každého mělo pobouřit – kdyby to ovšem byla pravda. Klip nic podobného nezneužívá – uměleckými prostředky nám jen tvrdě ukazuje, kam by věci mohli dojít. Naopak – před novodobým holocaustem důrazně varuje. 

Takže dávejme si pozor na přívlastky. Je to snadno a neuvěřitelně zneužitelný větný člen. A také si nenechme namluvit, že svoboda slova znamená svobodu jen některého slova. A i když s někým důrazně nesouhlasíme, neměli bychom mu zakazovat mluvit – protože je to tak lehce zneužitelný přístup, že za chvíli se bude zakazovat na domovní schůzi mluvit o tom, že ve sklepě je bordel, a měl by ho někdy uklidit. Abychom se náhodou nedotkli té rodiny, která ho udělala. Chudák, asi neměla na vybranou. 

Doba souboje un fair přívlastků prostě musí skončit. Měla by nastat doba skutečné svobody slova a skutečné pravdy, tedy doba podstatných podstatných jmen. Protože pravda je opravdu jen jedna. 
A ty dvě nejzásadnější evropské pravdy dnešních dnů jsou tyto:
1. Evropa je naše, tak se už konečně probuďme. Jinak nás čeká občanská (či jiná) válka. 
2. Svoboda slova znamená svobodu slova pro každého. Buď tím, co říká, přesvědčí ostatní, nebo ne. Ale tu šanci historicky se znemožnit nebo se zapsat do dějin jako vizionář má právo mít. Jsme-li demokrati. 

Kdo říká něco jiného, není Evropan, není ani demokrat, a nemá proto v politice co dělat.

Těm, kterým se tento blog nebude líbit, bych ráda řekla, že jeho text je plně v souladu s Ústavou České repoubliky a s Listinou základních práv a svobod.

Uvítám, když i komentáře budou splňovat tuto podmínku. Všem měřme rovným metrem. To je základ právního státu. 

(Zatím). 


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 254,00 Kč
Vybráno 55.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 957 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.