strach
15.4.2019
Kategorie: Společnost

Přepište to …no … s těmi přívlastky. A zase je to tu …

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Ani já nemám radost z doby, kdy o našich názorech mají opět rozhodovat rádoby pokrokové a “ty správné” přívlastky. Různí lidé je dávají různým lidem a různému dění, protože je chtějí nějak označit, onálepkovat, odsoudit či dehonestovat – aniž se houby starají o to, zda ty přívlastky jsou pravdivé. Hlavně že ublíží myšlence, jejímu autorovi, a tak vůbec – hlavně ať vyděsí všechny, kdo by s danou myšlenkou chtěl souhlasit. Přívlastky prostě nemusí být korektní a nemusí odpovídat realitě, a čteme je každý den. Přesto ovlivňují dnešní dobu jako žádný jiný větný člen. Podstatné jméno přestává být paradoxně podstatné, ale důležitý je právě přívlastek, který podstatné jméno, popř jiný větný člen (zájmeno) tzv. rozvíjí. Tedy má rozvíjet. Jenže to už není dávno pravda – přívlastky dnešní doby většinou nic nerozvíjejí, ale hlavně názorově manipulují a zastrašují. Tedy v případě, že jsou lživé či účelově doplněné. 
Nálepka pravicový extrémista se dá klidně člověku, který vysloví, že země patří danému národu. 
Tvrzení, že daný názor je rasistický vůči určitému etniku, si vysloužíte jen tím, že o daném etniku řeknete pravdu. Pravda ale nemůže být nikdy rasistická, ale buď je pravdou nebo lží. 

.

V posledních dnech jsme to zažili v plné nahotě už v titulcích médií:
“Britský krajně pravicový extremista Tommy Robinson nakonec v české sněmovně nevystoupí”.
A proč získal tento muž, který byl napřed pozván, a pak, po hysterickém jekotu – ukázka jasné manipulace přívlastkem :-) – těch, kteří neumějí čelit jiným názorům zase “zrušen”, tyto přívlastky? 
To je hodně zajímavá story – tento “zločinec” hovoří totiž otevřeně o tom, jak několik let bylo v britském městě Rotherham hromadně a brutálně zneužíváno a znásilňováno těmi nejhoršími způsoby zhruba patnáct set většinou nezletilých dětí, které mají kvůli příchozím imigrantům zničený život. Hovoří také otevřeně o tom, pod jaký tlak se dostali všichni včetně policistů a příslušných úředníků, kteří chtěli odhalit pravdu o tom, co se v Rotherhamu dělo. Tedy hovoří nahlas o tom, co se chce zamlčet, aby se nemuselo říct nahlas, jaká “zvěř” nám sem do Evropy připouvá. Protože to znásilňování je bohužel pravda pravdoucí, a je obsaženo v oficiálních zdrojích. Jen se prostě o něm NEMÁ MLUVIT. Proč? 
Protože se to nehodí do krámu těm evropským (včetně českých) politikům, kteří si z otevřené náruče Evropy udělali svůj politický program. Ovšem zapomněli na to opravdu podstatné podstatné jméno – na Evropany, kteří tu chtějí bezpečně žít, a kterých se zapomněli zeptat. 

Takže větný člen přívlastek je opět masově zneužíván, a nikdo se nepozastavuje nad tím, že je to totéž manipulující zvěrstvo, jaké tu páchali kdysi soudruzi. Jenže přívlastky samy o sobě k vytvoření reality nestačí. I když se kdysi na plakátech hlásalo, že úspěchy jsou “velkolepé”, lidé viděli prázdné obchody, a i když se tvrdilo, že socialismus postupuje mílovými kroky, všichni jsme viděli, kam těmi mílovými kroky míří. 

A že někdo v televizi a na festivalech nesměl ani mluvit, ani zpívat? I to už tady bylo. A je to tu zase. 
To, že skáčí občané západní Evropy politikům a médiím a některým partajím na nálepkování ostatních un fair přívlastky, a že jsou velkorysí k politikům, kteří malují krutou realitu narůžovo, jsem ještě schopna pochopit. Nemají tu historickou zkušenost jako my, kteří jsme žili ve východním, železnou oponou odděleném bloku.

Ale že to dopouštíme opět my u nás? To mi hlava nebere. 
Známý citát Voltaira zní: “Pane, nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat.”

Dnes si opět některé skupiny usurpují vykládat svobodu slova tak, že je to svoboda jen jejich slova. V čem se to liší od soudruhů? 

Proto mne v tomto týdnu doslova nadchla olomoucká univerzita Palackého, která pozvala profesora klinické psychologie na Torontské univerzitě Jordana Petersona, který sám sebe označuje za „profesora proti politické korektnosti.“ A proč to univerzita udělala? Je to tak prosté a jednoduché a naplňující svobodu slova v pravém slova smyslu – nechce umlčovat “nekonformní hlasy”. Doufám, že přijede, a že ho uslyším, protože ho slyšet chci. 

Víte, ony ty nekonformní hlasy mohou mít totiž nakonec pravdu. A proto před nimi nelze zavírat oči – nebo lépe uši. Jsem ráda, že právě Univerzita Palackého v Olomouci nabourala tu “preventivní zbabělost” a dává sebevědomě prostor MLUVIT. Akademická půda by totiž měla jít příkladem. A to řkám přesto, že považovat to za hrdinství doby je vlastně největší vizitka této doby, na kterou nemůžeme být pyšní – že jsme to považovat za hrdinství připustili. 

Pro tuto dnešní dobu ukřičených přívlastků a usurpátorů práv na svobodu slova jsem ráda i za nový videoklip skupiny Rammstein, ve kterém se objevuje vize vyvražďování bílé rasy v Evropě. Natočit to Ortel,hned by se objevily tisíce přívlastků o rasismu, xenofobii a tak dále. Klip Rammsteinů má také přívlastky – bombastické, ohromující… Tyto přívlastky, které diváci fascinovaně píší na sociální sítě, zcela přebily ty ostatní – třeba nařčení o zneužití tématu holocaustu. Ano, to by každého mělo pobouřit – kdyby to ovšem byla pravda. Klip nic podobného nezneužívá – uměleckými prostředky nám jen tvrdě ukazuje, kam by věci mohli dojít. Naopak – před novodobým holocaustem důrazně varuje. 

Takže dávejme si pozor na přívlastky. Je to snadno a neuvěřitelně zneužitelný větný člen. A také si nenechme namluvit, že svoboda slova znamená svobodu jen některého slova. A i když s někým důrazně nesouhlasíme, neměli bychom mu zakazovat mluvit – protože je to tak lehce zneužitelný přístup, že za chvíli se bude zakazovat na domovní schůzi mluvit o tom, že ve sklepě je bordel, a měl by ho někdy uklidit. Abychom se náhodou nedotkli té rodiny, která ho udělala. Chudák, asi neměla na vybranou. 

Doba souboje un fair přívlastků prostě musí skončit. Měla by nastat doba skutečné svobody slova a skutečné pravdy, tedy doba podstatných podstatných jmen. Protože pravda je opravdu jen jedna. 
A ty dvě nejzásadnější evropské pravdy dnešních dnů jsou tyto:
1. Evropa je naše, tak se už konečně probuďme. Jinak nás čeká občanská (či jiná) válka. 
2. Svoboda slova znamená svobodu slova pro každého. Buď tím, co říká, přesvědčí ostatní, nebo ne. Ale tu šanci historicky se znemožnit nebo se zapsat do dějin jako vizionář má právo mít. Jsme-li demokrati. 

Kdo říká něco jiného, není Evropan, není ani demokrat, a nemá proto v politice co dělat.

Těm, kterým se tento blog nebude líbit, bych ráda řekla, že jeho text je plně v souladu s Ústavou České repoubliky a s Listinou základních práv a svobod.

Uvítám, když i komentáře budou splňovat tuto podmínku. Všem měřme rovným metrem. To je základ právního státu. 

(Zatím). 


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 092 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
39 komentářů